Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer

11 Lip 2011 15:50 3959 14
  • Poziom 23  
    Witam.
    Posiadam komputerek z płytą główną Winfast 760GXK8MC + 256 DDR + hdd 20GB + zasilacz jakiś noname Rohs ATX Power Supply 350W.

Mój problem polega na tym, że po instalacji Win XP i po kliknięciu Zamknij system - komp zamiast się wyłączyć wyświetla komunikat "Można bezpiecznie wyłączyć komputer" i muszę by go wyłączyć dłużej przytrzymać przycisk Power.

Wcześniej przed instalacją ten komputer po podłączeniu do prądu kablem natychmiast sam startował (mimo wypiętego przewodu POWER!) ale wszedłem do Biosu (Phoenix) i coś tam przestawiłem, że teraz juz normalnie mogę włączyć go przyciskiem z przodu.
    Tylko ten problem z brakiem automatycznego wyłączenia się komputera mam teraz. Może jakieś ustawienia w Bios?

Proszę o jakieś pomysły.

Pozdrawiam
    Karol
  • Poziom 42  
    Instrukcja za bardzo nie wyraźna. Szukaj funkcji ACPI i opisz w jakim jest ustawieniu (powinna być w Power Management).
  • Poziom 23  
    Witam.

Dlaczego przy kliknięciu na START/Wyłącz komputer w pojawiającym się oknie mam nieaktywną "na szaro" opcję: Stan wstrzymania ?

• Poziom 43  
    W opcjach zasilania, Panelu sterowania, sprawdzałeś ustawienia?
  • Poziom 23  
    Dziś wieczorem zrobię zrzut kranu z Biosu i ustawień opcji zasilania.
  • Poziom 11  
    kano1975 napisał:
    Dlaczego przy kliknięciu na START/Wyłącz komputer w pojawiającym się oknie mam nieaktywną "na szaro" opcję: Stan wstrzymania ?

Sprawdź sterowniki >> /klawisze: WIN + PAUSE/ zakładka >Sprzęt > Menadżer urządzeń

Wydaje mi się że oprócz błędów systemu masz tez źle ustawiony bios.
    Przywróciłbym ustawienia pierwotne i sprawdził co się dzieje i po kroku usuwał usterki
  • Poziom 23  
    Załączam zrzuty Biosu oraz ustawień w Win XP.

Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer

Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer
    Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer Płyta 760GXK8MC - można bezpiecznie wyłączyć komputer

Co robię albo ustawiłem źle? :( Pomocy :(

PS. Czy reinstalacja WinXP rozwiąże mój problem?
  • Poziom 42  
    ACPI musi być włączona ENABLED. Ale nie mam pojęcia jak teraz system do tego ustawienia przystosować (sensie już zainstalowanego - nie powinno się tego ustawienia zmieniać gdy system jest już zainstalowany, po ustawieniu ACPI na włączony system zainstalowany na nowo powinien prawidłowo działać)...
    Natomiast za włączanie gdy tylko pojawi się napięcie w sieci odpowiada funkcja Power State Resume Control (można ustawić, że po podłączeniu do prądu uruchomi się, jeśli przed odłączeniem był włączony to się uruchomi i odwrotnie oraz trzecie ustawienie, jak u Ciebie, po podłączeniu do prądu będzie wyłączony).
  • Poziom 23  
    Ok ACPI jest już na Enabled pozostałe opcje Biosu zostawiam jak są, więc teraz zrobię reinstalację systemu i zobaczymy co to zmieni.

PS. Ciekawe pliki masz na chomiku :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie wyłącza się bo jest bałagan w menedżerze urządzeń - wykrzyknik na Węzeł interfejsu NT APM/legacy.

W BIOSie namotane - przy włączeniu ACPI trzeba też zadbać aby HAL też był z obsługą ACPI - czyli podmiana jednego pliku lub aktualizacja na zgodny z ACPI poprzez menedżer urządzeń.

PS numer z PowerDownAfterShutdown działa ale na stare systemy jak NT4 :wink:
  • Poziom 23  
    Ma wykrzyknik ponieważ doistalowywałem a raczej próbowałem zgodnie z podpowiedziami Microsoftu. Widać to nic nie dało, pewnie ze względu na wyłączone te ACPI?

Aktualnie leci reinstalka, chwilę dłuższą to potrwa :)

PS. Co to jest HAL ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    kano1975 napisał:
    PS. Co to jest HAL ?

Hardware Abstraction Layer.
  • Poziom 23  
    Po reinstalce problem rozwiązany :)
    Dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam
    Karol