Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miele W531 - Pralka ciągle pompuje i nie wiruje

27 Sep 2012 23:13 4173 2
 • Level 10  
  Jakiś miesiąc temu powyższa pralka się zbuntowała. Przyszedł serwisant pogrzebał, posprawdzał wymontował programator i zabrał go do sprawdzenia. Po tygodniu zamontował powiedział, że elektronika jest sprawdzona i dobra, a już na prawdę nie wie co jest zepsute. W następnej kolejności podzwoniłam po lokalnych serwisach i na hasło Miele wraz z objawami, już przez telefon większość się rakiem wycofywała. No cóż trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce...

  Teraz objawy (nie zawsze wszystkie występowały podczas jednego prania).
  - wypompowuje, ale nie wiruje i kończy mruganiem diody "Sprawdź odpływ" (Ablauf prüfen), nie przerywa pompowania, ten objaw mamy zawsze
  - czasami mruga dioda "Dosierung prüfen", która odpowiada jak się doczytałem z niemieckich forów, za zbyt dużo piany w pralce, gdyby ktoś sypnął bogato proszkiem :-)
  - czasami nie pobiera wody (brak napięcia na elektrozaworze)

  Na eBayu znalazłem serwis naprawiający programatory Miele, gdzie opis objawów po części pokrywał się z występującymi w naszej pralce. Po nawiązaniu kontaktu ze sprzedawcą powiedział, że jego zdaniem elektronika jest w porządku...no to mam potwierdzone, że elektronika jest w porządku. Ten serwisant powiedział nam, że on typuje zapchany "Luftfalle", albo któryś z wężyków odprowadzających wodę z pompy lub bębna. Nie wiem co to "Luftfalle", więc Dr.Google i szukamy obrazków. Skoro wiadomo mniej więcej czego szukam, to śrubokręt i rozkręcamy... "Luftfalle" jest to element z tworzywa, w moim modelu po wewnętrznej stronie obudowy zakończona wężem odprowadzającym wodę na zewnątrz(w innych modelach ma inne kształty, a pewnie też w innym miejscu wetknięty).
  Wymontowałem "Luftfalle" i pod prysznic. Brudu wyszła każda ilość i po jakiejś chwili wszystkimi otworami szła już czysta woda. Poskładałem pralkę i odpalam. Ruszyło, ale trochę wody nalało, a na końcu programu znowu pompka i już wcześniej znany błąd "Ablauf prüfen".
  No to internet i niemieckie fora od pralek. Patrząc po ilości wpisów to problem "Luftfalle" dotyka dość często pralek Miele.
  Gdy rozbierałem pralkę znalazłem wewnątrz obudowy schemat więc po kolei sprawdziłem pozostałe elementy poza "programatorem" i wyszło, że wszystko jest chyba OK.
  Czytając fora trafiłem na opisy podobnych objawów, których źródłem może być blednie działający(lub nie działający) czujnik poziomu wody. W mim modelu jest wlutowany w płytkę sterownika. Jak podmuchałem i possałem :-) to zaczęła pralka wpuszczać wodę, ale pozostał błąd na końcu programu"Ablauf prüfen". Teraz mam pytanie czy można kupić taki czujnik i gdzie aby go przelutować? Oraz plan B czy da się podpiąć kabelkami jakiś inny czujnik dostępnego typu... i jak to popodłączać?

  z góry dzięki

  Schodek

  Miele W531 - Pralka ciągle pompuje i nie wiruje
 • Helpful post
  Level 1  
 • Level 10  
  Ze względy na wysokie koszty naprawa okazała się nieopłacalna.