Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój komputer dziwnie się zamula

26 Lut 2012 20:11 1812 8
 • Poziom 9  
  Mam problem z miom nieco starym komputerem (Pentium 4 3.00 GHz, 1.25 GB RAM). Problem polega na tym, że komputer przy większym wykorzystaniu procesora (uruchomienie przeglądarki, kopiowanie, defragmentacja dysku, ładowanie świata w grze Minecraft, wyłączanie systemu) bardzo spowalnia, lecz nie zawiesza się. Słychać wtedy z obudowy PRZERYWANY dźwięk CPU, czyli to charakterystyczne burczenie. Nic wtedy nie reaguje, kursor myszy działa, trwa to od 5 sekund do nawet 5 minut.

  Bardzo wkurza mnie ten błąd, przez niego nie mogę wykonać części czynności na komputerze, m.in. nie mogę wyrenderować mapy świata z Minecraft w programie Cartographer. Po prostu po rozpoczęciu renderowania komputer zachowuje się tak jak opisałem powyżej. Pozostaje tylko reset...

  Nie mam pojęcia skąd to się bierze. Czy to dysk nawala, ram, a może płyta główna?? Ogólnie komputer mimo że stary, jest dosyć wydajny, błyskawicznie wyświetla okienka itp.

  Posiadam system Windows XP Pro. Jeżeli ktoś wie jak to naprawić to proszę o rozwiązanie lub chociaż poradę. Z góry dzięki wam wszytkim!
 • Moderator - Komputery Serwis
  Daj screena z HDtune- zakładka "health"
  Dla pewności skan przy pomocy Malwarebytes i Spybot.
 • Poziom 17  
  Możliwe Bad Sectory na dysku twardym , jak jest z chłodzeniem komputera?
 • Poziom 9  
  HDTune to jakiś program tak? Ściągnę go i dam screena. Bad sectory z dysku też da się jakoś naprawić...
  A z chłodzeniem jest chyba nie najlepiej. Wentylator procesora jest mocno zakurzony, drugi wentylator jest w zasilaczu, więcej ich nie ma.
  Karte graf. chłodzi sam radiator więc nie ma problemu.
 • Poziom 35  
  W czasie mulenia zobacz w menedżerze zadań co go tak obciąża. Sprawdź w menedżerze urządzeń czy masz zainstalowane wszystkie potrzebne sterowniki. Przeskanuj całego kompa antywirusem. Zobacz w podglądzie zdarzeń czy w czasie mulenia są zarejestrowane jakieś problemy (jakie?).

  Dodano po 6 [minuty]:

  P.S.: Usuń kurz z komputera a w szczególności z radiatorów i wentylatorów. Sprawdź czy w czasie buczenia wentylator spowalnia. Jeśli tak to znaczy że jest wyrobiony/wytarty i nadaje się do wymiany.
 • Poziom 9  
  Oto screeny z HDtune:
  Mój komputer dziwnie się zamula

  Od razu widać że coś jest nie tak!
  Z dyskiem z dnia na dzień jest coraz gorzej. Minecraft już w ogóle się nie uruchamia, nic nie mogę skopiować na pendrive' a, ciągle pojawiają się te dziwne lagi o których napisałem w temacie. To na pewno bad sectory. Dysk do wymiany...
 • Spec od komputerów
  Kopiuj co się jeszcze da. Dysk uszkodzony. Do wymiany. Nic już mu nie pomoże.
 • Poziom 17  
  Piter98PL napisał:
  Słychać wtedy z obudowy PRZERYWANY dźwięk CPU, czyli to charakterystyczne burczenie.


  To chyba nie procesor buczy tylko wiatrak. Scalaki raczej nie buczą. Natomiast jeśli chodzi o dysk to rzeczywiście jego dni są policzone.
 • Moderator - Komputery Serwis
  Nie dziw się iż komputer zamula skoro hdd jest w stanie krytycznym. Nie nadaje się do naprawy,tylko śmietnik i wymiana na nowy.