Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka ardo a 500. Pobiera wodę, ale bęben się nie obraca.

14 Gru 2004 10:10 9291 18
  • Poziom 21  
    Witam wszystkich.Przyznaje sie ze nie bardzo jestem w temacie.Wiec sprawa wyglada nastepujaca pralka pobiera wode i wszystko co w programie ma robi ale nie obraca sie beben.Po zdjeciu paska silnik sie obraca ale bardzo slabo i nie ma sily obrucic bebna.Przy tym strasznie sie nagrzewa.Co mam robic jakies wskazowki.Dziekuje.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 11  
    Witam.
    Jeżeli silnik jest z kondesatorem rozruchowym to prawdopodobnie on nawalił i jest do wymiany. Trzeba też sprawdzić zaciski w kostce przy silniku, jeżeli wytopiony jest plastik to następuje przebicie i to może powodować takie zachowanie silnika. Pralka może też posiadać płytke do regulacji obrotów jej uszkodzenie też powoduje taki efekt.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    ARDO A500 nie ma modułu sterującego silnikiem, tylko kondensator. Zgadzam się co do przypalonego złącza przy silniku, natomiast sugeruję sprawdzenie (ewentualnie podmianę) kondensatora. Od tego zawsze zaczynamy w takich przypadkach. Nadmierne grzanie się silnika może być spowodowane brakiem chłodzenia w czasie gdy silnik dostaje napięcie, a nie kręci się. Może jednak być uszkodzony silnik-zwarcie miedzyzwojowe lub do rdzenia silnika. Przy czym w zależności od miejsca zwarcia może wyłączać się bezpiecznik (przy liczniku, nie w pralce), lub nie (prwdopodobnie Twój przypadek).
  • Poziom 21  
    ok a jak znajde ten kondensator tak jak mowilem nie za barszo jestem w temacie a kostka łączaca silnik nie jest przetopiona.Jesli to silnik to jakie koszty moge poniesc zakupujac nowy.Pozdrawiam
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 18  
    Nowy silnik pewnie koło 250-300zł. Prawdę mówiąc nigdy nie kupowałem, zwykle uszkodzony przewijam (u zaufanego fachowca) i wtedy przewinięcie kosztuje ok. 120zł. W przypadku silnika pomierz wartości rezystancji od każdej końcówki w złączu do obudowy silnika. Ja mierzę jedną, ale lepiej zmierz wszystkie. Rezystancja powinna wynosić ∞, czyli przerwa w obwodzie. Następnie pomierz rezystancje od styku, który nie ma pary w kostce, do pozostałych. Do dwóch styków na drugim końcu kostki powinna wynosić około 40-50Ω (przeważnie tyle jest, chociaż akurat w tym przypadku dokładnie nie pamiętam) i być taka sama (są to uzwojenia rewersów). Do dwóch styków w środku kostki powinna być mniejsza, np. 10Ω i 20Ω. Jedno uzwojenie to praca wirówki, drugie uzwojenie rozruchowe. Powodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 21  
    Dzieki takiej odpowiedzi oczekiwalem dam znac co i jak .Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Poprostu kup nowy kondensator. W tym modelu jest u góry. Jest z plastiku więc pewnie będzie nieco zdeformowany :)
  • Poziom 21  
    ok tylko jakos nie moge znalesc nigdzie tego kondensatora jedynie taki znalazłem 16,0UF-450V SPRITZWASSERGESCHUETZTER KONDENSATOR SCHRAUBBAR. Moze ktos ma jeszcze jakies namiary na jakis sklep w necie.Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    To jest wlasnie taki kondensator a znajdziesz go w kazdym podrzednym sklepie z czesciami agd /10zl?
  • Poziom 18  
    Namiarów nie mam. Jest to jednak najczęściej występujący kondensator rozruchowy do pralek automatycznych. Jest z pewnością w każdym sklepie, który ma chociaż śladowe ilości części zamiennych do sprzętu AGD. Koszt-do 10zł.
    ................................
    hm, widzę, że powtórzyłem to co przede mną napisał axxx...
  • Szafy RackSzafy Rack

• Specjalista AGD
    szlejk napisał:
    ok tylko jakos nie moge znalesc nigdzie tego kondensatora jedynie taki znalazłem 16,0UF-450V SPRITZWASSERGESCHUETZTER KONDENSATOR SCHRAUBBAR. Moze ktos ma jeszcze jakies namiary na jakis sklep w necie.Pozdrawiam

Witam.
    Zajrzyj pod ten adres elki może coś sobie wybierzesz.
    :x-mas:

• Specjalista AGD
    Witam.
    Jeśli ma 16µF/400V to napewno będzie pasował, tylko czy będzie 100% sprawny i jak długo :?: wybór należy do Ciebie. Używany kondensator z czasem traci swoją pojemność na tym zakupie możesz niewiele zaoszczędzić (3 - 5 zł) :?:
    :x-mas:
  • Poziom 28  
    Kondensator można kupić w rożnych sklepach, nie koniecznie z częściami do pralek automatycznych, takie różne agd.
  • Poziom 13  
    miałem tez sam problem w ardo a600, wymiana kondensatora pomogła :)
    kupiony w sklepie z częsciami agd w Sosnowcu za 11,50
    a już sie zastanawialem nad zakupem nowej pralki
  • Poziom 21  
    Dokładnie jest tak jak koledzy mowili kondensator za 8.5 zł i wszystko gra.Dziekuje wszystkim.Wesołych Swiąt
  • Poziom 2  
    Dobry opis postępowania w przypadku braku prawidłowych obrotów silnika.

Mój przypadek - tylko bujanie bębnem gdy był obciążony wsadem lub z dużą ilością wody podczas programów prania i płukania. Pralka wirowała prawidłowo.

Kondensator pasuje do Ardo A600 - 16uF/400V - dostałem taki na 450V - jest zaraz pod pokrywą w miejscu wejścia zasilania przykręcony od dołu dużą nakrętką.

zdjęcie kondensatora z jednego ze sklepów internetowych
    Pralka ardo a 500. Pobiera wodę, ale bęben się nie obraca.