Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wydajnością - Samsung RF511

15 Kwi 2012 15:22 3121 3
  • Poziom 8  
    Witam. W piątek w Vobisie zakupiłem nowego notebooka firmy Samsung. Jego nazwa to NP-RF511-S07PL ( http://www.samsung.com/pl/support/model/NP-RF511-S07PL ). Laptop jest w najwyższej dostępnej konfiguracji, czyli:
    procesor Intel Core i7-2670QM (2.2 MHz)
    ram 8 GB
    dysk 1TB
    grafika nVidia GeForce GT540M 2 GB
    grafika II zintegrowany Intel HD Graphics 3000
    system Windows 7 Home Premium 64bit
    Po pierwszym uruchomieniu musiałem przejść przez kreator Samsunga, który instalował wszystkie aplikacje itd. Potem poinstalowałem wszystkie niezbędne programy (DirectX, Java itd.) oraz zaktualizowałem sterowniki (Nvidia, oraz BIOS ze strony Samsunga). Zainstalowałem Battlefield'a 3 aby zobaczyć jak mojemu laptopowi pójdzie w grach. I tutaj się zdziwiłem. Na sugerowanych ustawieniach (wyglądały na Hard-Ultra), gra ścinała niesamowicie, więc zmieniłem wszystko na Low. Bez efektu, może jakieś lekkie zmiany, ale na pewno odbiega to od tego, co prezentuje np. ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=pzgu4GNnRoo
    Szukałem cały dzień rozwiązania na różnych forach internetowych, natrafiałem na podobne tematu, stosowałem się do rad, ale bez zmian. Aktualizowałem sterowniki na kilka sposobów, poprzez kreator Nvidia, poprzez stronę Samsunga (najnowsze wersje na tych stronach różnią się), za każdym razem odinstalowując poprzednie. Aktualizowałem BIOSa. Na forach radzili aby zmieniać coś w ustawieniach panelu Nvidia, ale nic nie pomogło. Zmieniałem również kartę graficzną, która ma obsługiwać grę ale wygląda na to jakby zarówno na dedykowanej jak i zintegrowanej gra ścinała tak samo. Próbowałem również zainstalować inną grę - problem taki sam. Ustawienia Low również nie pomogły. Rozdzielczość w obu przypadkach to 1366x768. W czasie 'grania' laptop nie grzeje się, tylko wentylacja chodzi szybciej.
    Nie wiem czego jeszcze mam spróbować. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, z pewnością je wypróbuję, gdyż sam jestem ciekaw w czymtkwi problem. Temat ten zakładam na różnych stronach, gdy na jakiejkolwiek pojawi się jakaś odpowiedź, umieszczę ją tutaj. Proszę o odpowiedzi i pomoc. Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Zapewne wystarczy przełączyć grafikę na tego Geforce GT540 M bo może domyślnie ustawione do uzywania jest Intel HD (laptop posiada technologię Nvidia Optimus) - www.google.pl

edit:
    Najlpierw aktualizacja sterowników do chipstetu ,Intel Menagement Engine .
    potem najpierw usunąć sterowniki do nvidia.
    Potem wyczyścic kompa drivecleanerem z pozostałości Nvidia.
    restart i dopiero nowe stery wgraj.

A czy laptop nie ma klawiszy funkcyjnych do przełączania między grafikami ?
  • Poziom 8  
    Próbowałem. Zmieniałem, przełączałem, odpalałem na jednej i drugiej karcie. Używałem do tego celu panelu Nvidia oraz najprostszego sposobu, czyli: prawy przycisk myszy -> uruchom z procesorem graficznym.

Tom Light napisał:

A czy laptop nie ma klawiszy funkcyjnych do przełączania między grafikami ?

Nie ma takiego klawisza, z tego co pamiętam to coś takiego występuje w ASUSach lub ACERach.
    Jadę teraz do Krakowa, wieczorem zastosuję się do Twoich rad i napiszę co z tego wyszło.

PS. Przy aktualizacji BIOSu wyskoczyło mi okienko, że mam nowszą wersję niż aktualizacja z Samsunga i przerwało instalację. Więc teraz odinstaluję te sterowniki Nvidii i przeczyszczę to tym programem, który polecasz.
    PS2. Zrobiłem wszystko tak jak napisałeś. Bez poprawy - jedynie w programie DriveCleaner po jego uruchomieniu w głównym oknie pisało mi, że grafika Intel 3000 mimo iż powyżej wybrałem Nvidię. Ale chyba efekt był dobry, bo cały polder Nvidia z C:/ został usunięty.
    Na razie jedyną radą był ta z innego forum: Fn+F8 i zmiana trybu na Speed Mode pomogła, ale tylko na chwilę. Po wyjściu do menu i powrotu do gry - efekt taki sam jak wcześniej. Zastanawiające jest to, że teraz jak chce zmienić tryb z Normal Mode na Speed Mode to raz pisze Speed Mode Battlefield 3 a raz Speed Mode (problem z wydajnością). Czy to może być przyczyną mojego problemu?
  • Poziom 8  
    Przywróciłem system do stanu w dzień zakupu. Zainstaluje tylko sterowniki do karty, beż żadnych zbędnych programów, zobaczę co z tego wyjdzie.

Nic się nie zmieniło, więc musiałem wykonać następne kroki.

Napisałem do Vobisa, babka odesłała mnie do Samsunga, gość z Samsunga po kilkunastu wymienionychj dialogach powiedział, że muszę oddać go na gwarancji, bo coś jest nie tak, ale nie ma pojęcia co. Pojechałem do Vobisa na spokojnie pogadać ze sprzedawcami. Byli zdziwieni jak i m powiedziałem o wysokich temperaturach, bo ponoć Samsungi się nie grzeją, zaciekawił ich fakt wysokich temperatur a w miarę nienagrzanego laptopa, bo tego osobiście nie odczułem. Poradzili mi aby oddać go na gwarancję door-to-door od Samsunga. I tak też zrobię, ale dopiero jak przyjdą mi dokumenty z domu, czyli rachunek i gwarancja. Powiedzieli jeszcze żebym spróbował zainstalować Windowsa bez pierdoł od Samsunga, czystego jak zwykle na pececie. Ale po pierwsze - nie wiem czy po instalacji nie będzie problemu ze sterownikami i oprogramowaniem, po drugie płytka od Samsunga również jest w domu, więc pewnie będę musiał zainstalować pirata + kod spod laptopa. Nie wiem czy jest sens się w to bawić, czy poczekać (pewnie do środy) i oddać laptopa takiego jak jest teraz.
    Gość od Samsunga mówił, że dobrze jest też porobić jakieś screeny/filmiki i wrzucić do jakiegoś folderu na pulpit aby przyśpieszyć naprawę. Screeny z temperaturą, ustawieniami gry a filmiki z pokazem wydajności. Jak myślicie, da to coś? W sumie skoro mam jeszcze dwa dni, to pobawiłbym się jeszcze i coś popróbował zrobić, ale raczej nie ma więcej opcji, oprócz zainstalowania tego systemu od zera.

EDIT 11.05.2012 - Witam po przerwie. Gdyby ktoś tutaj trafił i szukał odpowiedzi - problem naprawiony. Serwis, który wymienił płytę główną i układ (system) chłodzenia. Byłem pozbawiony laptopa przez 3 tygodnie, ale warto było. Gwarancja door-to-door, więc wszystko załatwione bez większych problemów. Poprawa mnie zachwyciła. Skyrim, Risen 2 - gry odpalają na rekomendowanych ustawieniach (średnie, średnie-wysokie) i nie tną ani trochę. Chodzą płynnie, bez jakichkolwiek zacięć. Gra się świetnie. Nie żałuję wydanych pieniędzy, ani czasu. Jeśli ktoś ma podobny problem, niech nie bawi się w Sherlocka Holmes'a, tylko odda czym prędzej sprzęt na gwarancję Samsunga (najlepiej drogą telefoniczną - potrzebne jest podanie kilu danych osobowych, potem otrzymujemy numer naprawy - kurier na następny dzień jest u Was). W momencie oddania laptopa i opisaniu problemu na kartce A4, dodałem również kilka screenów wysokich temperatur, oraz rozszerzony opis problemu na pulpicie w jednym katalogu. Nie mam pojęcia czy im to pomogło (po naprawie system tak czy siak był nowy - C format), ale mam nadzieję, że tak. Pozdrawiam.