Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil GDN 20/80 8 OHM - dziwny, powietrzny dźwięk?

Kalin1223 21 Feb 2012 10:01 2538 6
    Kalin1223
    Level 9  
    Nie potrafię opisać dokładnie tego dźwięku, ale do sedna.
    Znalazłem stare kolumny Unitra Tonsil ZG 30C115, ale niestety było uszkodzone zawieszenie przy głośnikach niskotonowych. Kupiłem nowe głośniki o większej mocy: GDN 20/80 8 OHM (w oryginale były 20W). Założyłem je, podłączyłem pod wzmacniacz Unitra Diora i uruchomiłem.
    Dźwięk był dobry, nie słyszałem żadnych błędów. Niestety niedawno puściłem piosenkę z bardzo głębokim bassem i coś było nie tak z jedną kolumną.
    Uruchomiłem dźwięk jednej częstotliwości (4Hz) i ewidentnie słychać głos takiego dmuchania (brzmi to jak pompowanie pompką). Przy wyłączonym wzmacniaczu lekko naciskając głośnik też jest ten dźwięk.

W czym może być problem? może powinna być tam jakaś uszczelka między głośnikiem a kolumną? Czy może to cewka trze i powinienem oddać to na gwarancję?

Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam Kalin1223.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Kalin1223 wrote:
    Kupiłem nowe głośniki o większej mocy: GDN 20/80 8 OHM
    I zupełnie innych parametrach. Ten głośnik, nie nadaje się do tej obudowy.
    Kalin1223 wrote:
    w oryginale były 20W
    W oryginale były GDN 20/30.
    Kalin1223 wrote:
    Niestety niedawno puściłem piosenkę z bardzo głębokim bassem
    Czym ? Co to jest bass ?
    Kalin1223 wrote:
    Uruchomiłem dźwięk jednej częstotliwości (4Hz)
    Gratulacje, głośnik zaraz wyzionie ducha.
    Kalin1223 wrote:
    W czym może być problem?
    Sprawdź szczelność kolumny. Po delikatnym wciśnięciu membrany, powinna ona powoli wrócić do pierwotnego położenia. Jeśli są nieszczelności, wróci ona natychmiast.

Najważniejszą sprawą, jaką powinieneś zrobić, to wymiana tych głośników, na oryginalne. GDN 20/30 zagrają dużo lepiej w tej kolumnie, niż te, które masz teraz. Masz jeszcze te stare głośniki ? Może je zregeneruj ?
    Kalin1223
    Level 9  
    Hmmm nie wiedziałem. Słyszałem, że jeśli głośnik ma zapas mocy to lżej pracuje. Na dodatek wyczytałem, że mój wzmacniacz ma na wyjściu 2x35W więc pomyślałem, że to będzie mało bezpieczne dla tych kolumn.

Pomyliłem się z średnicą. W kolumnach były wsadzone różne głośniki.

Miałem na myśli piosenkę z przewagą niskotonowych dźwięków.

Dzięki za ostrzeżenie, nie wiedziałem, że to aż tak szkodliwe.

Właśnie wyjąłem ten głośnik i włączyłem tą piosenkę. Dmuchania nie było, więc to prawdopodobnie nieszczelność. Wydaje mi się, że powietrze ucieka spod tego pierścienia, uszczelki są już trochę powciskane i mogą przepuszczać. Jednak gdy wcisnę membranę przy zdrowej kolumnie i tej niesprawnej to wracają identycznie, powoli.

Znalazłem wiele pognitych albo z uszkodzoną elektroniką skrzyń. Te miały zdrowe skrzynie i działające (oryginalne) wysokotonówki, ale niskotonowe w jednym był GDN 20/20 sprawny a w drugim 20/30 z urwanym zawieszeniem i porwaną membraną.

Co tracę jeśli mam osiemdziesiątki w tych skrzyniach?
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Kalin1223 wrote:
    Hmmm nie wiedziałem. Słyszałem, że jeśli głośnik ma zapas mocy to lżej pracuje. Na dodatek wyczytałem, że mój wzmacniacz ma na wyjściu 2x35W więc pomyślałem, że to będzie mało bezpieczne dla tych kolumn.
    Wzmacniacz 35W dla głośnika 30W, to w sam raz. Jeśli nie przesadza się z położeniem potencjometru, to nie ma szans, aby coś się stało.
    Kalin1223 wrote:

Miałem na myśli piosenkę z przewagą niskotonowych dźwięków.
    Niskie tony, to bas, nie bass.
    Kalin1223 wrote:
    ale niskotonowe w jednym był GDN 20/20
    Nie znam takiego głośnika. Był GD 20/20, ale o GDNie nie słyszałem.
    Kalin1223 wrote:

Co tracę jeśli mam osiemdziesiątki w tych skrzyniach?
    Jakość dźwięku, dobrą charakterystykę i ten charakterystyczny, miękki bas, jaki daje GDN 20/30. GDN 20/80, lepiej sprawuje się obudowach BR, niż w zamkniętych.
    Czy masz jeszcze stare głośniki ?
    Kalin1223
    Level 9  
    Pomyłka to GD 20/20.

Mam ale tylko zniszczony GDN 20/30 i ten GD 20/20.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Więc polecam Ci zregenerowanie tego GDNa. Cewka sprawna ? Jak z membraną ? Części zakupić można w Umifonie. Instrukcja regeneracji na forum.
    Ten GD i oba GDNy sprzedać i kupić drugi GDN 20/30.
    Na pewno zagra to lepiej, niż teraz. Te GDNy 20/80, nie są przystosowane do tej obudowy, do tej zwrotnicy, więc nie zagrają dobrze.
    Zg30c115, oczywiście w oryginalnym stanie, to jedne z lepszych kolumn Tonsilu. Na prawdę warto doprowadzić je do oryginalnego stanu.
    Kalin1223
    Level 9  
    Dzięki, pomyślę o tym.