logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć Neostradę do laptopa bezprzewodowo przez modem Sagem 800?

Wioletka43 11 Gru 2011 20:01 3588 28
REKLAMA
  • #1 10247991
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Witam.

    Kieruję się do Was z prośbą o doradzenie i wytłumaczenie takiej sprawy.
    Obecnie w domu mam podciągniętą Neostradę pod PC, działa to poprzez modem Sagem 800 fast. Ja planuję sobie kupić laptopa, nowego takiego do 1400zł aby móc korzystać z Internetu.
    No i właśnie chciałabym mieć też w tym laptopie Internet.
    Jak to zrobić?
    Trochę już o tym wszystkim czytałam ale wszędzie piszą co innego,a ja nie za bardzo znam się na tym wszystkim.
    Ogólnie chciałabym aby Internet ten do laptopa był bezprzewodowy.

    Nie wiem co mogę jeszcze napisać, ogólnie laptop będzie używany odległości-owo od pc z jakieś 10m, przez ścianę, czyli po prostu w pokoju obok.
    Internet też chcę aby był nie zależy od pc czy laptopa, czyli żeby nie było tak, że jak chcę aby był Internet w laptopie to włączony musi być pc, tak nie chcę.

    Proszę o rady i wskazówki, również takie jaki sprzęt musiałabym zakupić.

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 10248015
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Musisz zakupić Router ADSL-owy z WIFI.
    Lub modem z wyjściem ETH na LAN i do tego router wifi z WAN na ETH.
    Podstawa to jakim budżetem dysponujesz na router i czy nie masz możliwości wzięcia od TP np modemy za 30 zł ZTE ZXDSL 831AII i do tego kupujesz Router ETH z wifi.
  • Pomocny post
    #3 10248089
    jimasek
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 35287
    Pomógł: 3783
    Ocena: 2677
    Polecam urządzenia firmy TP-Link np. TD-W8101G, TD-W8950ND. Powodzenia.
  • #4 10248130
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Dzięki za odpowiedzi.
    Budżet no sama nie wiem najlepiej aby jak najtaniej i najmniej kombinacji.
    Od Neostrady nic nie chce, bo tam coś słyszałam o jakimś livebox ale trzeba płacić kaucje miesięczną coś ok 10 zł.

    Czyli co powiedzmy kupuje taki Router bezprzewodowy ADSL TP-LINK TD-W8901G za 95 zł i mogę się już cieszyć Internetem bezprzewodowym?
    Czy komputer stacjonarny, który mam i laptop, który chce kupić muszą spełniać jakieś wymagania?
  • Pomocny post
    #5 10248152
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Żadnych wymagań nie muszą spełniać - ja mówiłem o ZTE, a nie o LB - to jest znacząca różnica ponieważ ZTE dają za 30 zł na własność, a LB w dzierżawę.
    :) Chyba już jestem niedzisiejszy i TP nie daje już tego modemu ;): Link.
  • #6 10248207
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    A PC nie musi miec jakiegoś WIFI aby sie łączyć bezprzewodowo?
    Następne moje pytanie jest takie czy takie połączenie bezprzewodowe jest na pewno bezpieczne, czy np. ktoś nie może się podłączyć pod mój Internet lub np. szpiegować?
  • Pomocny post
    #7 10248220
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Połączenie bezprzewodowe jest mniej bezpieczne niż przewodowe - bez założenia mocnego szyfrowania - ogólnodostępne.
    Przecież PC zostawisz na kablu - po co mu wciskać wifi ??
  • #8 10248248
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    No tak racja, nie pomyślałam :)

    Tak teraz sobie myślę, że może jednak dać sobie spokój z WIFI i Internet do laptopa też mieć za pomocą kabla.

    Dobra to teraz tak zapytam, do PC i laptopa Internet chcę kablem pociągnąć, jakie w tym momencie jest mi potrzebne urządzenie?
    Sam router ADSL tyle, że bez WIFI?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #9 10248262
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    :) No bez przesady ;) - włączysz szyfrowanie w routerze i będziesz miała wifi do lapka bo po to jest by go używać - chyba cie nie nastraszyłem przy szyfrowaniu nikt się nie włamie.
  • #10 10248282
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    hermes-80 napisał:
    chyba cie nie nastraszyłem przy szyfrowaniu nikt się nie włamie.

    Hehe, no może troszkę, ja to się boję tych wszystkich wirusów, trojanów, dialerów i innych szkodników.
    No dobra ale jak dobrze rozumiem to tak:
    Do PC Internet szedłby kablem,a do laptopa przez WIFI.
    To szyfrowanie będzie tylko dotyczyło laptopa? Tzn. mówiąc precyzyjnie tylko laptop będzie "bardziej" zagrożony ? Dobrze to rozumiem?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #11 10248303
    Bródka
    Poziom 42  
    Posty: 7245
    Pomógł: 900
    Ocena: 722
    Wioletka43 napisał:
    Hehe, no może troszkę, ja to się boję tych wszystkich wirusów, trojanów, dialerów i innych szkodników


    Tylko ze one wchodzą z internetu i nie ważne czy masz wifi czy też nie, szyfrowanie jest po to aby nikt obcy ci nie korzystał z internetu
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • Pomocny post
    #12 10248305
    jimasek
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 35287
    Pomógł: 3783
    Ocena: 2677
    Wioletka43 napisał:
    Hehe, no może troszkę, ja to się boję tych wszystkich wirusów, trojanów, dialerów i innych szkodników.

    Tylko że nie jest to związane z tym czy masz wif czy też nie. Podstawa to oryginalny system operacyjny (aktualizacje) oraz dobry program antywirusowy.
  • #13 10248306
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Dane przesyłane przez wifi będą szyfrowane miedzy routerem a laptopem + autoryzacja na hasło w dostępie do wifi.
    Wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa czyli:
    Typ szyfrowania: WPA2 AES
    hasło: 13 znaków alfanumeryczne + znaki specjalne

    wirusów, trojanów, dialerów - nie są rozprzestrzeniane przez wifi ale przez internet więc nie maja nic wspólnego z wifi.

    Tak router umożliwia podpięcie przez wifi jak i kabel jednocześnie dowolnej liczby urządzeń.
  • #14 10248353
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Bródka napisał:
    szyfrowanie jest po to aby nikt obcy ci nie korzystał z internetu


    Nie korzystał no i też nie szpiegował.
    Mi koleżanka opowiadała, że w bloku ją jakimś cudem szpiegował sąsiad,a właśnie też miała te WIFI.
    Dlatego trochę tego się boję.


    hermes-80 napisał:
    Dane przesyłane przez wifi będą szyfrowane miedzy routerem a laptopem + autoryzacja na hasło w dostępie do wifi.


    A komputer stacjonarny, który będzie podłączony za pomocą kabla nie będzie chyba narażony na żadne niebezpieczeństwa, typu szpiegowanie, włamania itp.?
  • #15 10248369
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Cytat:
    A komputer stacjonarny, który będzie podłączony za pomocą kabla nie będzie chyba narażony na żadne niebezpieczeństwa, typu szpiegowanie, włamania itp.?
    To zależy czy wpuścisz na niego trojany, logery i inny syf ;) z internetu klikając, ściągając lub wchodząc na podejrzane strony.

    Wifi jedynie jest niebezpieczne w rekach kompletnie zielonych osób, które nie potrafią sobie szyfrowania ustawić i poprawnie skonfigurować router.
  • #16 10248388
    jimasek
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 35287
    Pomógł: 3783
    Ocena: 2677
    Wioletka43 napisał:


    A komputer stacjonarny, który będzie podłączony za pomocą kabla nie będzie chyba narażony na żadne niebezpieczeństwa, typu szpiegowanie, włamania itp.?

    Samo podłączenie do sieci (internetu) jest niebezpieczne bez aktualizacji systemu i dobrego antywirusa (czytaj płatnego). Nie ważne czy kabel czy wifi. Po prostu zwykły użytkownik nie zdaje sobie z tego sprawy :(
  • #17 10248416
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    hermes-80 napisał:
    To zależy czy wpuścisz na niego trojany, logery i inny syf :wink: z internetu klikając, ściągając lub wchodząc na podejrzane strony.


    No z Internetu to wiem ale mi tu chodzi o WIFI, bo jak jest kabel to wiadomo, że nikt się nie podłączy ani nic nie namiesza, a do bezprzewodowego to nie mam zaufania.
    I właśnie ciągle o to pytam i mnie to zastanawia czy przez to, że komputer PC będzie podłączony kablem do tego routera to czy będzie jakoś bardziej narażony?
    Czy aby był bardziej narażony to musiałby być tak jak laptop podłączony bezprzewodowo.
    hermes-80 napisał:
    Wifi jedynie jest niebezpieczne w rekach kompletnie zielonych osób, które nie potrafią sobie szyfrowania ustawić i poprawnie skonfigurować router.

    Ja się właśnie obawiam, że jestem taka osobą :( Nie znam się zbytnio na tym wszystkim dlatego też boję się tego WIFI.

    Dodano po 2 [minuty]:

    jimasek napisał:
    Samo podłączenie do sieci (internetu) jest niebezpieczne bez aktualizacji systemu i dobrego antywirusa (czytaj płatnego). Nie ważne czy kabel czy wifi. Po prostu zwykły użytkownik nie zdaje sobie z tego sprawy :(


    No, wiem, wiem ale WIFI chyba jest bardziej niebezpieczne od połączenia kablowego?
    Tak słyszałam, że to trochę nie bezpieczne bo np. sąsiad jak się zna to mógłby bez trudu szpiegować czy co innego robić.
  • #18 10248435
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Znajomy informatyk albo dzieciaka, który to potrafi zrobić lub po prostu zlecisz taki montaż specjaliście jako usługa i po problemie.
    Złamanie zabezpieczenia sieci wifi szyfrowaniem WPA2 AES zajęło by mu wiele lat ;) wiec nie ma strachu.

    Co ty masz za sąsiadów ??:) hehe
    Twoja znajoma po prostu była nieświadoma tego co robi, a ty już wiesz więc chyba jest różnica.

    Połączenie kablowe też można podsłuchać ale trzeba mieć fizyczny dostęp do niego.
  • #19 10248478
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    No ale czyli wnioskuje, że jest to mozliwe przy podłączeniu WIFI?

    W Google wpisałam właśnie hasło włamania przez WIFI i jest tego sporo, tego właśnie się obawiam.

    No ale dobra, cały czas jeszcze nie doczekałam lub nie potrafiłam wyciągnąć odpowiedzi na to pytanie.

    Daje ROUTER i z routera idzie Internet kablem do PC, a do laptopa bezprzewodowo.
    Czy w tym momencie jest możliwość powiedzmy szpiegowania, włamania itp połączenia PC z Internetem jak w przypadku połączenia bezprzewodowego do laptopa?
    I kolejne pytanie to czy telefon stacjonarny przez takie połączenie WIFI w jakiś sposób może być zagrożony?

    Dodano po 3 [minuty]:

    hermes-80 napisał:
    Połączenie kablowe też można podsłuchać ale trzeba mieć fizyczny dostęp do niego.


    No właśnie, o to mi chodzi, a czy w przypadku gdzie jest ten router wifi ale połączenie Internetowe idzie kablem do PC też można podsłuchać?

    Dodano po 2 [minuty]:

    hermes-80 napisał:
    Co ty masz za sąsiadów ??:) hehe

    Nie no niby normalnych ale tak się boję na wszelki wypadek, bo tyle się naczytałam o tych włamaniach przez WIFI.
    Twoja znajoma po prostu była nieświadoma tego co robi, a ty już wiesz więc chyba jest różnica.


    No może tak, bo ona też się nie zna na tym wszystkim.
  • #20 10248522
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Najpierw musiał by złamać hasło wifi potem wejść w twoja sieć, następnie rozwalić switcha by robił jako HUB.
    Nie jest to w żaden sposób proste.
    I raczej nie możliwe dla zwykłego śmiertelnika.

    Tele w takim przypadku robi jako mini PC i jest tak samo narażony na wirusy jak zwykły PC z tym że jest mniej wirusów na takie urządzenia ale mogą być dotkliwsze w swoim działaniu.
  • #21 10248564
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    hermes-80 napisał:
    Tele w takim przypadku robi jako mini PC i jest tak samo narażony na wirusy jak zwykły PC z tym że jest mniej wirusów na takie urządzenia ale mogą być dotkliwsze w swoim działaniu.


    Nie no nie strasz mnie...
    To wcale nie jest tak kolorowo z tym WIFI.
    Zaczynam się bać, bo zrobię te WIFI, a później mi przyjdą jakieś astronomiczne rachunki za telefon.
    No ale tak jak mam teraz wszystko za pomocą kabli podłączone to nie ma takiego zagrożenia.

    A są jakieś routery bez tego wifi? Po prostu takie aby za pomocą kabla podłączyć Internet do PC i laptopa aby było wszystko bezpiecznie?
  • #22 10248585
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Cytat:
    No ale tak jak mam teraz wszystko za pomocą kabli podłączone to nie ma takiego zagrożenia.
    Dziewczyno ale nie chodzi mi o wifi ale o wirusy ściągnięte z internetu nieświadomie i nie zależnie od tego czy to jest kabel czy wifi.
    Nie rozumiem cie trochę - wirusy nie dostają się przez wifi ale przez podłączenie urządzenia do sieci i nieuważne korzystanie.
    Równie dobrze można przenieść wirusa na pamięci flash bo już nie raz tak miałem jak i na zwykłej CD, DVD itd.

    Przez wifi można cie tylko podsłuchać co jest praktycznie niemożliwe przy odpowiednich zabezpieczeniach.

    Możesz kupić router z WIFI i wyłączyć w nim wifi - nie ma z tym żadnego problemu.
  • #23 10248628
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    hermes-80 napisał:
    Dziewczyno ale nie chodzi mi o wifi ale o wirusy ściągnięte z internetu nieświadomie i nie zależnie od tego czy to jest kabel czy wifi.
    Nie rozumiem cie trochę - wirusy nie dostają się przez wifi ale przez podłączenie urządzenia do sieci i nieuważne korzystanie.
    Równie dobrze można przenieść wirusa na pamięci flash bo już nie raz tak miałem jak i na zwykłej CD, DVD itd.


    Ufff, dzieki za wyjaśnienie, bo już w panikę mało co nie wpadłam.

    hermes-80 napisał:
    Przez wifi można cie tylko podsłuchać co jest praktycznie niemożliwe przy odpowiednich zabezpieczeniach.

    No właśnie podsłuchać... A czy przy takim połączeniu jak opisałam wcześniej czyli podłączony router i od niego kablem internet do pc oraz bezprzewodowo internet do laptopa. To czy przy takim podłączeniu PC też jest narażony na podsłuchanie?
    Proszę o odpowiedź
  • #24 10248647
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Nie PC nie jest narażony na podsłuch - podsłuch, o którym ty myślisz czyli przez wifi po kilku dekadach łamania hasła WAP2 AES oczywiście jeśli go nie zmienisz przez kilka dekad.
  • REKLAMA
  • #25 10248670
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Aha, czyli po prostu nie ma się czym przejmować.

    No to chyba tak zrobię, kupię ten WIFI router i tak podłącze.

    No nic, bardzo dziękuję Tobie jak i innym za informacje, podpowiedzi i rady.

    Jak bym czegoś jeszcze nie wiedziała to odezwę się w tym temacie :)

    Pozdrawiam
  • #26 10248679
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Tylko sobie router kup zgodny z twoim połączeniem z ISP (są rożne typy).
  • #27 10248692
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    hermes-80 napisał:
    Tylko sobie router kup zgodny z twoim połączeniem z ISP (są rożne typy).


    A jak to sprawdzić, jakie ja mam?
  • #28 10248710
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Musi to być router z portem WAN ADSL i z Annex-em A.
  • #29 10248721
    Wioletka43
    Poziom 10  
    Posty: 45
    hermes-80 napisał:
    Musi to być router z portem WAN ADSL i z Annex-em A.


    Dzięki :)

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje sposobu na podłączenie Neostrady do laptopa bezprzewodowo przez modem Sagem 800. W odpowiedziach zasugerowano zakup routera ADSL z funkcją Wi-Fi, takiego jak TP-Link TD-W8901G, co umożliwi korzystanie z internetu na laptopie bez konieczności włączania komputera stacjonarnego. Użytkownik obawia się bezpieczeństwa połączenia Wi-Fi, jednak eksperci zapewniają, że przy odpowiednim szyfrowaniu (WPA2 AES) i aktualizacjach systemu, ryzyko jest minimalne. Możliwe jest również podłączenie routera bez funkcji Wi-Fi, jeśli użytkownik preferuje połączenie kablowe.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA