Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

eksport/import kontaktów Nokia 6500C

topis1 24 Cze 2012 16:31 7441 15
  • #1 24 Cze 2012 16:31
    topis1
    Poziom 9  

Cześć,

chciałem uporządkować kontakty na nokii 6500c.
    Poprzez program Nokiia PC Suit, wyeksportowałem kontakty do csv. No i zrobiłem kolejny krok, czyli usunąłem z telefonu całą książkę, bo byłem przekonany że mam ją na kompie.

Po uporządkowaniu kontaktów, ten sam wrzuciłem kontakty do tego samego pliku co został wyeksportowany, no za nic w świecie import się nie dokonuje. Czyli mówiąc krótko, z powrotem kontakty nie chcą się wczytać na telefon.

Pojawia się pierwszy komunikat: nie można zaimportować tego kontaktu. Sprawdź czy format pliku jest poprawny. Klikam OK. Pojawia się kolejny komunikat: Nie udało się zaimportować 135 kontaktów

Pytanie, czy ktoś może mi powiedzieć jaka powinna być struktura pliku dla tego programu? I co mam zrobić, aby te kontakty wczytać z powrotem na telefon.
    Próbowałem już nawet wczytania tych kontaktów do gmaila i eksportu przez google do csv/vcf... ale wczytanie tego do Nokia PC Suite nie przynosi rezultatu. :(

Z góry dziękuje za info/pomoc

pozdrawiam,

0 15
  • #2 24 Cze 2012 17:20
    Pocieszny
    Poziom 38  

topis1 napisał:
    Po uporządkowaniu kontaktów, ten sam wrzuciłem kontakty do tego samego pliku co został wyeksportowany

Czym je edytowałeś?

0
  • #3 24 Cze 2012 17:37
    topis1
    Poziom 9  

zenobeusz napisał:
    topis1 napisał:
    Po uporządkowaniu kontaktów, ten sam wrzuciłem kontakty do tego samego pliku co został wyeksportowany

Czym je edytowałeś?

w excelu.

0
  • #4 24 Cze 2012 17:41
    Pocieszny
    Poziom 38  

PC Suite nie tworzy bezpośrednio plików *.csv. Konwertowałeś je czymś?

0
  • #5 24 Cze 2012 17:50
    topis1
    Poziom 9  

nie, niczego poza xls'em nie używałem. A jest coś czym się to konwertuje?

0
  • #6 24 Cze 2012 17:53
    Pocieszny
    Poziom 38  

To były pliki *.nbu? Można je normalnie edytować przez PC Suite.

0
  • #7 24 Cze 2012 17:56
    topis1
    Poziom 9  

nie- to nie były pliki kopii zapasowej.

Oryginalnie po exporcie z PC Suite, zapisalem je jako *csv, ale wczytać ich z powrotem nie idzie.

0
  • #8 24 Cze 2012 18:06
    Pocieszny
    Poziom 38  

Jak je wyeksportowałeś przez PC Suite do *.csv? Czy może plikom *.vcf zmieniłeś tylko rozszerzenie na *.csv? VCF są podobne do CSV ale czymś tam się różnią.

0
  • #9 24 Cze 2012 18:39
    entermen
    Poziom 31  

PC Suite tworzy pliki w formacie *.csv, które bez problemu otwiera excel.
    Można także uzyskać plik tekstowy o rozszerzeniu *.txt.

Jeżeli edytowałeś w excelu to może zapisałeś jako plik z roszerzezniem typowym dla excela czyli *.xlsx.
    Spróbuj jeszcze raz otworzyć ten plik i zapisać jako *.csv.

0
  • #10 24 Cze 2012 19:17
    topis1
    Poziom 9  

entermen napisał:
    PC Suite tworzy pliki w formacie *.csv, które bez problemu otwiera excel.
    Można także uzyskać plik tekstowy o rozszerzeniu *.txt.

dokładnie tak jest- potwierdzam
    entermen napisał:

Jeżeli edytowałeś w excelu to może zapisałeś jako plik z roszerzezniem typowym dla excela czyli *.xlsx.
    Spróbuj jeszcze raz otworzyć ten plik i zapisać jako *.csv.

i to właśnie jest problem- mam je w *.csv, a PC ich nie importuje, pokazując komunikaty jak w pierwszym poście.
    Co ciekawe, rozpoznaje ile jest kontaktów, ale resztę z pliku uznaje za nieznany format.
    Entermen- masz może jakiś gotowy plik *.csv, który chodzi u Ciebie? możesz mi go podesłać? ja spróbuje go zasilić swoimi danymi i spróbuje go wczytać.?

pozdrawiam,

0
  • #11 28 Cze 2012 12:28
    granderik
    Poziom 14  

Zrób sobie nowa listę dodaj dwa adresy w PC Suite a stara edytuj i wklej do brakujące adresy, może plik jest uszkodzony .

0
  • #12 01 Lip 2012 15:23
    topis1
    Poziom 9  

granderik napisał:
    Zrób sobie nowa listę dodaj dwa adresy w PC Suite a stara edytuj i wklej do brakujące adresy, może plik jest uszkodzony .

a możesz swój pomysł opisać jaśniej?

0
  • #13 02 Lip 2012 00:42
    granderik
    Poziom 14  

Zrób nową listę( składającą się np: z dwóch osób ) i zapisz ja w tym samym formacie czyli exel .

Z tego co napisałeś starej listy nie możesz wczytać,ale chyba możesz ja otworzyć exelem. Po prostu skopiuj ze starej numery z nazwami do nowego pliku ,który stworzyłeś i spróbuj przez Nokie PC nowy plik załadować

0
  • #14 04 Lip 2012 20:38
    topis1
    Poziom 9  

Panowie/Panie- poddaje się.
    Wszystkim pomagającym dziękuje!
    Temat do zamknięcia.

0
  • #15 25 Sie 2012 21:20
    BoykoTT
    Poziom 2  

topis1 napisał:
    Panowie/Panie- poddaje się.
    Wszystkim pomagającym dziękuje!
    Temat do zamknięcia.

topis1: to dla Ciebie, też się z tym męczyłem

Testowane na: Nokia PC Suite 7.1.180.94

Eksportujesz kontakty do ksiazka.csv
    - o twórz ten plik Notatnikiem i zwróć uwagę jak PC Suite zapisuje dane:

"Tytuł";"Pierwsze imię";"Drugie imię";"Nazwisko";"Sufiks";"itd.";"";""

- później masz swoje kontakty:

"";"Bolek";"";"Dawid";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"601489653";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";""

Taki schemat trzeba zachować a jak zaczynasz edytować plik csv i zapiszesz go poprzez Excela to tracisz wszystkie "" znaki oddzielające i PC Suite nie przyjmuje pliku z importu. Jest to podstawowy błąd powielany przez wszystkich.

Rozwiązanie:
    1.Otwierasz plik ksiażka.csv w Excelu,
    2.Zapisz sobie w xls, aby nie stracić PL znaków,
    3.Segregujesz sobie dane i daj zapisz,
    4.Na końcu pierwszego wiersza w kolumnie o literkach aż BE ( bo tyle tworzy kolumn podziału danych jak: tytuł, piersze imie, drugie imie, nazwisko, sufijs, itd)
    wprowadzasz formułę:

=ZŁĄCZ.TEKSTY(;"""";A1;""";""";B1;""";""";C1;""";""";D1;""";""";E1;""";""";F1;""";""";G1;""";""";H1;""";""";I1;""";""";J1;""";""";K1;""";""";L1;""";""";M1;""";""";N1;""";""";O1;""";""";P1;""";""";Q1;""";""";R1;""";""";S1;""";""";T1;""";""";U1;""";""";V1;""";""";W1;""";""";X1;""";""";Y1;""";""";Z1;""";""";AA1;""";""";AB1;""";""";AC1;""";""";AD1;""";""";AE1;""";""";AF1;""";""";AG1;""";""";AH1;""";""";AI1;""";""";AJ1;""";""";AK1;""";""";AL1;""";""";AM1;""";""";AN1;""";""";AO1;""";""";AP1;""";""";AQ1;""";""";AR1;""";""";AS1;""";""";AT1;""";""";AU1;""";""";AV1;""";""";AW1;""";""";AX1;""";""";AY1;""";""";AZ1;""";""";BA1;""";""";BB1;""";""";BC1;""";""";BD1;"""";";";"""""")

dokładnie taką. Każda w/w komórka odpowiada kolumnie podziału danych, więc jeśli u Ciebie jest mniej lub więcej musisz dopasować, ale ilość znaków "" i ; trzeba zachować.

5.W rezultacje powinieneś otrzymać w komórce:

"Tytuł";"Pierwsze imię";"Drugie imię";"Nazwisko";"Sufiks";"Stanowisko";"Firma";"Urodziny";" itd. aż do -> Służbowy kraj/region";"";""

6.Teraz przeciągnij w dół (kopiuj) tak aby otrzymać komórki z twoimi danymi, i otrzymasz odpowiednio dla każdego twojego nr zapis taki jak wyżej podałem z Bolkiem.
    7.Następnie zaznacz w pionie całą kolumnę tych danych razem z komórką z pkt. 5 i daj kopiuj.
    8.W dowolnym folderze stwórz nowy plik txt np.: newbook.txt, wklej dane i powinieneś otrzymać całą zawartość kolumny - ważne aby były zachowane polskie znaki - zapisz, zamknij plik.
    9.Zmień nazwę z newbook.txt -> newbook.csv
    10.Importuj plik newbook.csv przez PC Suite do tele.
    11.Udało się importować 760 kontaktów :) ufff nawet nie wiesz jak się z tego cieszę :)))

Dodatkowo w segregacji danych mozna wykorzystać takie komendy jak
    =PRAWY(N27;9) (obcina wszystkie liczby większe niż 9 znaków, np.: jak chcesz mieć same nr tel. komórkowe bez +48)
    =ZŁĄCZ.TEKSTY(L27;M27) albo dodawać do nr. tele +48

gdzie np.: w komórce L27 mam:
    '+48
    a w komórce M27 mam:
    nr tele

otrzymamy nr z kierunkowym na PL.
    Znak ' dodaje się po to aby excel nie zjadł znaku +
    (przydatne gdy jedziesz za granicę i chcesz zmienić wszystkie nr)

Do tematu podchodziłem kilkakrotnie - pomocne było opracowanie:
    http://discussions.nokia.com/t5/PC-and-Mac-So...-import-CSV-is-contact-import-100/td-p/323700

Pozdrawiam
    Daj znać
    /edit: literówki

0
  • #16 24 Lip 2014 21:44
    jupijo
    Poziom 1  

Witam
    Podziękowania dla BoykoTT.
    Nie wiem czy topis1 skorzystał ale ja tak :D jeszcze raz dzięki.
    Wszystko zrobiłem tak jak było opisane w punktach od 1 do 10 i po edycji kontaktów Excelu wszystko udało się zaimportować do N95 bez problemu.
    Korzystałem z Nokia PC Suite 7.1.180.64

Chciałbym zwrócić uwagę na jedna różnicę. Struktura pliku jaki powstaje po wyeksportowaniu z N95 w moim przypadku jest taka (w Excelu ostatnią kolumną jest BD):
    "Tytuł";"Pierwsze imię";"Drugie imię";"Nazwisko";"Sufiks";"itd.";""

natomiast w przedstawionej poradzie jest taka:
    "Tytuł";"Pierwsze imię";"Drugie imię";"Nazwisko";"Sufiks";"itd.";"";""
    czyli o jedno puste pole struktura jest dłuższa.

Mimo to po zastosowaniu formuły z porady import pliku przebiegł bez problemu. Zapewne podczas importu ostatnie pole zostało zignorowane i wszystko jest OK.

Do miłego poczytania
    Jerzy Piechowski

0