Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydajny komputer do pracy i gier

bakus04 08 Kwi 2012 02:44 2923 21
  • #1 08 Kwi 2012 02:44
    bakus04
    Poziom 7  

Witam
    Od dłuższego czasu analizuję fora, testy itp. żeby złożyć dobry komputer.
    Będzie służył do pracy i gier takich jak Battlefield 3, Mass Effect 3...
    Część sprzętu mam, a na resztę chciałbym wydać nie więcej niż 900 zł z kosztami wysyłki (im mniejsza będzie ta kwota tym lepiej).

Posiadam:
    GPU: Gigabyte Radeon HD 6850 OC 1GB DDR5 PCI-E
    HDD: Samsung SpinPoint S166 160GB (Sata II, 8MB cache, NCQ)
    CASE: Chieftec BG-02B-B-B
    Napęd: Samsung DVD+/-RW SH-S203D (Sata)

Zestaw1:
    CPU: Intel Core i3-2100 LGA1155 BOX
    RAM: GoodRAM 4GB 1333Mhz CL9
    MOBO: Gigabyte GA-H61M-D2-B3
    PSU: Thermaltake SP-530PCWEU OEM

Zestaw2:
    CPU: AMD Phenom II X4 Quad Core 965 Black Edition 3.4GHz BOX
    MOBO: Gigabyte GA-M68MT-S2 R3.1

Ten 2 zestaw mi na razie bardziej pasuje bo jest tańszy. Płyty główne wybrałem jedne z najtańszych ale też nie chcę kupić jakiegoś badziewia ;)
    Widziałem, że wiele osób poleca x4 960T tylko w jego przypadku wiązało by się to z dodatkowymi kosztami bo jest droższy, musiałaby być też lepsza płyta oraz chłodzenie żeby go podkręcić i on też jest ostatnio trudno dostępny :/
    Załóżmy pomijając tego x4 960T, co myślicie o tych dwóch zestawach?

0 21
  • #2 08 Kwi 2012 03:16
    matek_17
    Poziom 14  

Osobiście, oczywiście to tylko MOJE zdanie, brałbym zestaw na Phenomie. Tańszy.. no cóż, tak, ale czasem warto się zastanowić, czy aby nie opłaca się dołożyć trochę złotówek i wybrać jednostkę nieco silniejszą.

Za Phenomem II x4 mogę powiedzieć tak:
    - płyta już z podstawką AM3+, co daje nam parę lat (tak myślę) z głowy - przyszłościowa. Chociaż płyta główna, którą chcesz kupić to jak sam zauważyłeś - rewelacyjna to ona raczej nie jest (no bo tania), więc chcąc czegoś więcej zapewne i tak będziesz zmuszony do kupna czegoś lepszego.
    - 4 rdzenie - co w sumie nie musi oznaczać super wydajności, choć w swoim pułapie cenowym uważam, że to dobry wybór. Rdzeni nigdy za wiele ;)
    - Black Edition - odblokowany mnożnik co ułatwia zasadniczo podkręcanie zegara (ale na tej płycie nie wiem ile zdziałasz)
    - no i podkręcanie - 3.8/3.9 GHz jeśli by była taka potrzeba pewnie byś osiągnął stabilnie, nawet na BOXie bez jakiegoś większego grzania się procesora.
    - proces technologiczny 45 nm.

Za Intelem:
    - na pewno nowszy proces technologiczny - o ile pamiętam 32 nm? Czyli mniej prądożerny.
    - 2 rdzenie, ale ma HT - wielowątkowość, czyli może obsługiwać 4 wątki jednocześnie (czyli tak jak Phenom w zasadzie; po 2 na rdzeń)
    - jeśli interesuje Cię podkręcanie, to w tym modelu ponoć rewelacyjnych wyników nie odniesiesz, nawet bym powiedział, że mniej niż dobre.
    - generalnie uważam, że jest nieznacznie wydajniejszy niż Phenom II x4, a cena podobna.

To wszystko co na razie przychodzi mi do głowy ;) Ja brałbym AMD, mimo gorszej wydajności nawet. Mam sentyment, od dawna składam sobie na AMD i nie narzekam. Nieraz też miałem bonusa od firmy (Phenom II x2@Phenom II x4 na Deneb) :) Ja tylko pomyślałbym nad inną płyta, ale to już w przyszłości może.

Pozdrawiam!

0
  • #3 08 Kwi 2012 03:43
    bakus04
    Poziom 7  

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)
    Jeżeli chodzi o cenę całości to już bardziej nie chciałbym jej zawyżać z tego względu, że na początku miałem brać coś w okolicy G530 lub x4 631 i stwierdziłem właśnie lepiej dołożyć do lepszego.
    Skłaniałem się też ku AMD dlatego, że czytałem że on może sobie lepiej radzić z grami takimi jak Battlefield 3 niż ten intel i3-2100 ale z drugiej strony i3 jest w tej nowszej technologii, a jeśli wydajność jest podobna to tutaj pojawia się problem co kupić?
    Nie jestem jakim zapalonym graczem, niewielkie różnice w wydajności mi nie przeszkadzają, chodzi o to że chciałbym kupić możliwie jak najwydajniejszy zestaw bo nie będę go wymieniał/modernizował przez dłuższy czas (kilka lat), a potem kupie w całości nowy.
    Chciałbym żeby się nie okazało, że wydałem mnóstwo kasy na marne i nawet pograć przy wyższej rozdzielczości nie mogę ;)
    Do jakiej płyty warto by było doinwestować w przypadku x4 965?

0
  • #4 08 Kwi 2012 04:14
    matek_17
    Poziom 14  

Cóż, jeśli chodzi o wydajność w podanej przez Ciebie i podobnych grach tych procesorów, no to rzecz jest trudniejsza. W wolnej chwili poprzeglądaj testy, benchmarki tych dwóch procesorów i zwróć uwagę na wyniki w tych aplikacjach, co Cię interesują, tych recenzji jest naprawdę sporo, a Ty wiesz czego oczekujesz, poczytaj ;) W wolnej chwili też przejrzę :)
    Obiektywnie patrząc to chyba nieznacznie Intel byłby wydajniejszy, ale skoro mówisz, że to na kilka lat, to nadal przystaję obok AMD. Podstawka AM3+ szybko nie wyjdzie z użycia raczej, a u Intela kto wie. Ma milion "pincet sto dziwińcet" tych podstawek, czego nie lubię u niego. Ale z drugiej strony w s.1155, w przyszłości takiego Core i5 też mógłbyś wsadzić. Jak pomyślę nad tym to sam nie wiem już ;) Ale AMD bardziej do mnie przemawia, nie wiem dlaczego.
    Co do płyty głównej.. cóż, ja po długiej selekcji przymierzałem się do Gigabyte'a GA-970A-UD3, tylko że ona ponad dwukrotnie przekracza Twój budżet na płytę (cena około 370 zł). USB 3.0, SATA III, obsługa 8 rdzeni Bulldozerów i inne wyposażenie na "full wypasie" jak dla mnie, i przyszłościowe.
    Za dnia poszukam czegoś tańszego godnego uwagi. A tymczasem dobranoc ;)

0
  • #5 08 Kwi 2012 05:29
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Akurat Socket AM3 jest na wykończeniu swojego życia. Ten Phenom, to generalnie prawie najmocniejszy procesor jaki na nią wyszedł, zaś LGA 1155 ma ogromny potencjał w tym budżecie, bo teraz kupisz tego i3-2100 który jest tak samo wydajny jak ten Phenom, a później zakupisz 2500K, który jest już grubo silniejszy.

0
  • #6 08 Kwi 2012 09:47
    daavid117
    Poziom 42  

Albo komputer do gier wydajniejszy na dzisiaj (960T) albo komputer dzisiaj nieco słabszy (w dzisiejszych grach - i3), ale z możliwością rozbudowy. 960T ma tą przewagę, że posiada cztery dość mocne rdzenie, więc w aplikacjach/grach, które wykorzystują więcej niż dwa rdzenie siłą rzeczy będzie wydajniejszy od i3. Poza tym dzisiaj w grach liczy się GPU, GPU i jeszcze raz GPU. Ja wybrałbym Phenom'a lub dołożył do i5 2400 i H61.

0
  • #7 08 Kwi 2012 12:42
    matek_17
    Poziom 14  

AM3+ nie jest na wymarciu, bo dopiero co miał swoją premierę :)

0
  • #8 08 Kwi 2012 12:54
    daavid117
    Poziom 42  

matek_17 napisał:
    AM3+ nie jest na wymarciu, bo dopiero co miał swoją premierę :)
    Już jest na wymarciu. Wszystkie FX'y to krok w tył i w grach wypadają gorzej niż Phenom II. Ma wyjść jeszcze jedna generacja procesorów na AM3+ latem tego roku bodajże, ale jako że ma być to poprawiony Bulldozer to nikt już nie wierzy w jakąś znośną wydajność.

0
  • #9 08 Kwi 2012 12:56
    matek_17
    Poziom 14  

To że krok w tył nie oznacza, że z niej zrezygnują.

0
  • #10 08 Kwi 2012 13:03
    daavid117
    Poziom 42  

matek_17 napisał:
    To że krok w tył nie oznacza, że z niej zrezygnują.
    Nadal nie rozumiesz. Po Bulldozer V2 (że tak to nazwę) rezygnują. Nie zapowiadali kontynuacji ani kompatybilności ewentualnego następnego socketu (AM4?) z aktualnym AM3+, co w przeszłości mieli w zwyczaju robić. Dlatego możemy domyślać się, że AM3+ skończy się po kolejnych Bulldozerach, które zapewne i tak będą kontynuacją porażki. Dlatego mówimy, że AM3+ nie jest przyszłościowy - najwydajniejszy procesor do gier od AMD to aktualnie FX X8, ale jego cena jest straszna, a wydajność tylko troszkę wyższa niż Phenom II X4/X6. Wymiana procesora Phenom II na FX byłaby więc kompletnym bezsensem.

0
  • #11 08 Kwi 2012 13:07
    matek_17
    Poziom 14  

To tak na marginesie: czyli nie opłaca się iść w AM3+? Sam planowałem na nią przejść, ale pozostając przy Phenomie II x4. Bo na Bulldozera nie planowałem zmieniać w ogóle.

0
  • #12 08 Kwi 2012 13:10
    daavid117
    Poziom 42  

matek_17 napisał:
    To tak na marginesie: czyli nie opłaca się iść w AM3+? Sam planowałem na nią przejść, ale pozostając przy Phenomie II x4. Bo na Bulldozera nie planowałem zmieniać w ogóle.
    Opłacałoby się gdyby okazało się, że Bulldozer w wersji drugiej to jakaś rewolucja i skok wydajności o 50%. Na to są jednak wręcz znikome szanse i jeśli już przesiadać się z AM3 na coś innego, to tylko na 1155 lub siedzieć na tym co się ma, bo nie wiem do jakiej gry może nie wystarczyć Phenom II X4 ;). GPU panowie, GPU!

0
  • #13 08 Kwi 2012 14:01
    matek_17
    Poziom 14  

Cóż, spotykam się z wieloma opiniami, że Phenom II x4 to "dziad" i nie nadaje się do niczego, ale w tym momencie nie mam na co zmienić (dla zasady; od 2 lat mi Phenom wystarcza jeszcze) nawet jakbym chciał, bo w Bulldozera nie chcę. A że GPU, to wiem ;)
    Trochę mi Twoje wypowiedzi podłamały światopogląd :) To ja już dostałem odpowiedź, a autor tematu chyba jeszcze nie do końca, hehe ;)

0
  • #14 08 Kwi 2012 14:17
    bakus04
    Poziom 7  

Chyba wezmę jednak 1155 ale i3-2120, patrząc na ogólne testy wydajnością dorównuje/przewyższa x4 965. W BF3 AMD byłby lepszy ale na tej i3 z tego co widzę da się spokojnie pograć co prawda nie na najwyższych ustawieniach ale mi wystarczą rozdzielczości w okolicy 1440×900.
    W przyszłości będzie w razie czego opcja przejścia na i5 i przedłużenia żywotności tego zestawu.
    Będę kupował ten sprzęt pod koniec tygodnia także w razie czego temat nadal otwarty ;)

0
  • #15 08 Kwi 2012 14:32
    matek_17
    Poziom 14  

W świetle zaistniałych faktów chyba najlepsze rozwiązanie. Życzę zadowolenia ;)

0
  • #16 08 Kwi 2012 16:14
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie AM4 a FM2. Marketingowo Buldożer nie istnieje. Nie ma na niego miejsca na rynku. Tańszy jest Phenom 955, potem nieco droższy i lepszy 960T. No a jak chcesz więcej to 2500K. Sprawa jest oczywista.

0
  • #17 08 Kwi 2012 16:30
    daavid117
    Poziom 42  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Nie AM4 a FM2.
    FM2 to Trinity - następca Llano. To inny segment. Nie wiemy jak będzie się nazywać następca AM3, czy też może AMD pozostawi podstawkę FM2 i na nią wyda procesory, które będą sukcesorami Bulldozerów.

0
  • #18 08 Kwi 2012 22:18
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Według mnie to właśnie jest jedyne sensowne rozwiązanie. Poco robić 2 linie podstawek, skoro procesory "low-profile" jakimi bez wątpienia są Llano mogą równie dobrze pasować do podstawek głównej linii procesorów. Format płyt i tak będzie identyczny.

Ten problem juz teraz występuje z Llano. Kto kupi specjalna super-hiper płytę z FM1, skoro może se kupić taką samą, tak samo wyposażoną płytę z AM3 i do tego jakiegoś taniego X2, z TDP 45W, który jeszcze jak na złość szybszy niż llano będzie...? Pomijam doprowadzający mnie do szału fakt, że nawet płyty ITX mają standardowe gniazda 24+4 pin do zasilacza. Mimo, że mogły by spokojnie być zasilane jak laptopy.

0
  • #19 09 Kwi 2012 15:13
    bakus04
    Poziom 7  

Miałbym jeszcze pytanie o płytę główną, którą wybrać z pośród tych dwóch:
    -GA-H61M-D2-B3
    -GA-H61M-DS2
    Obie są w praktycznie identycznej cenie.

0
  • #20 09 Kwi 2012 15:40
    matek_17
    Poziom 14  

Weź GA-H61M-D2-B3 - lepszy dźwięk zintegrowany, więcej portów USB, DVI na pokładzie też.

0
  • #21 09 Kwi 2012 22:36
    bakus04
    Poziom 7  

Dzięki :)
    Biorę GA-H61M-D2-B3 i ostatecznie komputer będzie wyglądał tak:

CPU: Intel Core i3-2120 LGA1155 BOX
    MOBO: Gigabyte GA-H61M-D2-B3
    GPU: Gigabyte Radeon HD 6850 OC 1GB DDR5 PCI-E
    HDD: Samsung SpinPoint S166 160GB (Sata II, 8MB cache, NCQ)
    CASE: Chieftec BG-02B-B-B
    Napęd: Samsung DVD+/-RW SH-S203D (Sata)

Jestem zdecydowany więc będę już zamawiał. Dziękuję za pomoc :)
    Temat do zamknięcia.
    Pozdrawiam ;)

0
  • #22 09 Kwi 2012 23:13
    matek_17
    Poziom 14  

Życzę zadowolenia i powodzenia w zabawie ze sprzętem ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów