logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Odczyt wartości spalonego rezystora bez schematu - czy to możliwe?

maciek_m73 07 Gru 2004 12:18 3882 11
REKLAMA
  • #1 1042873
    maciek_m73
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 4
    czy jest to wogole mozliwe?
    czy mozna odczytac, nie majac schematu, wartosc rezystora ktory sie przepalil tz. zrobil sie caly czarny?
    [h]
  • REKLAMA
  • #2 1042896
    elektrofil
    Poziom 18  
    Posty: 505
    Pomógł: 32
    Ocena: 46
    delikatnie odskrob farbe i omomierzem odczytaj połowe wartości od jednej lub od drugiej nóżki. raczej pali się gdzieś poza środkiem. bedziesz przynajmniej znał połowe wartości rezystora.
  • #3 1043037
    maciek_m73
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 4
    metoda troche malo dokladna a te rezystory to sa w mierniku rezystancji izolacji ;-) wiec raczej odpada :-(
    musze je sprawdzic bo moze one sa dobre tylko czarne na zewnatrz?
  • REKLAMA
  • #4 1043327
    TK
    Poziom 11  
    Posty: 49
    Ocena: 6
    Uważaj tylko bo czasem bywa tak że spalony rezystor ( czarny ) może mieć jakąś wartość rezystancji, ale nie koniecznie prawidłową.
  • #5 1043472
    Daniel WDX
    Poziom 13  
    Posty: 119
    Ocena: 2
    Oki powiedzmy że potrafimy odczytać wartość rezystancji;)ale przeciesz to nie gwarantuje nam tego że jak wlutujemy nowy o tej wartości to będzie nam układ działał.Przeciesz ważne są warunki w jakich pracuje dany rezystor(wilgotność ,temperatura pracy i takie tam).No i moc jest ważna.Jak sobie z tymi problemami poradić;)
  • REKLAMA
  • #6 1043626
    korelian
    Poziom 19  
    Posty: 476
    Pomógł: 21
    Ocena: 81
    Warto czasem zajrzeć do schematu, najlepiej sewisowego.
    Pozdro.
  • #7 1043857
    maciek_m73
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 4
    korelian napisał:
    Warto czasem zajrzeć do schematu, najlepiej sewisowego.

    :-) tylko skad wziasc taki schemat? chodzi mi o miernik rezystancji izolacji SDIT 30. ten schemat jest niedostepny a serwis potrafi tylko podac cene naprawy 250PLN netto! za 3 oporniki niech nawet doliczymy trafo to i tak duzo za duzo za taka naprawe. wykorzystuja pozycje monopolisty.
    uwazam ze taki miernik powinien miec zabezpieczenie przed przeciazeniem go!
    tak to jest jak sie kupuje tanie przyrzady pomiarowe :-(
  • #8 1043870
    maciek_m73
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 4
    Daniel WDX: moc mozna okreslic na oko :-) wartosci rezystorow sa wg ciagow i dodatkowo maja tolerancje. wlasnie problem jest w tym ze w przyrzadach pomiarowych ta tolerancja jest niewielka :-(
  • #9 1043885
    renard m.
    Poziom 21  
    Posty: 361
    Pomógł: 43
    Ocena: 27
    Hmmmm....jesli to zwykly "druciak" to podpialbym go do miernika i probowal jakos zewrzec go w srodku (np.malym srubokretem) i zmierzyc w przyblizeniu jego wartosc.....zwykle mozna jakos taki pomiar zinterpretowac i zaokraglic do jakiejs standardowej wartosci.....druga nieco zmudna metoda bylaby metoda kalibracji: wstawic jakis podobny opornik i zmierzyc jakas rezystancje izolacji ktora ZNASZ juz z wczeniejszych pomiarow i uznasz to za referencje.....i dobierac dotad az otrzymasz wartosc zadana (i oczekiwana :)) powodzenia i cierpliwosci zyczy: R.


    P.S. Do "Elektrofila": skrobanie jest oficjalnie w Polsce zabronione :)
  • REKLAMA
  • #10 1045155
    elektrofil
    Poziom 18  
    Posty: 505
    Pomógł: 32
    Ocena: 46
    było tak od razu, w miernikach ta metoda jest nawet zabroniona a nie zalecana. sprawdza sie to w popularnych urządzeniach typu wzmacniacze, i inne urządzeniach zabawowo dyskotekowych. przeważnie zanim doślą nam serwisówke, sprzęt działa i wartość jest dobrana w normie.
  • #11 1049989
    maciek_m73
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 4
    czyli bez schematu ani rusz :-(
  • #12 1078782
    Daniel WDX
    Poziom 13  
    Posty: 119
    Ocena: 2
    heh Na oko;) Na oko to ponoć chłop w szpitalu umarł;) Pozdrawiam;)

Podsumowanie tematu

✨ Odczyt wartości spalonego, zwęglonego rezystora bez dostępu do schematu jest trudny i obarczony dużym ryzykiem błędu. Metoda mechanicznego usuwania powłoki i pomiaru omomierzem może dać jedynie przybliżoną wartość, często połowę rzeczywistej rezystancji, ponieważ uszkodzenie zwykle występuje w części środkowej elementu. Spalony rezystor może wykazywać wartość rezystancji, ale niekoniecznie odpowiadającą oryginalnej. W urządzeniach pomiarowych, takich jak mierniki rezystancji izolacji, tolerancje rezystorów są niskie, a warunki pracy (moc, wilgotność, temperatura) mają istotne znaczenie dla poprawnego działania układu. Brak schematu serwisowego, jak w przypadku miernika rezystancji izolacji SDIT 30, znacznie utrudnia dobór właściwych wartości i wymianę elementów. Próby kalibracji poprzez porównanie z innymi rezystorami i pomiary referencyjne mogą być czasochłonne i nie zawsze skuteczne. W praktyce bez schematu i dokładnych danych technicznych wymiana rezystora na podstawie pomiarów „na oko” jest ryzykowna i niezalecana.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA