Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energetyka Wiatrowa - Potrzebna literatura.

05 Lut 2012 13:50 3994 9
 • Poziom 19  
  Witam
  Rozpocząłem pisać pracę inżynierską o tematyce energii wiatrowej.
  Niestety natrafiłem na problem jakim jest praktycznie brak literatury fachowej.
  U mnie na uczelni są tylko 2 publikacje naukowe odnośnie w/w tematu i to sprzed 15 lat, wiec i danych potrzebnych mi tam jest mało.
  W lokalnej bibliotece miejskiej praktycznie nic.
  Przez Allegro udało mi się kupić 2 książki.
  Mam także trochę literatury niemieckiej.

  Jeżeli ktoś z forumowiczów zna literaturę w w/w temacie, która mogła by być przydatna to proszę o namiary.

  Mając tytuł , autora, wydawnictwo, będzie mi dużo łatwiej szukać.

  Proszę nie pisać o google itd bo poświeciłem na to parę wieczorów i konkretów niestety mało. Większość to zazwyczaj oferty sprzedaży, czy projekty DIY..
 • Poziom 35  
  Ale w jakim kontekście piszesz? Materiałów jest naprawdę sporo na ten temat zarówno po jasnej jak i ciemnej stronie internetu ;)
 • Poziom 19  
  Witam
  Przepraszam za brak precyzji.
  Gapa ze mnie

  W pracy będę przedstawiał plusy i minusy elektrowni wiatrowych z punktu widzenia gospodarczego, społecznego a także wpływ w/w energetyki na środowisko naturalne.

  Zależy mi głównie na danych takich jak udział energetyki wiatrowej w produkcji energii w Polsce, Europie i na Świecie.
  Niestety dane jakie posiadam na obecną chwilę nie są zbyt świeże bo są z 2003 roku. Ilość siłowni wiatrowych w Polsce w okresie ostatnich kilku lat itp.
 • Poziom 14  
  Może nieco starsze, ale interesujące opracowania http://www.rpc.com.au/products/windturbines/wind-book/windtoc.html
  Autor prof. Gary Johnson udostępnia także na życzenie cykl swoich wykładów video, jednak ze względu na używane jednostki dla europejczyków jest to nieco kłopotliwe i mało intuicyjne. (głównie chodzi mi o "gauge" - operują numerami, np. No. 36 to 5 mils albo około 0.13 mm). Wykładów wysłuchałem część, może z 10 godzin. To o czym mówił to raczej duże fermy wiatrowe i zasady jakie stosowane są w USA do planowania rozmieszczenia i układania kabli.
 • Poziom 9  
  Wspomniałeś że dotarłeś do dwóch książek...
  Nie wiem czy tych, ale jakby co zapodaję:

  Zbigniew Lubośny "Farmy wiatrowe w systemie elektroenergetycznym"
  Jest to w miarę wszechstronny opis wszystkiego co dotyczy tematyki, z naciskiem na technologię.
  Zbigniew Lubośny "Elektrownie wiatrowe w systemie elektroenergetycznym"
  Zasady działania elektrowni wiatrowych + dogłębna analiza matematyczna współpracy z siecią.
 • Poziom 19  
  kolesio napisał:
  Wspomniałeś że dotarłeś do dwóch książek...
  Nie wiem czy tych, ale jakby co zapodaję:

  Zbigniew Lubośny "Farmy wiatrowe w systemie elektroenergetycznym"
  Jest to w miarę wszechstronny opis wszystkiego co dotyczy tematyki, z naciskiem na technologię.
  Zbigniew Lubośny "Elektrownie wiatrowe w systemie elektroenergetycznym"
  Zasady działania elektrowni wiatrowych + dogłębna analiza matematyczna współpracy z siecią.


  witam
  Z kolagi propozycji posiadam drugą pozycje i jednocześnie polecam ja wszystkim zainteresowanym w/w tematyką.

  Pragnę jednocześnie podziękować za wszelki linki i tytuły które dostałem na forum jak i PW.

  Dodam że nie proszę o pomoc z lenistwa, ale z braku czasu jako że jestem osobą pracująca ;)
  A tak dzięki Waszej pomocy łatwiej będzie mi zdobyć podane tytuły niż szukać jakichkolwiek informacji o nich od zera ;)
  Serdecznie dziękuję ;)
 • Poziom 10  
  Chociaż jestem, w rozsądnych zastosowaniach, z odpowiednimi rozwiązaniami, zwolennikiem, to nie można tego pominąć:

  www.o2.pl / www.sfora.pl | Niedziela 11.12.2011, 10:47
  FARMY WIATRAKÓW TO POLA ŚMIERCI? MNÓSTWO WYPADKÓW
  Ekologiczne elektrownie są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.
  Czworo zabitych i 300 rannych osób. To krwawy i kosztowny dla budżetu bilans wypadków na brytyjskich farmach wiatraków, ekologicznych turbin powietrznych dających czystą energię.
  1500 wypadków w ciągu 5 lat daje średnio mniej więcej wypadek każdego dnia - "The Daily Telegraph" powołuje się na raport RenewableUK.
  Szkocja, targana 9 grudnia wiatrami o prędkości rzędu 260 km/h straciła w ciągu kilku godzin dwie turbiny. Jedna dosłownie stanęła w ogniu.
  Zimą częściej zdarzają się jednak wypadki związane z pociskami lodowymi, które odrywają się od śmigieł turbiny i niczym z katapulty wyrzucane są na potężne odległości - dodaje gazeta.
  Ostrze śmigła może ważyć nawet do 14 ton. Niedawno trzeba było kilkaset turbin wyłączyć z użytku, bo Proven Energy Ltd przyznało, że ostrza w urządzeniach tej firmy mogą "odlatywać".
  Podobnie dzieje się z wadliwymi turbinami w mniejszej skali, stawianymi koło domów przez prywatne osoby - podkreśla "The Daily Telegraph".
  Tak stało się m.in. z turbiną stojącą na szkolnym podwórku w szkockim Raasay i należącą do uniwersytetu w Sheffield turbiną w Rotherham. Na skutek silnych wiatrów śmigła z włókna węglowego oderwały się. | JS

  www.o2.pl / www.hotmoney.pl | 18:23 [27.06.2011]: Wiatraki powodują drgania które maszt przenosi do gleby. Powoduje to, że dżdżownice, krety i inne pożyteczne krocionogi uciekają z tej okolicy. Powoduje to wyjałowienie gleby oraz erozję wietrzną gleby.
  Amish

  www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek 09.01.2012, 09:18
  TURBINY WIATROWE TRUJĄ BARDZIEJ NIŻ ZWYKŁE ELEKTROWNIE
  Farmy wiatrowe nie mają sensu?
  Przez turbiny wiatrowe bardziej trujemy środowisko niż gdybyśmy używali wyłącznie elektrowni pracujących na nieodnawialnym paliwie - twierdzą specjaliści z brytyjskiej grupy Civitas.
  Badania przeprowadzone na farmach wiatrowych w Holandii pokazały, że praca turbin powoduje większą emisję CO2 do atmosfery.
  Turbiny nie mogą działać gdy nie wieje lub gdy wieje za mocno. Dlatego muszą mieć zabezpieczenie w postaci tradycyjnej elektrowni. Ta z kolei zużywa najwięcej paliwa podczas rozruchu, emitując większą ilość dwutlenku węgla - tłumaczy "The Telegraph". Eksperci twierdzą, że farmy wiatrowe miałyby sens tylko wtedy, gdyby nie trzeba było cały czas włączać i wyłączać tradycyjnych elektrowni by zapełnić lukę w dostawie prądu z turbin.
  Poza tym farmy wiatrowe wciąż są zbyt drogie. Koszt ich budowy znacznie przewyższa późniejsze ewentualne oszczędności na prądzie - informuje "The Telegraph".
  Do listy minusów eksperci dorzucają również fakt, że turbiny psują krajobraz. | BB

  www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek 06.02.2012, 08:25
  FARMY WIATROWE WYWOŁUJĄ ULEWY
  Zmieniają pogodę w okolicy.
  Farmy wiatrowe mogą przyspieszać zmiany klimatyczne, wywoływać ulewy oraz anomalie temperatur - informuje "The Daily Mail".
  To wniosek z badań amerykańskich naukowców z University of Illinois, którzy odkryli, że w pobliżu farm wiatrowych w ciągu dnia temperatura jest niższa średnio o 4 stopnie Celsjusza niż w okolicy. W nocy z kolei temperatura przy wiatrakach rośnie.
  Efekt dotyczy teraz terenów wokół turbin, ale jeśli urządzeń na niewielkim obszarze jest więcej to mogą one zmieniać pogodę na skalę regionalną - wyjaśnia dr Somnath Roy.
  Jego zdaniem to efekt działania łopat wiatraków, które w ciągu dnia wypychają znad ziemi ciepłe powietrze, zasysając z góry zimniejsze. W nocy zasada ma być odwrotna.
  Dr Roy dodaje, że turbiny mogą wywoływać turbulencje i zmniejszać prędkość wiatru, a także tworzyć wiry, które będą oddziaływać na klimat nawet w odległych regionach. | AJ

  www.o2.pl / www.sfora.biz | Czwartek 16.02.2012, 07:59
  KONIEC Z MARZENIAMI O ENERGII Z WIATRAKÓW? PRZEZ POGODĘ
  Tego na pewno nie wytrzymają.
  Huragany mogą zniszczyć morskie farmy wiatrowe w USA.
  Ich budowę na Atlantyku i wodach Zatoki Meksykańskiej planuje Amerykański Departament Energii.
  Eksperci zakładali, że wiatraki będą dostarczać już w 2030 roku 20 proc. energii. Jedna szósta ma pochodzić z elektrowni morskich.
  Okazało się jednak, że prawie połowa z planowanych turbin może zostać zniszczona przez huragany. Istnieją niewielkie szanse, że będą one mogły pracować przez 20 lat – powiedział Stephen Rose z Carnegie Mellon University.
  Jak podaje newscientist.com wiatraki będą się po prostu przewracać. Każda z planowanych farm wiatrowych ma kosztować około 175 mln dolarów. | TM
  ----------------------------------------------

  A inne rozwiązania to m.in. (zamieściłem rysunki): https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1249404-1860.html
 • Poziom 9  
  Zawsze warto poznać wszystkie punkty widzenia, ale radziłbym mimo wszystko "The Daily Telegraph" nie wciągać na listę literaturu do pracy inżynierskiej... chyba że praca jest o kabarecie, a nie o energetyce.
  Chociaż jak niektóre z tych teorii tworzą wręcz nowe podstawy fizyki i matematyki, także gdyby podjąć takie ryzyko może by i Noblem mogło się skończyć...
 • Poziom 14  
  Też bym nie demonizował. Gdybyśmy tak mieli podchodzić, to trzeba by zacząć od likwidacji ruchu samochodowego (zdecydowanie dużo więcej ofiar, większa emisja CO2 i straty). Daily Telegraph to Faktycznie gazeta szukające sensacji, a nie źródło danych naukowych. Tak dla porównania przy przeszukiwaniu informacji z Polski wypluł mi wyłącznie "Krew w kratkach ściekowych", "Próbę samobójczą prokuratora", "Katastrofę na Okęciu" i "Uczniów szkoły Policyjnej pchających radiowozy na ćwiczeniach".