Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar stosunku odległości za pomocą RF

07 Lip 2012 18:28 1440 4
  • Poziom 10  
    Witam, chciałem zbudować prosty bezprzewodowy miernik stosunku odległości. Pomysł mam taki że wykorzystam generator przebiegu sinusoidalnego podłączony do anteny (nawinięty drut na prostokątną ramkę) a z drugiej strony antenę odbiorczą, jako sondę skorzystałem z prostego projektu z EDW. Przy odpowiednio długiej antenie na oscyloskopie (przystawka do usb więc bez szału) widać sygnał, dodatkowo po użyciu układu rezonansowego widać przebieg wzmocniony bez szumów.
    Pomiar stosunku odległości za pomocą RF

Niestety nigdy się nie zajmowałem antenami i falami i chciałem zapytać jaka jest najlepszy rodzaj anteny nadawczej/odbiorczej do takich amatorskich celów.
    Chciałbym mierzyć małe róznice amplitudy w zależności od odległości obu anten od siebie, na drodze sygnału mogłaby stać jakaś przeszkoda.
    Moje dotychczasowe próby wykonywałem na częstotliwości 250kHz, i dało się zaobserwować różnice amplitudy w zależności od odległości. Teraz chciałem dopasować do tego nadajnik i odbiornik, aby układ mógł być zasilany za pomocą baterii. Próbowałem czytać podręczniki o antenach i falach ale ilość teorii mnie przygniotła i po 2 dniach niczego więcej nie wiem tylko mam mętlik w głowie
  • TestoTesto
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Miernik odległości oparty na takich założeniach nigdy nie pokaże prawidłowych danych.
    Amplituda sygnału docierającego z nadajnika do anteny odbiorczej zależy od tak wielkiej ilości czynników, że nie może być brana pod uwagę jako miernik odległości. Podstawowym kryterium wykluczającym taką metodę są odbicia. Nigdy nie da się przewidzieć co oprócz fali bezpośredniej dociera do anteny w miejscu odbioru. Jeżeli na odbierany sygnał bezpośredni nałoży się sygnał odbity od przeszkód terenowych, gruntu i innych obiektów, to może się zdarzyć, że będzie on odbierany w przeciwnej fazie w stosunku do bezpośredniego, powodując jego osłabienie, a w przypadku fazy zgodnej, jego wzmocnienie całkowicie nieadekwatne do mierzonej odległości.
    Systemy pomiaru odległości działają na innych zasadach i są zależne od skali mierzonej odległości. Większość z nich mierzy czas powrotu wysłanego w kierunku obiektu sygnału. Może to być impuls ultradźwiękowy, laserowy, radarowy itd. Fale radiowe rzędu kilkuset kHz nie są stosowane.
  • TestoTesto
  • Poziom 33  
    A jaki zakres odległości (cm,m.,km) ?
    Zależnie od tego optymalne są różne metody pomiaru.
    Dla dużych odległości najprostszą metodą byłyby odczyty współrzędnych GPS.
    Dla małych odległości pojemność elektryczna okładzin włączona w obwód rezonansowy generatora, którego częstotliwość na bieżąco wskazuje miernik częstotliwości.
  • Poziom 10  
    "Dla małych odległości pojemność elektryczna okładzin włączona w obwód rezonansowy generatora, którego częstotliwość na bieżąco wskazuje miernik częstotliwości." - Taki pomiar byłby dla mnie najbardziej odpowiedni. Chciałem śledzić ruchy klatki piersiowej podczas snu lub po wysiłku sportowym, widziałem przykład takiego pomiaru niestety nie jest on specjalnie udokumentowany. Z tego co mi wiadomo stosuje się tam dwie modulacje am i fazy. Odległości są centymetrowe.
    wieswas: mógłbyś mi przybliżyć metodę takiego pomiaru lub jakąś literaturę lub terminologię bo googlując nie specjalnie wiem jakich haseł użyć i wiele nie znajduje
  • Poziom 16  
    Pomiar amplitudą jest bez sensu. Policz najpierw jaka jest dł. fali o tej częstości.
    To tak, jakbyś ekierką chciał zmierzyć rozmiar bakterii. Obwody rezonansowe to też uciążliwe rozwiązanie.

Jeśli to ma być do ruchów klatki piersiowej to można zastosować czujnik przemysłowy, tutaj jest jakiś wynik z google:

http://botland.com.pl/29-sharp-gp2y0a21yk0f-analogowy-czujnik-odleglosci-10-80cm.html

albo tutaj

http://robodudes.com/podczerwieni/48-gp2d120-4-30cm.html