logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak skonfigurować sieć Windows Server 2003 dla dwóch podsieci?

franzmauler 03 Paź 2012 12:43 2532 18
REKLAMA
  • #1 11372545
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    Mam problem z adresacją

    Windows serwer adresacja:

    DHCP 192.168.0.2 -192.168.0.120
    maska 255.255.255.0
    Bramą jest serwer 192.168.0.15 bez dhcp
    Oraz dnsy xxx.xxx.xxx.xxx - tpsa


    Teraz chciałbym aby komputer podłączony do tej sieci łączył się z adresem

    10.0.2.12 maska 255.255.255.0 i brama 10.0.2.254

    Są 2 opcje

    mogę przeadresować całą sieć na 10.0.2......
    ale co z bramą, jak 2 dodam jest problem nie wie komputer z której korzystać, i chodzi wszystko bardzo powoli.

    Co można z tym zrobić??
  • REKLAMA
  • #2 11372646
    bogiebog
    Poziom 43  
    Posty: 24793
    Pomógł: 2569
    Ocena: 1528
    Narysuj to bo z opisu trudno powiedzieć o co ci chodzi.
  • REKLAMA
  • #4 11372762
    bogiebog
    Poziom 43  
    Posty: 24793
    Pomógł: 2569
    Ocena: 1528
    Każdy połączenie (kreska) od routera powinno mieć osobny IP adres. Nanieś te adresy na rysunek.
  • #5 11372871
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    No i ma jak na rysunku
  • #6 11372936
    bogiebog
    Poziom 43  
    Posty: 24793
    Pomógł: 2569
    Ocena: 1528
    Każdy połączenie (kreska) od routera powinno mieć osobny IP adres. Nanieś te adresy na rysunek.

    Dodano po 4 [minuty]:

    franzmauler napisał:
    No i ma jak na rysunku



    No to mamy dialog głuchego ze ślepym.
  • #7 11372986
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    No tak ale to nie ma znaczenia dla sprawy

    napisałem że serwer adresuje z DHCP z puli 192.168.0.2-192.168.0.100
    A drugi router nie ma dhcp włączone i tak do wygląda.
    Chyba że chcesz aby ładniej wyglądało to napisze na rysunku.
    Kwestia wygląda tak komputer z adresem np. 192.168.0.54 ma otwierać aplikacje za routerem 10.2.1.1,

    Aplikacja webowa działa tylko a adresacji ręcznej czyli np. Ip 10.2.1. 4 maska, brama ta i ok.
    Natomiast w tym przypadku nie mam dostępu do sieci wewnętrznej drukarek, internetu.
    W przypadku dopisania 2 bram nic nie działa.
  • REKLAMA
  • #8 11373249
    bogiebog
    Poziom 43  
    Posty: 24793
    Pomógł: 2569
    Ocena: 1528
    Masz dwa routery, każdy ma dwa interfejsy, które dzielą to wszystko na 3 sieci.
    MUSISZ podać IP adresy na każdym interfejsie.

    Z punktu widzenia kompa 192.x powinien być tylko jeden router (domyślna brama) i ten router powienien znać drogę do sieci 10.x.x.x
  • #9 11374037
    Mike777
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Ocena: 3
    Rozwiązanie jest dostępne na kilka sposobów:
    - statyczny routing,
    - vlany,
    - utworzenie tunelu VPN
  • #10 11375581
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    Co proponujesz???
    Routing na poziomie systemu Windows server 2002?? czy też na poziomie routera??
    Najgorsze jest że nie mogę się zalogować do routera 10.......
    Muszę tą kwestię rozwiązać bez możliwości logowania się na niego, w taki sposób że będzie działało to z automatu.
    Podam więcej szczegółów jeżeli jest ktoś w stanie mi pomóc i wymyśleć rozwiązanie które zadziała.
  • #11 11376615
    Mike777
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Ocena: 3
    franzmauler napisał:
    ...Routing na poziomie systemu Windows server 2002?? czy też na poziomie routera?...

    Routing statyczny łopatologicznie polega na wpisaniu do każdego urządzenia (routera) po drodze statycznego wpisu trasy, której ten router normalnie nie rozumie ;). W necie jest cała masa przykładów, poszperaj trochę.
  • #12 11391991
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    Pytam o rozwiązanie dla windows Servera.
    Gdzie ty jesteś, to każdy wie że routing na tym polega hehe;)
  • #13 11392375
    Mike777
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Ocena: 3
    franzmauler napisał:
    Pytam o rozwiązanie dla windows Servera.
    Gdzie ty jesteś, to każdy wie że routing na tym polega hehe;)

    Nie wiem co Ciebie tak śmieszy bo wygląda na to, że tak nie jest w twoim przypadku. Zgodnie z rysunkiem, który przestawiłeś nie potrzebujesz konfigurować Win2k3srv do pracy jako router ani nawet dodawać do niego trasy statycznej ale jak tak bardzo chcesz to tu masz polecenie CLI dla twojego przykładu na serwerze:
    route add 10.2.1.0 mask 255.255.255.0 192.168.0.1 metric 2
    Pomimo tego wpisu i tak trasa pakietu nie przejdzie przez zewnętrzny router (który masz po drodze) dopóki na nim nie dokonasz wpisu. Twoje pytanie jest po prostu źle skonstruowane ponieważ nie potrzebujesz rozwiązania dla serwera. W zasadzie to bogiebog już ci odpowiedział na twoje pytanie
    Cytat:
    Z punktu widzenia kompa 192.x powinien być tylko jeden router (domyślna brama) i ten router powienien znać drogę do sieci 10.x.x.x

    Serwer win2k3 jeśli nie wie gdzie skierować pakiet to kieruje go do swojej bramy domyślnej - czyli zwykle do rutera i to właśnie w tym routerze należy zrobić wpis gdzie ma być następny hop do sieci o adresie np. 10.2.1.0/24
  • #14 11393436
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    Mike777 napisał:
    franzmauler napisał:
    Pytam o rozwiązanie dla windows Servera.
    Gdzie ty jesteś, to każdy wie że routing na tym polega hehe;)

    Nie wiem co Ciebie tak śmieszy bo wygląda na to, że tak nie jest w twoim przypadku. Zgodnie z rysunkiem, który przestawiłeś nie potrzebujesz konfigurować Win2k3srv do pracy jako router ani nawet dodawać do niego trasy statycznej ale jak tak bardzo chcesz to tu masz polecenie CLI dla twojego przykładu na serwerze:
    route add 10.2.1.0 mask 255.255.255.0 192.168.0.1 metric 2
    Pomimo tego wpisu i tak trasa pakietu nie przejdzie przez zewnętrzny router (który masz po drodze) dopóki na nim nie dokonasz wpisu. Twoje pytanie jest po prostu źle skonstruowane ponieważ nie potrzebujesz rozwiązania dla serwera. W zasadzie to bogiebog już ci odpowiedział na twoje pytanie
    Cytat:
    Z punktu widzenia kompa 192.x powinien być tylko jeden router (domyślna brama) i ten router powienien znać drogę do sieci 10.x.x.x

    Serwer win2k3 jeśli nie wie gdzie skierować pakiet to kieruje go do swojej bramy domyślnej - czyli zwykle do rutera i to właśnie w tym routerze należy zrobić wpis gdzie ma być następny hop do sieci o adresie np. 10.2.1.0/24



    Dzięki

    Jeszcze mam pytanie, wpisując ręcznie trasę

    route add 10.2.1.0 mask 255.255.255.0 192.168.0.1 metric 2

    W serwerze który pełni funkcje serweru aplikacji, dns, dhcp,

    Czy na pewno ta komenda spowoduje że ta trasa będzie znana dla wszystkich IP adresowanych przez DHCP, a nie przypadkiem tylko dla samego IP routera??
  • #15 11393912
    Mike777
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Ocena: 3
    franzmauler napisał:
    Czy na pewno ta komenda spowoduje że ta trasa będzie znana dla wszystkich IP adresowanych przez DHCP, a nie przypadkiem tylko dla samego IP routera??

    Wpis dotyczy serwera, więc trasa będzie znana tylko serwerowi Win2k3 i pośrednio poprzez niego każdemu hostowi dla którego ten serwer Win2k3 będzie bramą domyślną. Ale jeśli twój serwer nie jest routerem to wtedy nie ma to sensu. DHCP na takim serwerze powinno (zazwyczaj) dawać hostom adresy IP z bramą wskazującą na faktyczny router w tym segmencie sieci ale niekoniecznie musi to się pokrywać z adresem IP serwera win2k3 na którym jest ten dhcpd.
  • REKLAMA
  • #16 11395576
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    Mike777 napisał:
    franzmauler napisał:
    Czy na pewno ta komenda spowoduje że ta trasa będzie znana dla wszystkich IP adresowanych przez DHCP, a nie przypadkiem tylko dla samego IP routera??

    Wpis dotyczy serwera, więc trasa będzie znana tylko serwerowi Win2k3 i pośrednio poprzez niego każdemu hostowi dla którego ten serwer Win2k3 będzie bramą domyślną. Ale jeśli twój serwer nie jest routerem to wtedy nie ma to sensu. DHCP na takim serwerze powinno (zazwyczaj) dawać hostom adresy IP z bramą wskazującą na faktyczny router w tym segmencie sieci ale niekoniecznie musi to się pokrywać z adresem IP serwera win2k3 na którym jest ten dhcpd.



    Super, Windows Server jest bramą jak najbardziej, w takim razie jutro przetestuje rozwiązanie:)
    O to mi chodziło o konkrety:)


    Dziękuje
  • #17 11399030
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    No i się nie udało....


    Nie można dodać trasy: Albo indeks interfejsu jest nieprawidłowy, albo brama nie znajduje się w tej samej sieci, co interfejs. Sprawdź tabelę adresów IP dla komputera.
  • #18 11399338
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 19691
    Pomógł: 2333
    Ocena: 845
    Dodajna obrazku adresy IP portów LAN i WAN routerów.
    Statyczna trasa musi być ustawiona na obu routerach.

    Innym rozwiązaniem może być wysłanie statycznej trasy bezpośrednio na stacje klienckie w opcjach DHCP.
  • #19 11403026
    franzmauler
    Poziom 16  
    Posty: 264
    Ocena: 47
    Trasę statyczną bez klas ??
    Wpisuje:
    miejsce docelowe 10.0.0.0
    maska 255.255.255

    router czyli brama na bazie 10.... i nic...

    próbując się dostać z adresu 192.168.0.1/24
    i brama 192.168.0.1
    nie działa

    Mogę to w ASIE 5500 skonfigurować

    tylko jak. chcę aby z puli 192.168.0.0 -192.168.0.254 z brama 192.168.0.1
    komputery mogli się łączyć z aplikacją np. 10.98.4.252 dla przez bramę 10.98.4.254

    Jeden interface ma adres 192.168.0.15 a inny 10.98.4.5

    i chce aby loop mi robił. z jednej do drugiej sieci.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z konfiguracją sieci w Windows Server 2003 dla dwóch podsieci. Serwer DHCP przydziela adresy z puli 192.168.0.2-192.168.0.120, a użytkownik chce, aby komputery w tej sieci mogły łączyć się z aplikacjami w innej podsieci 10.0.2.0. W dyskusji poruszono kwestie dotyczące statycznego routingu, konieczności przypisania adresów IP do interfejsów routerów oraz problemów z dodawaniem tras. Użytkownik nie ma dostępu do konfiguracji drugiego routera, co komplikuje sytuację. Proponowane rozwiązania obejmują statyczny routing oraz możliwość dodania tras w DHCP. Użytkownik napotkał trudności przy dodawaniu tras, co prowadzi do problemów z komunikacją między podsieciami.
REKLAMA