Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sumator 3-bitowy na bramkach, kwestia konstrukcji (od zera)

28 Lip 2011 18:33 5043 1
  • Poziom 1  
    Dzień dobry, piszę w celu zapytania o pomoc w stworzeniu 3-bitowego sumatora na bramkach, z tym że nie na kartce, a na płytce ;) Chcę na początku zaznaczyć, że jestem kompletnym początkującym, a może nawet mniej, jeśli chodzi o elektronikę, także można mnie tak traktować i po każdym zdaniu ręce załamywać.
    Ale przechodząc do tematu, zrobiłem schemat takiego sumatora, najprostszy z możliwych, zbudowałem go sobie już w ramach testu w programie http://logic.ly/demo i w minecrafcie (;]) i działał należycie, chciałbym teraz mieć go jako namacalny, z żaróweczkami i pstryczkami.
    Jak na amatora przystało, pogooglowałem i znalazłem bramki logiczne w postaci układów ttl (http://pl.wikipedia.org/wiki/Seria_7400), ale nie wiem jak by to popodłączać, nie wspominając już o wyborze zasilania, pstryczków i lampek. Zakładam, że należy polutować je z kablami i dołączyć zasilanie, pstryczki i żarówki, ale jeśli się mylę albo ktoś wie, jak to należałoby zrobić, to bardzo prosiłbym o dobrą radę :) w obrazku dołączam schemat, bo nie znam się na obsłudze tych wszystkich skomplikowanych programów dla elektroników, mam nadzieję że jest czytelny.

pstryczki to kolejne bity 2 zmiennych wejścia, a żarówki to kolejne bity zmiennej wyjścia

będę wdzięczny za wszystkie uwagi :)
  • Poziom 17  
    Proponuję zrobić to na LED-ach, a nie na żarówkach. Przełączniki jakiekolwiek; przełącznik zwarty to bit=0.
    Schemat poniżej.

A żeby zbytnio nie obciążać scalaków, można LED-y podłączyć przez tranzystory jak poniżej.
    Myślę, że powinieneś sobie poradzić.