Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG Flatron M237WDP, GeForce 250 GTS - HDMI, jakość tekstu

faja10 12 Aug 2012 00:44 2631 8
    faja10
    Level 9  
    Witam.
    Mój monitor to LG Flatron M237WDP, karta graficzna GeForce 250 GTS, główna Gigabyte GA-G31M-ES2L. Problem polega na tym iż po podłączeniu kabla HDMI tekst nie wiem jak to ująć, wokół liter jest taka biała poświata, przez co się źle czyta, niektóre kolory sie zlewają, jednakże obrazy, filmy etc są w widocznie lepszej jakości. Myślałem, że to wina rozdzielczości, ponieważ przed podłączeniem HDMI , miałem rozdzielczość 1280x1024 a teraz 1920x1080. Zmieniłem, ponieważ praktycznie tylko na tej rozdzielczości tekst jest czytelny w lepszym stopniu niż pozostałe. Zdziwiło mnie to iż tekst jest beznadziejny, natomiast obrazy w wysokiej jakości. Co mogę zrobić aby "naprawić" tekst i drugie pytanie, jak mogę zwiększyć tekst bo na stronach przytrzymam ctrl i kulką przybliżę a w folderach/pulpicie etc nie ma jak.
    Pozdrawiam

LG Flatron M237WDP, GeForce 250 GTS - HDMI, jakość tekstu
    mickpr
    Level 39  
    A może to kwestia ustawienia hittingu?
    faja10
    Level 9  
    Można by troszke jaśniej bo ja pierwszy raz o czymś takim słysze ;p
    KJ
    Level 31  
    Rozdzielczość tego ekranu to 1920x1080 i taką należy ustawić. Druga rzecz to odświeżanie proponuję sprawdzić na 50Hz - zwykle tyle mają standardowe monitory LCD.
    faja10
    Level 9  
    przy 50 Hz bez zmian
    mickpr
    Level 39  
    faja10 wrote:
    jak mogę zwiększyć tekst

W ustawieniach Windowsa - ale nie podałeś jakiego, więc podam tylko Windows XP:
    Panel Sterowania->ekran->wygląd-> rozmiar czcionki (lub zaawansowane).

Co do hittingu : http://en.wikipedia.org/wiki/Font_hinting
    Sprawdź wygładzanie czcionek, jak masz ustawione.
    faja10
    Level 9  
    Ustawiłem na cleartime (jakoś tak). Poprawiło to jakość tekstu w znaczącym stopniu, lecz mimo to nadal jest obwódka wokół liter, nie jest to już tak denerwujące jak wcześniej, ale wciąż jest. Mam wrażenie, iż po prostu czcionka się pogrubiła, co do rozmiaru tekstu również pomogło. Mam równiez następne pytanie. Po przejściu na HDMI ekran się jakby przyciemnił do tego stopnia że hiperłącza na wikipedii są prawie takiego samego koloru co tekst, przez co są trudno wykrywalne. Zapewne jest to zależne od ukstawienia jasności etc. lecz gdy sam próbowałem ustawić, źle to wychodziło, czy mógłby ktoś zapostować jakieś sprawdzoną konfiguracje?
    mickpr
    Level 39  
    Powodem tego, że "obwódka" pozostała może być też za duży kontrast.
    Co do jasności - nie powinna tak się zmieniać przy przejściu z jednej na drugą rozdzielczość.
    ClearType (czyli wygładzanie) to tylko taki dodatek. Osobiście mam ekran HD (24") 1900x1200 i nie mam żadnych problemów z czcionkami i obwódkami wokół nich.
    Clear type mam wyłączone, przez co ostrość mam najlepszą, jaką się da.
    Cleartype pozwala na rozmywanie skrajnych pikseli, co przy gorszych rozdzielczościach poprawia wygląd czcionek, ale przy HD to już nie powinno być żadnych problemów.
    Dlatego Cleartype powinieneś mieć wyłączone.
    Zacznij od ustawień fabrycznych monitora (i karty graficznej).

Czy sprawdzałeś może twój monitor z innym komputerem, innym kablem HDMI (krótszym, lepszym), albo twój komputer z innym monitorem HDMI?
    faja10
    Level 9  
    Sprawdzałem przy różnych kablach, Sprawdziłem również na telewizorze, tam była ta różnica, że tylko 1280x960 i mniejsze działały tak samo jak tu 1920x1080 co mnie osobiście zdziwiło.
    Jeśli nie mam Cleartype czcionka jest tragiczna jak wspominałem.
    Jeżeli chodzi o jasność, nie zmieniła się po przejściu z rozdziałek, ale z rgb na hdmi.
    Co do ostawień fabrycznych działam na takich poza ustawieniem 1:1 pikseli zamiast 16:9 na monitorze bo inaczej ucina obraz.