Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzeń dławika z zas.imp. - z czego zrobiony?

ferryt 09 Gru 2004 17:01 1366 7
  • #1 09 Gru 2004 17:01
    ferryt
    Poziom 10  

Jak w temacie: rdzeń toroidalny o żółtej barwie powłoki- po jej zdrapaniu pojawia się materiał magnetyczny ale nie jest to ferryt bo można to zarysować i "wydłubać" śrubokrętem. Co to jest za materiał, z czego i jak zrobiony, może ktoś wie i podzieli się tą tajemnicą ?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Gru 2004 17:47
    Lisciasty
    Poziom 17  

Materiały magnetyczne to głównie stopy na bazie niklu i żelaza,
    z dodatkiem molibdenu od którego zależą właściwości magnetyczne.
    Do tego dochodzą dodatki takie jak mangan i krzem, które poprawiają warunki wytapiania i przeróbki plastycznej.

Tyle wiem, niech ktoś uzupełni :)

pozdrawiam
    Liściasty

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Gru 2004 18:10
    ferryt
    Poziom 10  

Nic mi to nie daje - to same ogólniki.
    ps. zanim ktoś odpowie proszę uprzejmie o PRZECZYTANIE mojego postu.

0
  • #4 09 Gru 2004 19:12
    Lisciasty
    Poziom 17  

Pytałeś "z czego", to napisałem z czego. A że ogólnikowo? To miałem
    napisać że z atomów? Napisałem co mi było wiadomo, jak
    za mało albo nędznej jakości to BARDZO PRZEPRASZAM.

0
  • #5 10 Gru 2004 15:18
    ed-ek
    Poziom 34  

"wydłubać" śrubokrętem.
    Czy ten rdzeń reaguje z magnesem?

0
  • #6 10 Gru 2004 19:15
    Preskaler
    Poziom 37  

No masz pretensje, że dostałeś ogółnikową odpowiedż a pytanie nie jest bez szczegółów? Czy ten materiał jest jednolity czy z blach? Czy przewodzi prąd elektryczny? Skąd pochodzi to trafo itp. itd.

0
  • #7 15 Gru 2004 22:44
    ferryt
    Poziom 10  

Preskaler napisał:
    No masz pretensje, że dostałeś ogółnikową odpowiedż a pytanie nie jest bez szczegółów? Czy ten materiał jest jednolity czy z blach? Czy przewodzi prąd elektryczny? Skąd pochodzi to trafo itp. itd.

W temacie stoi : rdzeń dławika z zasilacza impulsowego - konktretnie filtruje napięcia z prostownika diodowego, ale to nie istotne.
    Czy gdyby był z blachy, to bym pytał z czego i jak jest zrobiony ??
    Materiał rdzenia przewodzi prąd, ale to nie nowina, niektóre ferryty też nieźle przewodzą prąd.
    Cały cwancig jest w tym że ten materiał jest plastyczny, o 'konsystencji'
    cyny do lutowania(nieco twardszy) i można, jak pisałem, wydłubać go czymś ostrym. Moje pytanie jest nadal aktualne, a to pytanie widnieje na koncu pierwszego mojego postu. Ale może zadaję je w nieodpowiednim miejscu - niestety nie znam forum o materiałoznawstwie lub czymś podobnym. Jeżeli nikt nie odpowie w ciagu tygodnia, to poproszę moderatora o skasowanie tematu i nie będzie całej sprawy.

0
  • #8 16 Gru 2004 07:40
    Preskaler
    Poziom 37  

No wiesz! Może Cię denerwują moje pytania ale postaw się na naszym miejscu! My tego NIE WIDZIMY! Pytanie o pochodzenie zadałem bo chciałem się dowiedzieć z jakiego sprzętu to pochodzi? Czy to jest z satelity szpiegowskiego (hi) czy z obrabiarki cyfrowej? Z tego co przypuszczam (też niestety ogólniki) to będzie jakiś stop, wykazujący dobre właściwości ferromagnetyczne. Historycznie biorąc, były kiedyś takie ferryty co można je było topić lutownicą i były miękkie ale nie przewodziły prądu i nie miały wyglądu metalicznego. Postu nie ma co kasować, może się jeszcze ktoś znajdzie, kto zetknął się z takim materiałem i dokładnie wie co to jest?
    Pozdrawiam!

0