Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porządna wtyczka i gniazdo 230V 16A ~3680W potrzebne wytrzymałe

08 Lut 2012 22:35 6278 15
 • Poziom 1  
 • AdexAdex
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Zajrzyj tutaj, jeżeli ma to być wtyczka o której piszesz:

  Link


  Jeśli Twoje urządzenie nie posiada wtyczki, to znaczy, że jego producent przewidział podłączenie do sieci za pomocą listwy zaciskowej np. typu LZ.
 • Specjalista elektryk
  Witam
  Od razu przepraszam jeśli w obu wątkach taka wersja już padła (nie czytałem całości) ale czy może kolega rozważyć podłączenie piekarnika 3kW z pominięciem układu gniazdo/wtyczka i zrobić to na sztywno bo jeśli dobrze zrozumiałem ma to i tak być wydzielony obwód a i miejsce posadowienia piekarnika będzie stałe.
  Wyeliminowanie gniazda tylko poprawi sytuacje.
  pozdrawiam
  pm001
 • AdexAdex
 • Poziom 1  
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Gniazdo kup takie, aby wtyczka do niego wchodziła ciasno i z oporem. Złącza na kabel w gniazdku muszą być na śruby, a nie na wsuwanie z autoblokadą. Wtyczka - również kable mocowane śrubkami i nie przejmuj się tym wszystkim za bardzo. Policz: 230V x 16A = 3680W, więc nie bardzo wiem w czym problem? Piekarnik działa od przypadku do przypadku, w najgorszym scenariuszu pełna moc przez 1,5 - 2 godzin i potem np. dzień przerwy. Zatem bez paniki. Na takim standardowym zestawie gniazdko - wtyk 16A montowałem przepływowy ogrzewacz wody 5 kW. Przez kilka lat pracował u mnie bez problemów. Wypalanie się gniazd i wtyków, to głównie zły styk (niedokręcenie) przewodów wewnątrz. Złącze gniazdo - wtyk ma tu drugorzędne znaczenie, ze względu na stosunkowo większą powierzchnię stykania się elementów ze sobą.
 • Poziom 1  
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  my41s napisał:
  Powracając do mojego poprzedniego posta. Czy takie rozwiązanie jest poprawne: gdybym to gniazdo pod lodówkę zostawił w spokoju - zrobiłbym pojedyńcze, a ten przewód do piekarnika pozłączałbym z przewodami w pusze do gniazdka i podłączył to pod gniazdko? Wyglądałoby to podobnie jak w instalacji bezpuszkowej - gniazdo do gniazda. Najwyżej te 2-3 cm skuł bym pod gniazdkiem, by przewód miał miejsce jak wyjść.

  Według mojej wiedzy, poprawnie. Skręć starannie i musi być OK.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 1  
 • Poziom 16  
  wtyczki gumowe jak i niebieskie wtyczki typu Twist są przeznaczone do zupełnie innych zastosowań głównie na wolnym powietrzu . Oczywiście spełniły by swoją rolę również w kuchni , ale to kwestia estetyki . Szczególnie to że wtyczka typu Twist potrzebuje specjalnego gniazda co w komplecie mogłoby być powodem do znacznej różnicy zdań pomiędzy monterem a władcą kuchni .
  Nie można polecić konkretnego gniazda i wtyczki . Każde gniazdko i wtyczka które jest przystosowane do prądu 16 A powinno zdać egzamin, jego trwałość będzie zależeć w znacznym stopniu od starannego podłączenia na zaciskach .
  To na zacisku przy pełnym obciążeniu będą największe straty powodujące nagrzewanie się bolca i wypalanie plastiku wokół niego .
  Inną sprawą jest to że gniazdko zasilające piekarnik musi mieć odpowiednio duży bezpiecznik i zasilana na tym obwodzie lodówka praktycznie nie będzie miała zabezpieczenia , agregat może się spalić a bezpiecznik zadziała dopiero jak uzwojenie będzie kompletnie spalone .
  I Uwaga!! Przede wszystkim należy upewnić się czy gniazdko przewidziane przedtem do zasilania lodówki ma przewody o odpowiednim przekroju (2,5 mm)
  A cała reszta to kwestia staranności i wyczucia estetyki , nie widząc pomieszczenia trudno dawać rady w tym zakresie.
 • Poziom 1  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 1  
 • Poziom 35  
  faza12f napisał:
  Pamiętaj żeby to wszystko bardzo dokładnie podłączyć.

  kreslarz napisał:
  Skręć starannie

  A od kiedy końcówki przewodu się skręcą!

  Końcówki przewodu najlepiej po cynuj. (czyli lutownica w łapę i do roboty)
  Końcówki miedziane przewodu nie ocynowane przeważnie po kilku latach czarnieją.
  Wtedy na kilkanaście lat będziesz miał spokój. :D

  Gdybyś Kolego zechciał przeczytać mój wcześniejszy wpis, wiedziałbyś w jakim kontekście było o skręcaniu.
  Co do cynowania - kompletna bzdura. Cyna jako materiał znacznie bardziej miękki od miedzi spowoduje, że tak spreparowane złącze wcześnie straci kontakt ze względu na "płynięcie" cyny - dokładnie spoiwa lutowniczego, czyli stopu cyny z ołowiem. Ponadto cyna ma znacznie gorszą przewodność od miedzi. Przy bardzo dużych obciążeniach ma to znaczenie.
  Tą metodę stosuje się czasem dla ustabilizowania końcówek przewodów złożonych z linki, ale nigdy dla drutu typu DYT, YDYT i podobne.
  Jeszcze informacyjnie: pocynuj to jeden wyraz, a przewody czernieją, a nie czarnieją.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  my41s napisał:
  Zamierzam to sam podłączyć,


  Takie zamiary nie są tu pochwalane. Temat zamykam.
  Temat można było zmieścić w kilku postach.