Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szukam wzmacniacz operacyjny +/-30V

20 Lut 2012 12:58 2048 8
  • Poziom 18  
    Witam.
    Poszukuje wzmacniacz operacyjny na napięcie symetryczne około 2*30V.
    Ma on dawać napięcie na wyjściu około +/-22V i na tym mi najbardziej zależy.
    Ma on działać jako wzmacniacz napięciowy x20. Prąd max 10-20mA
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jak dużo jesteś skłonny wydać? Niezbyt tanie i podobnie dostępne są WO pracujące z zasilaniem max +/-22V. Możesz jednak zaaplikować tu wzmacniacz mocy, nawet niedużej w stosunku do takiego zasilania. Możesz też wykonać taki wzmacniacz jako dyskretny o ile nie musi mieć oszałamiających parametrów.

Mogły by podejść tu OPA445, na styk OPA549.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Wklep w google farnell, ustaw filtr Vsupply - dostaniesz wiele wyników, z pdf-ami.
    Na pewno coś wybierzesz. Mnie wyskoczyło 52 wyniki.
  • Poziom 18  
    Dzięki za odpowiedzi. Te wzmacniacze z opa trochę są drogie szczerze mówiąc. Myślałem żeby wydać na taki podwójny opamp do 10zt.

W farnell zobaczyłem i faktycznie dużo tego było, ale nic co by było w normalnych sklepach elektronicznych w okolicy. Jestem ciągle na etapie przeglądania sterty katalogów z podzespołów widniejących na stronkach sklepów(np nowy elektronik).

Jedyne na co mi się udało do tej pory natknąć, to układ 4558(przedrostków np mc,lm,rc,ba). Układ jest zasilany(Vs) max +/-22V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Możesz jak wcześniej wspomniałem wykonać wzmacniacz dyskretny z BD139/140 w roli tranzystorów "mocy". Możesz minąć się z 10zł. Myślałeś o wzmacniaczach mocy takich jak LM1875, LM2876 ?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    No i trzeba za Ciebie odrobić lekcje :D
    W "normalnym" sklepie w okolicy nie kupisz, bo to układy specjalizowane, i nie tanie. Co najwyżej podasz typ a oni zamówią w TME albo u farnell-a po koszmarnej cenie, ze swoja marżą i będziesz miał szczęście jeśli zamówią 1 szt, bo zwykle chcą abyś kupił 10 szt.
    OPA445 jest na znanym portalu aukcyjnym z zatoką w nazwie po 15 zł z wysyłką, taniocha. U tego Chińczyka nie kupowałem, ale u innych tak, i bez wpadek.
    Podobnie OPA454 za 26 zł z wysyłką, OPA552 za 15 zł.....itd.
    MC1436 też jest, za 35zł u sprzedawcy u którego kupowałem, jest OK.
    A kupuje się tam łatwo i prosto - zakładasz konto, do tego konto na paypal-u.
    No cóż, do 10 zł to raczej nic nie znajdziesz, chyba że "okazję" na giełdzie w pudełku ze złomem/nieznanymi.

Tak jak pisze kol. fuutro - można złożyć wzm. na opampie niskonapięciowym (±15V) sterujacym w sprytny sposób tranzystorami wysokonapięciowymi. Były takie konstrukcje wzm. audio na wzm. operacyjnych nawet na np. 741, o sporej mocy.
    http://www.audiostereo.pl/index.php?app=core&...attach&attach_rel_module=post&attach_id=55271
    to przykład, (z błędami - trzeba zamienić miejscami D20 i R66, wartości R66 i R67 są za duże - ale chodzi o zasadę działania) nie trzeba tak komplikować, haczyk tkwi w sterowaniu końcówki sygnałem pobieranym ze źródeł prądowych zasilających opamp.
    http://www.analog.com/static/imported-files/a...tes/58052492001115525484056221917334AN211.pdf
  • Poziom 18  
    Bardzo ciekawy jest ten układ.(Dzięki za poprawienie linku.) Powiem wam szczerze, że nigdy bym nie wpadł na taki sprytny sposób. To prawie jak oszukanie opampu, bo nie pracuje nad wyjściem, tylko nad prądem który pobiera.
    Nie rozumie tylko po co są tranzystory Q36, Q38? Czy odgrywają jakąś szczególną rolę w dzieleniu prądem?
    Zastanawiam się czy w przypadku operacji napięciowych, układ nie mógłby się kończyć na tranzystorach Q39 i Q41 (zwartymi kolektorami do wyjścia). Pewnie trzeba by było zwiększyć rezystancję wyjściową w takim przypadku i może rezystory wzmocnienia?
    Mówię oczywiście o tym schemacie:
    http://www.audiostereo.pl/index.php?app=core&module=attach&attach_rel_module=post&attach_id=55271
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Q38-Q39 i Q36- Q41 to lustra prądowe.
    Teoretycznie można poprzestać na Q39-Q41, reszta na prawo to wzmacniacz prądowy, w praktyce nawet dla wzm. napięciowego trzeba dać Q48, Q50.
    Były w literaturze prostsze układy wg tej koncepcji, gdzieś widziałem ale coś nie mogę znaleźć - szukaj, eksperymentuj, licz.
  • Poziom 18  
    Dziękuję wszystkim jeszcze raz za pomoc. Bardzo miły kolega przesłał mi parę opampów OPA, za co mu bardzo dziękuję.

Dla dopełnienia tematu zamieszczam kilka nazw opampów wysokonapięciowych, których mi się nie udało znaleźć w sklepach na mieście:
    -MC33172
    -MC35172
    -MC33171
    -MC33071
    -MC34071
    -MC33072
    -MC34072
    -MC33172
    -MC33174
    -MC34074
    -LH0004
    -SG143