Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik BOSCH C7 jak działa ?

nightrunner 16 Nov 2011 10:48 32872 24
    nightrunner
    Level 21  
    Zastanawiam się ostatnio nad zakupem prostownika BOSCH C7, jednak nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat jego działania.
    Chodzi mi o to czy prostownik ładuje cały czas prądem 7A tak jak podaje producent czy zależne jest to pojemności akumulatora lub jego napięcia.
    Wcześniej miałem możliwość używać prostownika OXFORD MAXIMISER 3800 i działa on bardzo fajnie.
    Cały czas utrzymuje prąd 3,5A i stopniowo podnosi napięcie ładowania.
    Tak prawdę mówiąc chciałem już kupić OXFORDa jednak natrafiłem na BOSCHa, który jest droższy o 20 zł i wydaję się ciekawszą ofertą.
    Jestem ciekawy czy C7 działa podobnie jak OXFORD, ale z prądem 7A.
    Interesuje mnie też czy C7 jest przyjazny dla instalacji samochodowej, bo w przypadku OXFORDa nie muszę rozłączać klem żeby naładować akumulator.
    Tak prawdę mówiąc, to w moim samochodzie nawet "zwykły" prostownik nie szkodzi jednak myślę przyszłościowo ;)
    tga
    Level 11  
    Również zastanawiam się nad zakupem C7 i na jedno pytanie chyba mogę odpowiedzieć. Prąd ładowania reguluje elektronika prostownika a max prąd ładowania jaki można z niego "wydobyć" to właśnie 7A. Gdzieś widziałem informację, że C7 ładuje prądem 15-to godzinnym. Nie mam pojęcia na jakiej podstawie określa prąd ładowania.

Czytałem opinie, że akumulatory zimne (całkowicie rozładowane) bez problemu potrafi naładować.

Niestety o jakiekolwiek bardziej treściwe ulotki czy informacje bardzo trudno. Zainteresowały mnie charakterystyki tego prostownika, jednak w ulotce obrazy są tak małe że nic z nich nie można wyczytać a w internecie ich nie znalazłem.
    I też zastanawiam się czy można ładować akumulator bez odpinania klem pojazdu.
    Jeśli kupiłeś i wiesz coś więcej to podziel się uwagami, byłbym za to bardzo wdzięczny :)
    Ja również jak czegoś się dowiem wrócę do tego tematu.
    nightrunner
    Level 21  
    Jeszcze nie kupiłem i też znalazłem tą charakterystykę ładowania w tragicznej jakości.
    Wynika z niej że prostownik steruje procesem ładowania przez napięcie.
    Im wyższe napięcie tym mniejszy prąd ładowania.
    7A daje chyba do coś ponad 12V, później jest chyba 5A i trzy kolejne spadki do ponad 14 V.
    To udało mi się wywnioskować z tego jakościowego wykresu.
    Nie kupiłem jeszcze tego prostownika bo nie wiem jakie są dokładne wartości prądu dla więcej niż 12V.
    Jeszcze nigdy nie doprowadziłem akumulatora do stanu agonalnego i pewnie nigdy nie wykorzystałbym tych 7A.
    Dlatego muszę znać dokładne wartości tych prądów ponad 12V bo jak są za małe to kupuję OXFORD MAXIMISER 3800.
    OXFORD MAXIMISER 3800 ładuje cały czas 3,5A do pełnego naładowania i można ładować nim bez odpinania klem.

Czy jest ktoś kto mógłby wrzucić charakterystykę C7 ?
    Może jest w instrukcji obsługi jakiegoś szczęśliwego właściciela ?
    tga
    Level 11  
    Właśnie, bardzo mała ta charakterystyka też to znalazłem:)
    Sprzedawca odpowiedział na jedno z moich pytań, prostownik jest inteligentny i można ładować akumulator bez odpinania instalacji samochodu - jest całkowicie bezpieczny. Gdzieś też czytałem, że jeśli uległby uszkodzeniu (to też mnie interesowało) to zawsze ładowanie jest odłączane i nic nie zrobi instalacji samochodowej i urządzeniom do niej podpiętym.
    nightrunner
    Level 21  
    Kolego tata79 problem polega na tym że w tym pdf-ie nic nie widać.
    No fajnie szlaczek jest, ale wartości prądu i napięcia już nie widać.
    tga
    Level 11  
    Kolego nightrunner dzisiaj dokonałem zakupu w/w prostownika i póki co go testuję doładowując akumulator w aucie.
    W przyszłym tygodniu postaram się o jakiś mocniej rozładowany akumulator a najlepiej w ogóle zimny i zobaczę co z tego wyjdzie.
    Poniżej link do zeskanowanej przeze mnie polskiej części instrukcji (wraz z danymi technicznymi) z góry przepraszam za jakość ale skaner odmawia już posłuszeństwa i czyszczenie nie pomaga.
    nightrunner
    Level 21  
    Link się nie dodał ;)
    Kolego tga jeśli możesz to napisz ile czasu ładował się twój akumulator i w jakim był stanie, tzn jaki stan pokazał wskaźnik diodowy na C7 gdy rozpocząłeś ładowanie ?
    tga
    Level 11  
    Link był bo odświeżałem stronę chyba ktoś go skasował.
    To może z innego źródła:
    www.3000.pl/tga/download/Bosch_C7.pdf

Szczerze mówiąc akumulator ładował się w nocy więc ciężko mi określić jak długo to trwało - ładowanie rozpocząłem ok godziny 21 a dzisiaj rano prostownik był w stanie podtrzymania.
    Najpierw (chyba wtedy jeszcze ładowarka wykrywała jaki jest jego poziom naładowania) wg tej ładowarki był naładowany w 25%-49% (czerwone diody) po chwili zmieniło się to na 50%-74% (żółte diody) i w takim stanie go zostawiłem. Akumulator na pewno nie był całkowicie rozładowany :)
    nightrunner
    Level 21  
    Znalazłem diagram ładowania (załącznik) :)
    Nie wiem kto to mierzył ale wydaje się prawdziwy.
    Wychodzi na to że przez większość czasu C7 daje co najmniej 3A, szkoda tylko że pod koniec prąd spada do 1,5A, to trochę mało.
    Co do czasu ładowania to wypada podobnie jako OXFORD, jednak ma funkcję zasilacza co mi się pewnie przyda.
    Dlatego w najbliższym czasie też pewnie kupię C7 ;)
    tga
    Level 11  
    Dzisiaj w swoim znalazłem małą wadę. Śruba łącząca konektor oczkowy z klemą ujemną nie miała gwintu :O
    Najlepsze, że jakimś cudem wkręcała się w gwint klemy. Jak pokazałem to w sklepie sprzedawca oniemiał, mówił że dzięki przewoźnikom i ich rzucaniu paczkami mieli parę zwrotów.
    Piszę to jako małe ostrzeżenie żeby zwracać na wszystko uwagę choć w życiu bym takiego niedopatrzenia nie podejrzewał,na pewno jest to jeden przypadek na milion albo i lepiej ale jak widać może się przytrafić :)
    nightrunner
    Level 21  
    Hmm dobrze wiedzieć.
    Mój C7 już się do mnie wysłał :)
    Jak dojdzie to porządnie go obejrzę, czy przypadkiem nie trafił na podobnych specjalistów od transportu, a może z tego samego TIRa wypadł ;)
    seba694637
    Level 16  
    nightrunner wrote:
    Hmm dobrze wiedzieć.
    Mój C7 już się do mnie wysłał :)
    Jak dojdzie to porządnie go obejrzę, czy przypadkiem nie trafił na podobnych specjalistów od transportu, a może z tego samego TIRa wypadł ;)
    Witam. Kupuje prostownik, i jestem ciekaw czy do 300zł (z allegro) kupić bosh-a c7, czy coś innego.Będe nim ładował akumulator centra standard 90ah.
    nightrunner
    Level 21  
    C7 jest ciekawym urządzeniem :)
    W ostatniej fazie powyżej 75% ładuje już dosyć wolno (1,5A), jednak ma to też swoją zaletę bo lepiej doładuje akumulator do pełna.
    Dodatkowo można jeśli jest potrzeba przyspieszyć ładowanie wykorzystując tryb na zimny akumulator.
    C7 trzyma wtedy wyższe napięcie i dłużej ładuje większym prądem, jednak też nie doładowuje aku do końca, ale na potrzeby szybkiego doładowania funkcja sprawdza się bardzo dobrze, jak trzeba gdzieś pojechać ;)
    Niestety C7 włącza mi światła do jazdy w dzień, są to światła philipsa, które włączają się przy skoku napięcia (12->14,4V w normalnych warunkach użytkowych).
    C7 ładuje fazami, podczas zmiany których skaczę napięcie i na to reagują moje światła.

Co do wykonania to C7 jest bardzo dobrze zrobiony jeśli chodzi o jakość, krokodylki są bardzo dobrej jakości i na przekroju przewodów też nie pożałowali ;)
    Cena C7 jest trochę zaporowa jednak posiada on dodatkowo funkcję zasilacza co mi się czasami przydaje ;)
    robertforum
    Level 9  
    Witam.

Zapytałem Bosch Polska:

Czy urządzenie BOSCH C7 może służyć do ładowania-podtrzymywania akumulatorów w samochodzie ciężarowym ?. Dodam tylko, że są to dwa akumulatory 12v (razem 24v), mają pojemność 200 Ah każdy.
    Dziękuję bardzo.

Odpowiedź :

Urządzenie Bosch C7 przeznaczone jest do ładowania i utrzymania naładowania Akumulatorów ołowiowych 12 V i 24 V z roztworem elektrolitu AGM lub żelowych.
    Nigdzie w specyfikacji, nie ma jednak wzmianki o możliwości ładowania akumulatorów połączonych ze sobą.

Odpwiwedź jednozaczna, ale proszę proszę opinie i odpowiedź na moej pytanie.
    Byc może ktoś ładował ciężarówkę?

Dzięki
    Jacek28
    Level 19  
    Przyłączę się do tematu i zapytam - czy prostownikiem C3 lub C7 naładuję akumulator wyładowany prawie do zera, np. 2V, czy zabezpieczenie na to nie pozwoli ?
    marko200
    Level 14  
    Z tego co mi wiadomo to nie naładuje akumulatora z napięciem 2V.
    firix
    Level 16  
    robertforum wrote:
    ...
    Odpwiwedź jednozaczna, ale proszę proszę opinie i odpowiedź na moej pytanie.
    Byc może ktoś ładował ciężarówkę?

Dzięki

Ja C7 ładuje dwa akumulatory 12V połączone szeregowo czyli 24V, bez problemu.

Ze specyfikacji:
    24V => 14Ah-120Ah

200Ah odpada

Co do 2V to ze specyfikacji:
    Regeneracja: automatyczne ładowanie impulsowe przy napięciu pomiędzy 7.5 V i 10.5 V

Czyli poniżej 7,5 niemożliwe. Miałem kiedyś taką sytuację. Na minute podłączyłem zwykły prostownik. Później szybko przełożone klemy i akumulator naładował się bez problemu i przez tą część zimy nie było z nim problemu.
    damian1987rr
    Level 9  
    witam dołącze sie do tematu i zapytam ktory prostownik kupic- bosch c3 czy c7 ladowac chce akuulator do auta osobowego i sporadycznie ciagnik c330 ursus
    damian1987rr
    Level 9  
    ok czyli c3 nie ma regeneracji tak ale potrzymyje akumulator na zyciu przez caly czas gdy jest podlaczony tak ?
    firix
    Level 16  
    Tak bardzo małym prądem tylko na podtrzymanie. Poza tym pilnuje prądu ładowania tak żeby go nie zagotować. Ważne jest przy nich żeby dobrą opcję ładowania do odpowiedniego akumulatora wybrać.
    polbomb
    Level 10  
    Ten prostownik da radę naładować zestaw dwóch akumulatorów 180Ah, połączonych szeregowo(24v)? Docelowo byłby podłączony na stałe i miałby przeżyć te akumulatory, ktore sa nowe. Z góry dzięki za odpowiedzi.