Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energetyka Wiatrowa - Potrzebna literatura.

05 Lut 2012 13:50 3994 9
  • Poziom 19  
    Witam
    Rozpocząłem pisać pracę inżynierską o tematyce energii wiatrowej.
    Niestety natrafiłem na problem jakim jest praktycznie brak literatury fachowej.
    U mnie na uczelni są tylko 2 publikacje naukowe odnośnie w/w tematu i to sprzed 15 lat, wiec i danych potrzebnych mi tam jest mało.
    W lokalnej bibliotece miejskiej praktycznie nic.
    Przez Allegro udało mi się kupić 2 książki.
    Mam także trochę literatury niemieckiej.

Jeżeli ktoś z forumowiczów zna literaturę w w/w temacie, która mogła by być przydatna to proszę o namiary.

Mając tytuł , autora, wydawnictwo, będzie mi dużo łatwiej szukać.

Proszę nie pisać o google itd bo poświeciłem na to parę wieczorów i konkretów niestety mało. Większość to zazwyczaj oferty sprzedaży, czy projekty DIY..
  • Poziom 35  
    Ale w jakim kontekście piszesz? Materiałów jest naprawdę sporo na ten temat zarówno po jasnej jak i ciemnej stronie internetu ;)
  • Poziom 19  
    Witam
    Przepraszam za brak precyzji.
    Gapa ze mnie

W pracy będę przedstawiał plusy i minusy elektrowni wiatrowych z punktu widzenia gospodarczego, społecznego a także wpływ w/w energetyki na środowisko naturalne.

Zależy mi głównie na danych takich jak udział energetyki wiatrowej w produkcji energii w Polsce, Europie i na Świecie.
    Niestety dane jakie posiadam na obecną chwilę nie są zbyt świeże bo są z 2003 roku. Ilość siłowni wiatrowych w Polsce w okresie ostatnich kilku lat itp.
  • Poziom 14  
    Może nieco starsze, ale interesujące opracowania http://www.rpc.com.au/products/windturbines/wind-book/windtoc.html
    Autor prof. Gary Johnson udostępnia także na życzenie cykl swoich wykładów video, jednak ze względu na używane jednostki dla europejczyków jest to nieco kłopotliwe i mało intuicyjne. (głównie chodzi mi o "gauge" - operują numerami, np. No. 36 to 5 mils albo około 0.13 mm). Wykładów wysłuchałem część, może z 10 godzin. To o czym mówił to raczej duże fermy wiatrowe i zasady jakie stosowane są w USA do planowania rozmieszczenia i układania kabli.
  • Poziom 9  
    Wspomniałeś że dotarłeś do dwóch książek...
    Nie wiem czy tych, ale jakby co zapodaję:

Zbigniew Lubośny "Farmy wiatrowe w systemie elektroenergetycznym"
    Jest to w miarę wszechstronny opis wszystkiego co dotyczy tematyki, z naciskiem na technologię.
    Zbigniew Lubośny "Elektrownie wiatrowe w systemie elektroenergetycznym"
    Zasady działania elektrowni wiatrowych + dogłębna analiza matematyczna współpracy z siecią.
  • Poziom 19  
    kolesio napisał:
    Wspomniałeś że dotarłeś do dwóch książek...
    Nie wiem czy tych, ale jakby co zapodaję:

Zbigniew Lubośny "Farmy wiatrowe w systemie elektroenergetycznym"
    Jest to w miarę wszechstronny opis wszystkiego co dotyczy tematyki, z naciskiem na technologię.
    Zbigniew Lubośny "Elektrownie wiatrowe w systemie elektroenergetycznym"
    Zasady działania elektrowni wiatrowych + dogłębna analiza matematyczna współpracy z siecią.

witam
    Z kolagi propozycji posiadam drugą pozycje i jednocześnie polecam ja wszystkim zainteresowanym w/w tematyką.

Pragnę jednocześnie podziękować za wszelki linki i tytuły które dostałem na forum jak i PW.

Dodam że nie proszę o pomoc z lenistwa, ale z braku czasu jako że jestem osobą pracująca ;)
    A tak dzięki Waszej pomocy łatwiej będzie mi zdobyć podane tytuły niż szukać jakichkolwiek informacji o nich od zera ;)
    Serdecznie dziękuję ;)
  • Poziom 10  
    Chociaż jestem, w rozsądnych zastosowaniach, z odpowiednimi rozwiązaniami, zwolennikiem, to nie można tego pominąć:

www.o2.pl / www.sfora.pl | Niedziela 11.12.2011, 10:47
    FARMY WIATRAKÓW TO POLA ŚMIERCI? MNÓSTWO WYPADKÓW
    Ekologiczne elektrownie są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.
    Czworo zabitych i 300 rannych osób. To krwawy i kosztowny dla budżetu bilans wypadków na brytyjskich farmach wiatraków, ekologicznych turbin powietrznych dających czystą energię.
    1500 wypadków w ciągu 5 lat daje średnio mniej więcej wypadek każdego dnia - "The Daily Telegraph" powołuje się na raport RenewableUK.
    Szkocja, targana 9 grudnia wiatrami o prędkości rzędu 260 km/h straciła w ciągu kilku godzin dwie turbiny. Jedna dosłownie stanęła w ogniu.
    Zimą częściej zdarzają się jednak wypadki związane z pociskami lodowymi, które odrywają się od śmigieł turbiny i niczym z katapulty wyrzucane są na potężne odległości - dodaje gazeta.
    Ostrze śmigła może ważyć nawet do 14 ton. Niedawno trzeba było kilkaset turbin wyłączyć z użytku, bo Proven Energy Ltd przyznało, że ostrza w urządzeniach tej firmy mogą "odlatywać".
    Podobnie dzieje się z wadliwymi turbinami w mniejszej skali, stawianymi koło domów przez prywatne osoby - podkreśla "The Daily Telegraph".
    Tak stało się m.in. z turbiną stojącą na szkolnym podwórku w szkockim Raasay i należącą do uniwersytetu w Sheffield turbiną w Rotherham. Na skutek silnych wiatrów śmigła z włókna węglowego oderwały się. | JS

www.o2.pl / www.hotmoney.pl | 18:23 [27.06.2011]: Wiatraki powodują drgania które maszt przenosi do gleby. Powoduje to, że dżdżownice, krety i inne pożyteczne krocionogi uciekają z tej okolicy. Powoduje to wyjałowienie gleby oraz erozję wietrzną gleby.
    Amish

www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek 09.01.2012, 09:18
    TURBINY WIATROWE TRUJĄ BARDZIEJ NIŻ ZWYKŁE ELEKTROWNIE
    Farmy wiatrowe nie mają sensu?
    Przez turbiny wiatrowe bardziej trujemy środowisko niż gdybyśmy używali wyłącznie elektrowni pracujących na nieodnawialnym paliwie - twierdzą specjaliści z brytyjskiej grupy Civitas.
    Badania przeprowadzone na farmach wiatrowych w Holandii pokazały, że praca turbin powoduje większą emisję CO2 do atmosfery.
    Turbiny nie mogą działać gdy nie wieje lub gdy wieje za mocno. Dlatego muszą mieć zabezpieczenie w postaci tradycyjnej elektrowni. Ta z kolei zużywa najwięcej paliwa podczas rozruchu, emitując większą ilość dwutlenku węgla - tłumaczy "The Telegraph". Eksperci twierdzą, że farmy wiatrowe miałyby sens tylko wtedy, gdyby nie trzeba było cały czas włączać i wyłączać tradycyjnych elektrowni by zapełnić lukę w dostawie prądu z turbin.
    Poza tym farmy wiatrowe wciąż są zbyt drogie. Koszt ich budowy znacznie przewyższa późniejsze ewentualne oszczędności na prądzie - informuje "The Telegraph".
    Do listy minusów eksperci dorzucają również fakt, że turbiny psują krajobraz. | BB

www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek 06.02.2012, 08:25
    FARMY WIATROWE WYWOŁUJĄ ULEWY
    Zmieniają pogodę w okolicy.
    Farmy wiatrowe mogą przyspieszać zmiany klimatyczne, wywoływać ulewy oraz anomalie temperatur - informuje "The Daily Mail".
    To wniosek z badań amerykańskich naukowców z University of Illinois, którzy odkryli, że w pobliżu farm wiatrowych w ciągu dnia temperatura jest niższa średnio o 4 stopnie Celsjusza niż w okolicy. W nocy z kolei temperatura przy wiatrakach rośnie.
    Efekt dotyczy teraz terenów wokół turbin, ale jeśli urządzeń na niewielkim obszarze jest więcej to mogą one zmieniać pogodę na skalę regionalną - wyjaśnia dr Somnath Roy.
    Jego zdaniem to efekt działania łopat wiatraków, które w ciągu dnia wypychają znad ziemi ciepłe powietrze, zasysając z góry zimniejsze. W nocy zasada ma być odwrotna.
    Dr Roy dodaje, że turbiny mogą wywoływać turbulencje i zmniejszać prędkość wiatru, a także tworzyć wiry, które będą oddziaływać na klimat nawet w odległych regionach. | AJ

www.o2.pl / www.sfora.biz | Czwartek 16.02.2012, 07:59
    KONIEC Z MARZENIAMI O ENERGII Z WIATRAKÓW? PRZEZ POGODĘ
    Tego na pewno nie wytrzymają.
    Huragany mogą zniszczyć morskie farmy wiatrowe w USA.
    Ich budowę na Atlantyku i wodach Zatoki Meksykańskiej planuje Amerykański Departament Energii.
    Eksperci zakładali, że wiatraki będą dostarczać już w 2030 roku 20 proc. energii. Jedna szósta ma pochodzić z elektrowni morskich.
    Okazało się jednak, że prawie połowa z planowanych turbin może zostać zniszczona przez huragany. Istnieją niewielkie szanse, że będą one mogły pracować przez 20 lat – powiedział Stephen Rose z Carnegie Mellon University.
    Jak podaje newscientist.com wiatraki będą się po prostu przewracać. Każda z planowanych farm wiatrowych ma kosztować około 175 mln dolarów. | TM
    ----------------------------------------------

A inne rozwiązania to m.in. (zamieściłem rysunki): https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1249404-1860.html
  • Poziom 9  
    Zawsze warto poznać wszystkie punkty widzenia, ale radziłbym mimo wszystko "The Daily Telegraph" nie wciągać na listę literaturu do pracy inżynierskiej... chyba że praca jest o kabarecie, a nie o energetyce.
    Chociaż jak niektóre z tych teorii tworzą wręcz nowe podstawy fizyki i matematyki, także gdyby podjąć takie ryzyko może by i Noblem mogło się skończyć...
  • Poziom 14  
    Też bym nie demonizował. Gdybyśmy tak mieli podchodzić, to trzeba by zacząć od likwidacji ruchu samochodowego (zdecydowanie dużo więcej ofiar, większa emisja CO2 i straty). Daily Telegraph to Faktycznie gazeta szukające sensacji, a nie źródło danych naukowych. Tak dla porównania przy przeszukiwaniu informacji z Polski wypluł mi wyłącznie "Krew w kratkach ściekowych", "Próbę samobójczą prokuratora", "Katastrofę na Okęciu" i "Uczniów szkoły Policyjnej pchających radiowozy na ćwiczeniach".