Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[stm32][c] ADC - nieprawidłowy pomiar napięcia.

09 Wrz 2011 00:01 1757 4
  • Poziom 11  
    Mam problem z przetwornikiem ADC w STM32F107VCT6, a mianowicie dokonuje pomiaru w zakresie 0-3.3V i tak wynik pomiaru dla napięcia ok. 3.3V wynosi 4095 natomiast wynik pomiaru 0 uzyskuje już dla napięcia o wartości 0.66V. Co może być tego przyczyną?

Układ ADC mam poprawnie skonfigurowany, wykonuje również reset rejestru kalibracyjnego, a następnie wykonuje kalibracje. Korzystam z własnej płytki, zasilanie części analogowej VDDA zgodnie z „STM32F10xxx hardware development: getting started” tzn. do filtrowania zastosowałem dławik BLM21oraz kondensatory 1uF oraz 100nF, napięcie na VREF+ podaje przez rezystor 47R z VDDA. VREF-, VSSA podłączone są bezpośrednio do GND.
  • PCBway
  • Poziom 38  
    Za każdym razem tak, czy tylko za pierwszym/drugim pomiarem ?
  • PCBway
  • Poziom 11  
    No właśnie niestety za każdym razem...dziwna sprawa...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Rozwiązałem problem, chociaż Albercie też już miałem wybrać się do wróżki ;). Powód bardzo prozaiczny - kiepski styk wyprowadzenia VREF-. Sprawdzałem wszystkie połączenia miernikiem, widocznie nazbyt mocno dociskałem to wyprowadzenie i wydawało mi się że jest ok., przed chwilą poprawiłem lut i działa. Oprogramowanie uruchamiam na mojej pcb, w prototypie nie było żadnych problemów z ADC, stąd moja pewność co do poprawnej konfiguracji. Jako że powodem błędu było moje niedbalstwo i pewność że wszystko zrobiłem dobrze, moderator może śmiało usunąć temat.