Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klucz Dallas i system R&G

XboXC 22 Aug 2012 18:19 3456 8
    XboXC
    Level 16  
    Witam. Mam taki problem, a właściwie pytanie.
    Kupiłem ostatnio na allegro 2 tzw. pastylki - iButtony, czy klucze Dallas (jak kto woli). I mam pytanie, czy można w nich zaprogramowac jakis dodatkowy kod? Inaczej, czy pastylka ma mozliwosc zapamietania jakiegos kodu? (pomijam jej unikatowy niezmienialny klucz).
    Chodzi mi tak::
    Na zajezdni jest ok. 100-150 wozow posiadających sterowniki R&G 3000 lub 3100P.
    Czesc pracownikow ma klucze do tego. Ale jak to jest. Kazdy ma z nich dostep do sterownikow, a klucze jak wiadomo maja swoj wlasny numer. I nie chce mi sie wierzyc, ze za kazdym razem jak dostaje ktos nowy klucz to musi mpk programowac wtedy cale 100-150 sterownikow. Wydaje mi sie ze te klucze maja zakodowany wspolny jakis kod. Da sie to skopiowac? (poza ID klucza)
    Urgon
    Editor
    AVE...

Jeśli oni używają iButtonów z wewnętrzną pamięcią EEPROM, to tak. Jak nie, to albo programują te sterowniki, albo biorą z numeru ID iButtona tylko prefiks określający klasę układu i liczbę CRC...
    XboXC
    Level 16  
    A jak to sprawdzic? Sa jakies firmy czy co?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Są różne układy w serii iButton, wbudowane pamięci zależne od typu układu.
    Sprawdzić jaki typ układu stosują, albo zerknąć etykietę układu, albo odczytać bajt określający family code.
    Lista
    raus676
    Level 11  
    Czyste klucze można dostać za darmo ze strony producenta (maxim-ic.com), szukaj opcji "free samples" i pamiętaj żeby do każdej pastylki domówić holder bo są osobno. Szukaj raczej tych z pamięcią bo one na pewno mogą działać jako ID-only, a w drugą stronę to nie działa. ZTCW klucze mają swój wsad - jest zapisany nr zajezdni (dla 2^16-1 w sterowniku nie pyta o klucz), nr pracownika (prawdopodobnie znowu 2^16-1 daje uprawnienia bo instrukcja mówi że maksymalnym numerem jest 2^16-2), imię/nazwisko i suma kontrolna CRC (której sprawdzanie można wyłączyć ale dopiero po dostaniu się do trybu serwisowego)
    SRG3000 (i tylko one) mają też opcję programowania ("klucz ID") ale żeby jej użyć trzeba zalogować sterownik kluczem serwisowym, ale może pozwala na zapisanie zestawu 65535/65535,
    Jakbyś znalazł kogoś, kto ma programator albo jest w stanie wymienić się zapisanymi kluczami za niezapisane, mógłbyś napisać, też jestem zainteresowany :) A jeśli znasz kogoś, kto ma dostęp do stacji z Municomem (ten program do zarządzania R&G), mogę ci też podesłać kilka narzędzi do kopiowania klucza sprzętowego żeby się toto dało skopiować.
    XboXC
    Level 16  
    Klucz jeden mam na zasadzie "do odczytu". Niestety co to dokladnie za rodzaj i-Buttona to nie wiem, bo informacje na spodzie sa juz nieczytelne (zuzycie). Na mojej zajezdni mam doczynienia ze sterownikami 3000 i 3100P. Ale wlasnie nie wiem skad dorwac urzadzenie, ktore chociaz odczyta informacje na temat klucza. CO do municomu - jest jeden laptop na zajezdni z IRDa do programowania rozkladow do sterownikow, ale nie mam do niego dostepu, a bynajmniej nie na ten moment.
    raus676
    Level 11  
    ID-only czyli dokładnie ten http://www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/2829
    Potrzeba innych i najtaniej da się je dostać na wspomnianej stronie

O urządzenie czytające klucz trudno, dlatego najlepiej po prostu spróbować dogadać się z kimś kto ma do niego dostęp (załóżmy, że takie cudo nie znajduje się tylko na Tramwajowej) żeby po prostu wbił wsad na kilka dodatkowych kluczy. Na pewno Municom może współpracować z takim urządzeniem i całkiem możliwe, że to jedyny sposób na wgranie kodu serwisowego - suma kontrolna może też obejmować ID urządzenia i wtedy z kopiowania na żywca nici
    XboXC
    Level 16  
    No zobaczymy, ja kupilem na allegro jakies i-buttony, ale wlasnie nie mam pojecia jak sie do tego zabrac. Skads biora oni te klucze gotowe do pracy, a zaprogramowanie ok 200 sterownikow nie jest latwe.
    raus676
    Level 11  
    No przecież piszę ci, że kod jest w kluczu, a ten najłatwiej dostać ze strony producenta (przysyłają w 2 tygodnie). Jeśli masz dostęp do oryginalnego klucza to możesz z jego pomocą spróbować zaprogramować coś w 3000P (nr 65535, jeśli panel pozwoli)
    Jeszcze chyba można kupić klucz (chyba czysty) od R&G, no ale oni sobie pewnie policzą więcej niż Maxim