logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilacz symetryczny 7805/7905 - problem z regulacją napięcia ujemnego

dbhome 19 Lis 2011 18:12 6039 4
REKLAMA
  • #1 10157283
    dbhome
    Poziom 10  
    Posty: 16
    Ocena: 2
    Postanowiłem ostatnio zbudować zasilacz symetryczny na lm7805 i lm7905. Projekt wykonałem według poniższego schematu. Układ działa, ale na wyjściu ujemnym regulacja jest w zakresie -5V do -13,7V(a nie -25V). Natomiast na dodatnim jak w założeniach.
    Zasilacz symetryczny 7805/7905 - problem z regulacją napięcia ujemnego
  • REKLAMA
  • #2 10157297
    ajpier
    Poziom 36  
    Posty: 2962
    Pomógł: 360
    Ocena: 475
    Dobrze włożyłeś stabilizator bo ma inny układ nóżek niż 7805.
  • REKLAMA
  • #3 10157394
    stasiekm
    Poziom 30  
    Posty: 1369
    Pomógł: 77
    Ocena: 100
    Ciekawy pomysł na zmianę napięcia stabilizatora, niestety "przy okazji" praktycznie traci się stabilizację.
    Inny zakres regulacji napięcia ujemnego wynika zapewne z mniejszego prądu własnego stabilizatora -zmień potencjometr na 10kOhm a najlepiej zmień stabilizatory na regulowane, np LM317/LM337
  • REKLAMA
  • #4 10157476
    dbhome
    Poziom 10  
    Posty: 16
    Ocena: 2
    Na pewno dobrze włożyłem 7905, zwracałem na to uwagę bo zauważyłem różnice w notach.
    Spróbuje zmienić potencjometry na 10k.

    Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

    Zmieniłem potencjometr od minusa na 10k, w efekcie zakres poprawił się do ok -20V, ale dolna granica uciekła do -5,5V. Sprawdzę jak zachowa się rozwiązanie na 317 i 337
  • #5 10783454
    dbhome
    Poziom 10  
    Posty: 16
    Ocena: 2
    Odgrzebie temat. Mianowicie zrobiłem rozwiązanie zasilacza na lm317 i lm337, według projektu kitu avt 1572. Płytkę zrobiłem identyczną jaka była dostępna w projekcie. Po zlutowaniu niestety działa tylko regulacja dodatnia, a na ujemnej jest -23V i regulacja nie działa. Sprawdzałem czy czegoś nie polutowałem na odwrót ale jest wszystko dobrze. Ma ktoś jakieś pomysły??
REKLAMA