Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vectra - DOCSIS/EuroDOCSIS?

fidzielec 30 Mar 2012 14:10 2722 11
  • #1 30 Mar 2012 14:10
    fidzielec
    Poziom 9  

Witam,

Dziś rano poczytałem trochę o wyżej wymienionych standardach i odrazu nasunęło mi się pytanie. Mam modem Cisco EPC3010 na stronie konfiguracyjnej jest informacja, że pracuje on w standardzie DOCSIS 3.0 i zastanawia mnie czy to nie aby EuroDOCSIS, zaraz wytłumaczę czemu mnie to interesuje.

Mam pakiet Vectry 24/2, a nocami "do" 64Mb/s. Czy zatem skoro na modemie mam włączony tylko po jednym kanale upstreamu i downstreamu to teoretycznie maksimum ile mogę wyciągnąć to przy EuroDOCSIS'ie ≈ 55Mb/s i przy DOCSIS'ie ≈ 42Mb/s download'u(Upload pomijam, bo jeden kanał to i tak za dużo).

Drążąc temat dalej można zatem ustalić, że poniekąd Vectra mnie oszukuje, bo nawet nie zapewnia mi parametrów technicznych do korzystania z tego choćby teoretycznego 64Mb/s nocą. Pytam, bo troszkę mam z nimi na pieńku i szukam argumentów na poważniejszą batalię.

Napiszcie mi proszę czy mój sposób rozumowania jest dobry i jakie są Wasze odczucia z Vectrą?

Pozdrawiam,
    Fidzielec

ps. wiem, że to troszkę jak czepiać się standardu 54g, że umożliwia przesył na poziomie ≈ 25Mb/s.

0 11
  • #2 30 Mar 2012 14:44
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

EPC3010 to modem EuroDocsis 3.0 - może pracować na 8 kanałach dosyłowych i 4 w kanale zwrotnym.

Skąd pewność, że modem korzysta z tylko jednego kanału downstream ?
    Po za tym w ten sposób raczej nic nie wskórasz - 55Mb/s mieści się w widełkach "do 64Mb/s".

0
  • #3 30 Mar 2012 14:52
    jurek.adam
    Poziom 43  

Do prędkości powyżej 50 Mb/s wymagany jest modem pracujący w standardzie EuroDOCSIS 3.0.

0
  • #4 30 Mar 2012 14:55
    fidzielec
    Poziom 9  

No tak, ale na stronie konfiguracyjnej nie ma informacji o tym, że teraz pracuje w EuroDOCSIS tylko jest napisane, że jest DOCSIS.

Bo tylko dla jednego kanału jest podany SNR i Power Level.

Owszem, ale możliwości techniczne umożliwiają mi osiągnięcie tylko do około 55Mb/s, czyli powinienem mieć pakiet "do 55" czyż nie? Tak to każdy operator pisałby, że jego internet umożliwia osiągnięcie "do 1000Mb/s".

0
  • Pomocny post
    #5 30 Mar 2012 15:25
    jurek.adam
    Poziom 43  

fidzielec napisał:
    No tak, ale na stronie konfiguracyjnej nie ma informacji o tym, że teraz pracuje w EuroDOCSIS tylko jest napisane, że jest DOCSIS.
    Twój modem jest wstecznie kompatybilny z EURODOCSIS 2.0 i być może pracuje w niższym standardzie, ale tego nie ustalisz za pomocą tak skromnej strony diagnostycznej (nie znamy rodzaju modulacji i szerokości kanału). Gdyby pracował w EURODOCSIS 3.0 tylko na jednym kanale dla dowstreamu, to i tak nie wyciągnie nawet 50 Mbps. Coś takiego można spokojnie reklamować, bo to nie podchodzi pod wymówkę "masz pan do 64 Mb/s", dlatego, że parametry tego łącza z założenia choćby na chwilę nie mogą się zbliżyć do teoretycznej oferowanej prędkości. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, zrestartuj modem, może zaloguje się na więcej kanałów.

PS. Vectra od pewnego czasu wycofuje się z DOCSIS.

0
  • #6 31 Mar 2012 13:44
    fidzielec
    Poziom 9  

Dzięki za informacje.

Na modemie jest tylko napisane, że jest zgodny z DOCSIS 3.0. Zatem tak jak mówisz nie mam pewności w jakim standardzie pracuje aktualnie. Niestety po restarcie nadal działa na jednym kanale.

Temat można uznać za zamknięty. Może tylko ktoś kto ma Vectrę i ten modem napisać na ilu kanałach pracuje jego modem.

Pozdrawiam,
    Fidzielec

0
  • #7 02 Kwi 2012 10:20
    fidzielec
    Poziom 9  

Przepraszam, że piszę post po poście.

Dziś dzwoniłem do Vectry i powiedzieli mi, że wszystko jest dobrze, bo "do 64Mb/s" jest uwarunkowane możliwościami technicznymi terenu, na którym mam wykupiony internet. Czy może być tak, że warunki techniczne uniemożliwiają włączenie kolejnego kanału downstream'owego?

Czy jest ktoś kto ma może Vectre w Nowym Dworze Mazowieckim?

Pozdrawiam,
    Fidzielec

0
  • Pomocny post
    #8 02 Kwi 2012 10:35
    jurek.adam
    Poziom 43  

fidzielec napisał:
    Dziś dzwoniłem do Vectry i powiedzieli mi, że wszystko jest dobrze, bo "do 64Mb/s" jest uwarunkowane możliwościami technicznymi terenu, na którym mam wykupiony internet. Czy może być tak, że warunki techniczne uniemożliwiają włączenie kolejnego kanału downstream'owego?
    Wciskają kit, a parametry usługi są z gruntu zaniżone. Jak warunki techniczne nie pozwalają, to niech nie sprzedają takiego pakietu. Takie coś może być nawet podstawą do rozwiązania umowy. Jak Ci zależy, to walcz o swoje. Albo zostaw tak jak jest, Twój wybór.

fidzielec napisał:
    Czy jest ktoś kto ma może Vectre w Nowym Dworze Mazowieckim?
    Sąsiad za ścianą może mieć 8 kanałów, a Ty 1. Każdy modem ma indywidualną konfigurację, którą pobiera z sieci.

0
  • #9 02 Kwi 2012 10:46
    fidzielec
    Poziom 9  

Będę walczył, bo mam z Nimi inne problemy. Dzwoniłem już do rzecznika, zaraz chyba napiszę pismo, ale obawiam się, że bez sądu się nie obędzie.

Tak też myślę, opierają się na ogólnej niewiedzy klienta.

0
  • #10 02 Kwi 2012 10:50
    jurek.adam
    Poziom 43  

Do sądu jeszcze droga daleka. Najpierw wyślij im reklamację, a jak ją odrzucą, to zwróć się do UKE:
    http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lea...ws_cat_id=279&news_id=1834&layout=4&page=text

Ja tak robię i działa ze skutkiem pozytywnym w 99% przypadków.

0
  • #11 06 Paź 2012 09:50
    Brzozers
    Poziom 1  

Wystarczyło sprwawdzić na stronie producenta:
    - modemy EPC-3010 działają z EuroDOCSIS 3.0
    - modemy DPC-3010 działają z DOCSIS 3.0

0
  • #12 06 Paź 2012 10:40
    jurek.adam
    Poziom 43  

Wszystkie wymienione modele są wstecznie kompatybilne z DOCSIS. To tylko kwestia firmware i konfiguracji przesyłanej od dostawcy. Te przeznaczone na rynek europejski od razu są przystosowane również do obsługi EURODOCSIS. Patrz na datę postu zanim się dopiszesz.

1