Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston ALS129X,AVSL105PL - Krótki impuls elektrozaworów i brak reakcji.

Stachu0204 10 Paź 2012 21:46 2598 7
  • #1 10 Paź 2012 21:46
    Stachu0204
    Poziom 15  

Witam!

Spotkałem się ostatnio z niemal identycznymi objawami w 2 wymienionych w tytule pralkach.
    W AVSL105 po włączeniu:
    -da się ustawić program,
    -świeci się dioda od zamka oraz programu
    -słychać zatrzaśnięcie zamka drzwi,
    -bardzo krótkie syknięcie pobrania wody przez elektrozawory
    i koniec.
    (przy kilku próbach, czasem ostatni punkt się powtarzał, a czasem nie)
    Po sprawdzeniu modułu (na tyle ile umiem) brak napięcia na którymkolwiek ze styków wychodzących na resztę urządzeń (pompę, silnik, hydrostat, grzałkę)
    Natomiast na elektrozawory podawane jest napięcie na obydwa styki (sprawdzane tylko próbnikiem wartości nie znam)

W ALS129X po włączeniu:
    -świeci dioda od uruchomienia
    i tyle.
    Po zaglądnięciu do modułu: Nóżka przekaźnika napięciowego znajdującego się przy wtyczce zasilającej była rozlutowana, przekaźnik wymieniłem.
    Po uruchomieniu
    -objawy te same
    Zwarłem ręcznie styki zamka:
    -zaświeciła się dioda od zamka
    -bardzo krótkie syknięcie pobrania wody przez elektrozawory
    i koniec.

O co może chodzić? Czy Aristony mają tendencje do tego typu uszkodzeń i jak je naprawić?
    Póki co nastawiłem się na wymianę przekaźników (po 4 w każdym module)

Pozdrawiam

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 10 Paź 2012 23:09
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Stachu0204 napisał:
    napięcie na obydwa styki (sprawdzane tylko próbnikiem wartości nie znam

Próbnikiem niczego tu nie sprawdzisz , tylko obecność fazy .
    Stachu0204 napisał:

Póki co nastawiłem się na wymianę przekaźników (po 4 w każdym module)

Po co wchodzisz niepotrzebnie w koszty ? Zacznij od sprawdzenia szczotek silnika , grzałki na przejście i upływność do masy . Tylko broń Boże próbnikiem , tylko omomierzem i megaomomierzem .

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 12 Paź 2012 00:17
    Stachu0204
    Poziom 15  

Co do AVSL105

Po dzisiejszych oględzinach:
    -uziemienie w gniazdku okazało się atrapą
    -pralka nie miała fazy na żadnym ze styków wychodzących poza elektrozaworami i zamkiem
    -po uruchamianiu i podpinaniu kolejnych wtyczek zauważyłem, że przy wypiętym czujniku od grzałki pralka wyskoczyła z błędem i od tego momentu elektrozawory puściły wodę, a pompa zaczęła ją od razu wypompowywać.
    -pojawiła się faza na grzałce
    -odpiąłem silnik i okazało się, że nie ma przejścia między szczotkami (na stykach przy wtyczce), po sprawdzeniu na stykach przy szczotkach - przejścia dalej nie było. Wykręciłem silnik z pralki - przejście się pojawiło...
    -skręciłem wszystko do kupy i pralka działa...

Niby sukces, ale chciałbym wiedzieć dlaczego.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Paź 2012 00:38
    zhudomel
    Specjalista AGD

Miałeś napisane:

machefi napisał:
    Zacznij od sprawdzenia szczotek silnika
    Więc je wymontuj, a nie mierz próbnikiem.

0
  • #5 12 Paź 2012 23:37
    Stachu0204
    Poziom 15  

AVSL105PL

Faktycznie, szczotki za krótkie. Jedna jeszcze w miarę dolega, ale druga bardzo iskrzy przy wirowaniu bez obciążenia. Obie mają po ok 1-1,5cm długości

Pytanie tylko jaki miało to wpływ na moduł, że pralka zachowywała się jak wyżej opisałem? Czy moduł na początku sam testuje przejścia w poszczególnych urządzeniach? Dlaczego w takim razie nie wyświetlał od razu błędu? Pralka wcześniej ponoć miała tendencję do przerywania prania. Czasem wyświetlała błąd F01 lub F08.

Co do ALS129X

Szczotki trochę zużyte, ale jeszcze w porządku, raczej nie w tym problem.
    Przejście między szczotkami jest, uzwojeniem stojana jest i na tacho też jest.
    Pomiędzy uzwojeniami megaomomierz pokazywał nieskończoność.

Przy zasilaniu zamka przez moduł zamek się nie zatrzaskiwał. Przy podłączeniu na krótko wręcz przeciwnie.

Grzałka w porządku, przejście było, megaomomierz pokazał nieskończoność przy pomiarze między stykiem, a uziemieniem. Pompa odpływowa podłączona na krótko działa.

Był jeszcze jeden podejrzany przewód w kolorze brązowym, sam, prowadził do jakiejś złączki przy pompie odpływowej
    (jakiś zawór sterujący płukaniem czy coś?)

Zapomniałem o hydrostacie. Wiem tylko, że drożny.

0
  • #6 12 Paź 2012 23:54
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Stachu0204 napisał:
    .

Był jeszcze jeden podejrzany przewód w kolorze brązowym, sam, prowadził do jakiejś złączki przy pompie odpływowej

Tego zdania nie kapuję , najlepiej zapodaj jakieś zdjęcie tego miejsca .

0
  • #7 29 Paź 2012 22:07
    Stachu0204
    Poziom 15  

wracając

co do ALS129X. Pralka miła z tego co pamiętam jeden przycisk i pokrętło. Przyszedł maister i dowiedziałem się, że trzeba było zresetować pralkę... ;/ Tylko jak on to zrobił? Wszystko ruszyło.

Co do AVSL105PL
    Po koniecznej wymianie szczotek okazało się, że wtyczka kabla łączącego silnik z modułem, od strony modułu nie stykała. Co ciekawsze, wcześniej lekko ją sobie wysuwałem żeby było widać styki na module, badałem przejścia i były, po wsunięciu do końca już się gubiły. Troszkę podoginałęm styki i siedzi na twardo. Pojawia się teraz błąd F08 i tylko z programem "łatwe prasowanie". Hydrostat sprawdzałem pod względem przejść i nie ma problemów. Nie sprawdziłem jeszcze czy nie ma wycieku przez grzałkę. Jakieś inne pomysły?

0
  • #8 22 Maj 2014 08:42
    Stachu0204
    Poziom 15  

Witam ponownie.

Panowie. Ten sam przypadek z pralką Ariston ALS129X. Orientuje się ktoś jak zrobić w niej "magiczny reset" ? Albo jakąś instrukcje serwisową może podrzucić?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

3