Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio samochodowe w domu...

mariox13 17 Sty 2005 19:31 9097 18
  • #1 17 Sty 2005 19:31
    mariox13
    Poziom 2  

Hej nie wiem czy to dobry dział ale napiszę. Wpadłem na pomysł żeby tak podłączyć sobie radio samochodowe w domu najlepiej do kompa ale jak nie to nie. Czy to możliwe i jak to zrobić ??!! Proszę pomóżcie koledze !! ;)

1 18
  • #2 17 Sty 2005 19:40
    mkos1
    Poziom 29  

Zasilacze AT i ATX na przewodzie żółtym dostarczają +12V, które możnaby wykorzystać ew. do zasilenia radia.
    Nie polecam jednak stosowania tego do "dużego" radia i to przy jednoczesnej pracy jego i kompa.

0
  • #3 17 Sty 2005 19:53
    ...:::RoCkY:::...
    Poziom 9  

A gdzie tam! nateżenie prądu w zasilaczu jest za male... nie pociagnie radia... owszem odpali sie napewno ale przy podkrecaniu nateżenia dzwieku na radiu wystapia niedobory mocy i to nie ma sensu! najlepszy pomysl to przyniesc akumulator do pokoju :) Satysfakcja gwarantowana - kumpel tak ma radio + tube basowa w pokoju ;] ... raz na miecha naladujesz aku i bedzie si!
    Pozdrawiam!

0
  • #4 17 Sty 2005 19:53
    emilg1
    Poziom 13  

wyjaśnij jaki jest cel tego podłączenia!

0
  • #5 17 Sty 2005 20:38
    badshaman
    Poziom 12  

No wszystko fajnie tylko po pierwsze kazde uruchomienie radia na zasilaczu Atx spowoduje pobór prądu ktory w konsekwencji zakloci prace komputera na tyle ze trzeba bedzie go restartowac(zawiśnie) a po drugie jaki jest cel aby radio samochodowe laczyc z Pc???wszelkie proby ingerencji w zasilacz nie wskazane- ale pomysł niewąski...

0
  • #6 17 Sty 2005 22:00
    sq6ade
    Poziom 40  

Dobry pomysł lecz wymaga extra zasilacza np. od CB 13,8V/7A
    Kiedyś miałem w domu taką mikrowieżę z radia samochodowego i korektora ze wzmacniaczem. Fajna sprawa tylko trzeba to obudować w coś aby wyglądało i miało chłodzenie.

0
  • #7 17 Sty 2005 22:06
    djlj24
    Spec od car audio

Ja sobie często słucham radia na stole w domku. I okazuje się, że w czasie niezbyt głośnego grania z CD zasilacz o prądzie ciągłym ok. 2A radzi sobie dobrze. A taki od PC potrafi walnąć napięciem przy starcie (komputer tego się nie boi bo czeka na Power Good a potem startuje) i radio może nie wytrzymać.

1
  • #8 17 Sty 2005 22:33
    nsu
    Poziom 10  

Kiedyś do radia samochodowego używalem zasilacza, ktory został mi po kolejce elektrycznej, radzil sobie calkiem calkiem, jednak przyszedł na niego czas, obecnie używam zasilacza od kompa, dobry jest do sprawdzenia radia, jednak rewelacji nie ma.

0
  • #9 18 Sty 2005 11:04
    jacekzamki
    Poziom 16  

mnie pozostal po sprzedanym samochodzie calkiem fajny radioodtwarzacz. Nie bylo co z nim zrobic wiec zamontowałem go mojej Pani w kuchni. Antena, glosniki - OK. Pozostał "jedynie" problem zasilania. Mialem akumulatorek żelowy, bodajże 7 Ah, ale szybko sie rozladowywal i wszystkie ustawienia radia szły w ... pole. Podpiąłem więc stary prostownik, równolegle z tym aku. Tak więc w czasie pracy, radio pobiera prąd z prostownika, a ten jednoczesnie laduje akumulator. Po wylączeniu radia wylaczam i prostownik, ale aku ma wystarczająco duzo energii aby podtrzymac pamiec radia. Rozwiazanie moze i niedoskonale ale tak sobie to działa już kilka miesiecy i nie sprawia zadnych problemów. Z wsadzaniem radia do kompa to bym raczej uwazał – narażanie wrazliwych podzespolow na ewentualne szkody wywolane jakims badziewiastym radiem za kilka zlotych – dziwny pomysl... Ale wykorzystanie tego radyjka w domu - jasne, czemu nie?

0
  • #10 18 Sty 2005 12:19
    Andrzej Ł
    Poziom 21  

Dobrze stabilizowany zasilacz wtyczkowy 1A starczy,jeżeli radiomagnetofon,nie podłączaj bezpośrednio głośnikow do radia tylko przez pre out do karty dzwiękowej w kompie i będzie działać.Pobór prądu nie bedzie duży ,jak niebedzie głośników

0
  • #11 18 Sty 2005 19:35
    mariox13
    Poziom 2  

Dzieki za tak wiele odpowiedzi !!
    Po przeczytaniu waszych opini stwierdzam że raczej nie podłącze sobie radyjka do kompa, myśle że mógłbym je wbudować w starą obudowę deczko tuningowaną !! ;) Teraz kolejne pytanie jakiego zasilacza bym do tego potrzebował i jeśli ktoś wie to jak to podłączyć bo niejestem zbyt zaawansowany w tego typu pracach !! ;) Z góry dzięki za pomoc!! ;)

0
  • #12 19 Sty 2005 07:17
    jacekzamki
    Poziom 16  

to wszsytko zalezy od tego jakie to radyjko. jezeli proste, bez mozliwosci zapamiętywania stacji to sprawa jest banalna - czerwony przewód z radia to 12 V + , czarny - masa. Sprawdź oznaczenia przewodów zasilacza i po prostu podłącz + do + , - do -. I to wszystko. Jezeli jednak jest to radio z bardziej rozbudowanymi mozliwosciami typu pamięc stacji , ustawien itp, to na wyjsciu radia znajdziesz jeszcze jeden przewód - pomaranczowy oznaczony jako BACK-UP albo MEMORY. To podtrzymanie pamięci radia. To w zasadzie powinno byc na stale podłączone do zasilania. W samochodzie to dziala ale w domu nie sprawdzi się bo nie bedziesz miec przeciez przez 24h/dobę wlaczonego zasilacza. W takim przypadku proponowalbym, tak jak ktorys z kolegów wczesniej na tym forum, zastosowanie po prostu starego akumulatora samochodowego. W aucie juz nie wydoli ale do radia bez problemu sie nada. Co jaki czas po prostu go naładujesz. W sklepie motoryzacyjnym za 30 zl dostaniesz calkiem niezly, uzywany. A jesli masz stary prostownik to mozesz zrobic tak jak opisalem wyzej. Pamietaj oczywiscie o odpowiednim zaizolowaniu przewodów.

1
  • #13 19 Sty 2005 13:20
    wmak
    Poziom 27  

Co za problem, by zasilacz był stale włączony ? - byle miał wentylację.
    Od poboru 1-2W (grzanie nieobciążonego zasilacza) nikt nie zbankrutuje.
    Targanie do domu wielkiego samochodowego akumulatora, wydzielającego szkodliwe opary
    i ew. wycieki kwasu jast poronionym pomysłem.
    U mnie w kuchni od 7 lat radio samochodowe jest zamontowane pod blatem, kable schowane za szafkami,
    zasilacz, taki impulsowy, jak od skanera - 12V/1,2A, stale włączony - lekko ciepły.
    Próbowałem zasilacz stabilizowany z trafem sieciowym (12V/10VA) - przy wyłączonym radiu był chłodny,
    ale grzał się zbytnio, gdy puszczałem kasetę.
    Dyskoteki tam nie urządzam, muzyczka i informacje są, stacje zmienia się znacznie wygodniej,
    niż w przenośnych radyjkach "na gałki".
    Wmak

0
  • #14 19 Sty 2005 13:36
    jacekzamki
    Poziom 16  

w sumie tez fakt.
    Ale moze być akumulator żelowy.
    Ale przyznaję ze z tym zasilaczem impulsowym to nie kombinowałem...

1
  • #15 09 Paź 2007 23:04
    reynolds99i5
    Poziom 10  

Jaki zasilacz jest lepszy?

do wyboru impulsowy - stabilizowany (2.5A allegro 15 zl)

oraz podający prąd liniowo (5A allegro 30 zl)

chodzi o samo impulsowy czy zwykly (ceny podalem przykladowo)

0
  • #16 09 Paź 2007 23:48
    SlaweK
    Poziom 43  

Zależy, to raczej pytanie do działu "Co i gdzie kupić" ale odpowiem. Przetwornice impulsowe są wydajne małe ale potrafią siać zakłóceniami i mają większą awaryjność choć są sprawne i oszczędne a nie wiem co oznacza "podający prąd liniowo"-zdanie bez sensu, podejrzewam że chodzi i zasilacz transformatorowy. Taki jest prostszy, solidniejszy, często nieco gorsza stabilizacja co akurat nie jest ważne, droższy, większy prąd jałowy i do zrobienia samemu. A ceny to chyba z przed stu lat bo obecnie za 15zł to ładowarkę do komórki kupiusz a nie zasilacz 40W o uczciwych parametrach a za 30zł nie kupisz transformatora o takim prądzie i napięciu.

SławeK

0
  • #18 10 Paź 2007 10:41
    kortyleski
    Poziom 41  

ten drugi to też impulsówka... Szczerze mówiąc za taką cenę bałbym się zostawić to g***** włączone bez nadzoru, pożar w domu to nie jest przyjemność
    http://www.tatarek.com.pl/index.php?produkt=T123XX&kat=z&podkat=z5
    proponuję zapoznać się z ceną zasilacza 12v 5A renomowanej firmy.
    tańsze rozwiązanie to ATX z komputra, wszystkie powyższe negatywne opinie nz temat podłączenia ATX to bzdury.
    Nieco offtop ale ta wypowiedz o "waleniu" napięciem przez ATX przez kilka minut nie pozwoliła mi skupić wzroku na monitorze ze śmiechu...

0
  • #19 10 Paź 2007 10:46
    SlaweK
    Poziom 43  

No faktycznie, używane zasilacze od monitorów czy laptopów. Myślę że mimo teorii nie jest to najlepszy pomysł. One są przeznaczone do innego celu, nie wiadomo jak zniosą "szarpanie" prądu przez wzmacniacz radia, drugie że moce są maksymalne a który sprzęt wytrzyma długo jak się go obciąża na max. Trzecie to mają słabą filtrację, mogą siać zakłóceniami a czwarte to że radio samochodowe poprawnie powinno być zasilane 12,6V (bo tyle ma w pełni naładowany akumulator) do 14,6 V (bo tyle max jest w czasie pracy silnika gdy aku jest ładowane. Standard zasilania radia to 13,8-14,4V.
    Tak więc do cichego słuchania trzeba sprawdzić czy nie będzie za wiele zakłóceń a to głośnego to moim zdaniem nie nadają się. Ale gratuluję pomysłu, elektronik powinen mieć trochę wiedzy ze sprytem, jak coś do czegoś zaadoptować.

SławeK

0