Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung NP530U4C-A01PL - Czy można naprawić błędy kolorów matrycy LED laptopa?

teriero 04 Dec 2012 03:39 3144 4
    teriero
    Level 12  
    Witam
    Jako,że jestem koneserem laptopów 14'-tek i mając już kiedyś problem z HP i tzw.efekt bluetint, który kwalifikował
    laptop do wymiany chyba znowu trafił mi się tym razem felerny Samsung Series 5 NP530U4C-A01PL.(Win8/IntelCore i3/8GB/Intel4000)
    Nowy laptop wykazuje następujące objawy: Nadmierna jaskrawość i jasność połączona z nadmiarem niebieskiego koloru w systemie, jak i np. w BIOS.
    Próba redukcji jasności lub kalibracji kolorów i gamma z OS, jak i panelu grafiki Intel albo powoduje zamglenie albo przekłamania w kierunku innych kolorów.
    Efekt jest taki, że
    Wszelkie próby reinstalacji sterowników, recovery i regulacji-kalibracji różnymi programami nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
    Po niekorzystnym dla Samsunga porównaniu przy pomocy tabel testowych z innymi laptopami(nawet starszymi technologicznie) i wyraźnych różnicach w odwzorowaniu np.elementów grafiki stron www celu wyeliminowania subiektywnego odczucia, błędów sterowników lub samego OS-uruchomiłem z Hirens BootCD i miniXP obrazy testowe na 3 urządzeniach.Niestety nowiutki Samsung w porównaniu do starszych wyświetlaczy okazał się popeliną.
    BOK Samsunga na mój opis problemu zasłania się "subiektywizmem" moich odczuć,ale trudno zgodzić się z faktem, żeby nowy zakupiony laptop po nie całym miesiącu używania wyświetlał obraz o jakości gorszej od kilkuletnich,starszych technologicznie urządzeń a jego obrazu przypominał display LCD Smartfona.Do tego barwy pierwszej lepszej witryny www,kolorowego dokumentu, lub foto nie miały nic wspólnego z oryginałem po mimo wszelkich prób regulacji.
    W związku z tym mam pytanie: czy jest jakaś możliwość "zewnętrznej" naprawy tej przypadłości (coś słyszałem o EDID...).Czy jest możliwość diagnostyki?

Samsung NP530U4C-A01PL - Czy można naprawić błędy kolorów matrycy LED laptopa?Samsung NP530U4C-A01PL - Czy można naprawić błędy kolorów matrycy LED laptopa?Samsung NP530U4C-A01PL - Czy można naprawić błędy kolorów matrycy LED laptopa?
  • Helpful post
    Mariusz Raczek
    Level 28  
    Wygląda, że w Samsungu zepsuła się karta graficzna lub matryca. Powinien to stwierdzić serwis i naprawić w ramach gwarancji, skoro laptop ma dopiero pół roku. Rozumiem, że wcześniej wyświetlał zadowalająco. Informacja o złym wyświetlaniu obrazu już w biosie jest miarodajna aby stwierdzić fizyczną usterkę, a foto porównawcze potwierdzają, że to nie odczucie subiektywne.
    Usterki fizycznej nie da się naprawić programowo, czasami daje się nieco złagodzić.

Aby zdiagnozować usterkę trzeba wymienić kabelek do matrycy, matrycę, sprawdzić konektor na płycie głównej laptopa i na matrycy. Usterkę może powodować zimny lut na konektorze, poluzowanie się złączy konektorowych, przetarty kabelek, uszkodzenie drobnych komponentów płyty aż po uszkodzenie chipsetu.

Proponuję wytrwale przekonywać serwis o swojej racji i dopilnować aby naprawili laptopa. Po gwarancji koszty mogą zniechęcić do naprawy.
    Pozdrawiam.
    teriero
    Level 12  
    Dziękuję za odpowiedź.Oczywiście na końcowym etapie zwrócę się do sprzedawcy lub producenta o wypełnienie prawnych zobowiązań gwarancyjnych.Ale świadomy niespodzianek, jakie mogą mnie spotkać po powrocie sprzętu z serwisu chciałem spróbować czegoś we własnym zakresie.
    Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia.Mianowicie przypominam sobie, że zaraz po pierwszym uruchomieniu oprogramowanie SW Update monitowało o zainstalowanie update BIOS-a.
    I chyba po tym uaktualnieniu usterka zaczęła być wyraźna.Czy to możliwe?
    Mariusz Raczek
    Level 28  
    Bios, czyli firmware może mieć wpływ na wiele parametrów, także na wyświetlanie obrazu i powinien być uaktualniany w zależności od zaleceń producenta. Nowy bios nie powinien jednak powodować pogorszenia parametrów, o ile nie posiada błędów.
    Jeśli pogorszenie wyświetlania kojarzy sie z upgradem biosu, to proponuję powrócić do starszej wersji biosu i zobaczyć czy się poprawi.
    Czasami wgranie starszego biosu jest trudne i wymaga odpowiedniego skonfigurowania programu do flashowania, który uparcie nie chce wgrywać starszej wersji.
    Proszę także podłączyć dobry monitor zewnetrzny i sprawdzić jakość obrazu. Może to nasunąć sugestie co do miejsca powstawania usterki.
    teriero
    Level 12  
    Po porównaniu i rozmowie ze sprzedawcą, który zauważył to w innych egzemplarzach doszedłem do wniosku, że niestety takie cuda się zdarzają.Serwisowanie w tym przypadku jest trochę rzeczą ryzykowną i wg.Samsung dyskusyjną i lepiej chyba poczekać na kompletne pogorszenie wady.Spróbowałem pousuwać profile koloru i przeinstalować Samsung Setings, który zawiera również profile ładowane podczas rozruchu.
    Trochę to polepsza jakość odwzorowania samych kolorów ale "neonówka" i jaskrawość są obłędne.Ich korekcja powoduje "rozmglenie" czytelności.No cóż ale da się z tym jakoś żyć. Wkrótce ktoś też obiecał mi sprzętowo zrobić profile kolorów.Temat do zamknięcia.
    Pozdrawiam i dziękuję za sugestie.