Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic TX-29PS12P cp-830FP kilka kolorowych ciekich linii, a teraz już nic

olo4791 18 Nov 2011 20:19 3045 6
    olo4791
    Level 2  
    Witam.
    Kilka dni temu (około 3) pojawiły się cienkie lekko ukośne linie na górze ekranu. Żeby nie było, że nie szukałem podobnego tematu to od razu mówię, że szukałem i znalazłem kilka diagnoz. Problem jednak w tym, że z braku czasu nosiłem się z zamiarem podjęcia naprawy na ten weekend. Niestety dziś odbiornik samoczynnie zgasł i już nie chce się włączyć. Po rozkręceniu i przejrzeniu elementów i płyty, żadnych widocznych usterek nie zauważyłem. Słychać jednak dość dobrze tykanie w okolicach transformatora T801. Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem i/lub mógłby coś doradzić ?
    bogred
    Moderator of TV
    olo4791 wrote:
    Żeby nie było, że nie szukałem podobnego tematu to od razu mówię, że szukałem i znalazłem kilka diagnoz.

No to idź dalej tym tropem.
    olo4791 wrote:
    Problem jednak w tym, że z braku czasu nosiłem się z zamiarem podjęcia naprawy na ten weekend. Niestety dziś odbiornik samoczynnie zgasł i już nie chce się włączyć.

To teraz będzie bardziej bolało :cry:
    olo4791 wrote:
    Po rozkręceniu i przejrzeniu elementów i płyty, żadnych widocznych usterek nie zauważyłem. Słychać jednak dość dobrze tykanie w okolicach transformatora T801.

To może byś jeszcze zrobił jakieś pomiary?
    olo4791 wrote:
    Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem i/lub mógłby coś doradzić?

Ja się spotkałem i doradzam: schemat i miernik do ręki i pomiary. A potem, jeśli będzie potrzeba, opisz swoje działania i może coś więcej doradzimy.
    baloon 360
    Level 20  
    Witam ..

Na początek sprawdź tranzystor linii to on może obciążać przetwornice.
    Następnie posprawdzaj czy w przetwornicy nie mam uszkodzonych rezystorów,diod .

Czy kolega posiada miernik ?
  • Helpful post
    zorbek
    Level 31  
    baloon 360 wrote:
    Na początek sprawdź tranzystor linii to on może obciążać przetwornice.

Nie podałeś jeszcze pionu do sprawdzenia. Zwarcie tego układu spowodowało przeciążenie, efektem jest uszkodzenie tranzystora linii. A układ pionu uszkodził się na skutek uszkodzenia jednego kondensatora.

Więcej nic nie powiem:)
    olo4791
    Level 2  
    @Zorbek .. Twoja podpowiedź dużo mi pomogła .... jak dobrze dedukuję to kondensatorem odpowiadającym za to zdarzenie jest C315, układ w którym nastąpiło zwarcie to I301 (TDA8358J) no i tranzystor linii również do wymiany. Jutro już się za to zabiorę bo późno już, a troszkę zmęczony jestem no i w elementy muszę się zaopatrzyć. Oczywiście o wynikach napiszę.

P.S.
    Do kolegi @baloon 360: posiadam miernik ... i lutownicę też ;)
    olo4791
    Level 2  
    Więc tak. W sobotę nie udało mi się skompletować wszystkich elementów. Wczoraj nie miałem na to czasu i do pracy zabrałem się dzisiaj. Jednak nie udało mi się pozyskać oryginalnego tranzystora Q401 (ST2310DHI) i wstawiłem polecony mi w sklepie zamiennik BU2527DX. Poza tym wymieniłem I301 (TDA8358J) na taki sam oraz C315 zgodnie z zaleceniami z wcześniejszych podobnych postów na 100V. Efektów brak poza migającą cyklicznie czerwoną diodą, która wcześniej nie migała. Jednocześnie tyka, ale już nie cyklicznie, przekaźnik w bloku zasilacza oraz nadal słychać ciche cykanie przy transformatorze T801. Pomiary na trafopowielaczu 0V na wszystkich punktach. Przy transformatorze T801 skaczące napięcie w miejscu 130V ( u mnie pomiar wahał się od 30-kilku do 70-kilku V ). W innych punktach na tym transformatorze 0V. W kilku postach dotyczących migającej diody w tym odbiorniku wyczytałem, że prawie 100% przyczyną jest trafo. Jednak zastanawiam się jeszcze nad tranzystorem linii czy nie wymienić na oryginał. Czy ktoś może używał zamienników do tego tranzystora i jeśli tak to jakich? Inne porady i sugestie również bardzo mile widziane.