logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Thomson ICC9. Ciągle uszkadza się tranzystor w linii BUH517.

Jerzy-Serwisant 09 Lut 2005 16:10 2381 12
REKLAMA
  • #1 1213090
    Jerzy-Serwisant
    Poziom 18  
    Posty: 402
    Pomógł: 34
    Ocena: 19
    Odbiornik miał uszkodzony tranzystor w linii BUH517.Po wstawieniu nowego odbiornik pracuje przez ok.1min prawidłowo i uszkadza się ponownie.Zauważyłem że bardzo mocno nagrzewa się stabilizator 9V IP03.Posprawdzałem wszystkie napięcia są ok.Wszystkie elementy w gałęzi 9V wyglądają na sprawne a do stabilizatora nie idzie się dotknąć po 10s.Co go może aż tak obciążać.
  • REKLAMA
  • #2 1213114
    Rychozol
    Poziom 26  
    Posty: 1009
    Pomógł: 67
    Ocena: 29
    Może stabilizator jest uszkodzony. Jakie napięcie na niego wchodzi i jakie wychodzi? A co do tranzystora to posprawdzaj elementy wokół niego szczególnie kondensator w kolektorze. Posprawdzaj czy nie ma zimnych lutów.
  • REKLAMA
  • #3 1213152
    Jerzy-Serwisant
    Poziom 18  
    Posty: 402
    Pomógł: 34
    Ocena: 19
    Stabilizator podstawiłem nowy,wymieniłem wiekszość elektrolitów po stronie wtórnej,oraz w okolicy sterowania BUH i nadal nic.
  • #4 1213165
    Rychozol
    Poziom 26  
    Posty: 1009
    Pomógł: 67
    Ocena: 29
    A kondensator w kolektorze - chyba 2n2.
  • REKLAMA
  • #5 1213237
    Jerzy-Serwisant
    Poziom 18  
    Posty: 402
    Pomógł: 34
    Ocena: 19
    2n2 stoi w zasilaczu,w linii jest 12nF,a BUH pada w linii.Napięcie na stabilizatorze IP03 po włączeniu wynosi ok.10V i powoli spada,a stabilizator silnie się nagrzewa,gdy napięcie spadnie do ok.7V żle jest wysterowany tranzystor linii i wtedy on szybko się nagrzewa,słychać inną pracę wysokiego i jak go w porę nie wyłącze to padnie.
  • REKLAMA
  • #6 1213365
    Zdzisław Osmulski
    Poziom 30  
    Posty: 1302
    Pomógł: 138
    Ocena: 14
    Nie piszesz ile jest przed stabilizatorem.DP82 ,CP82 ,DP83,Dp56 i CP84 wymieniłeś?
  • #7 1213403
    Jerzy-Serwisant
    Poziom 18  
    Posty: 402
    Pomógł: 34
    Ocena: 19
    Przed stabilizatorem jest prawie 26V i jest stabilne,wszystkie elementy powyżej zostały wymienione.Gdy wyciągnełem TL65,odbiornik nie wystartował ale stabilizator się nie grzeje.Wymieniłem TL64 i 65-nadal to samo.
  • #8 1213838
    Zdzisław Osmulski
    Poziom 30  
    Posty: 1302
    Pomógł: 138
    Ocena: 14
    Sprawdż czy po włączeniu masz za trafem DL13(BY297) napięcie 13V jeśli nie to możesz mieć uszkodzonyRL03 (.1om) i chyba to jest przyczyna Twoich kłopotów.Pozdrawiam i powodzenia.
  • #9 1215134
    Jerzy-Serwisant
    Poziom 18  
    Posty: 402
    Pomógł: 34
    Ocena: 19
    13V jest ok,zresztą wszystkie napięcia są zgodne jak na schemacie.
  • #10 1215230
    tuszyn1
    Poziom 21  
    Posty: 327
    Pomógł: 50
    Ocena: 17
    Wg SE2/03s26: "Należy sprawdzić i ewentualnie wymienić następujące elementy: kondensator impulsowy CL21 (pojemność zależna od typu odbiornika), diodę DL21 (BY228), kondensator CL22 (26nF). Inną przyczyną może być pojawianie się napięcia 7.5V bezpośrednio na emiterze tranzystora TL62 (2SA1020). Jeżeli uszkodzeniu ulegnie jeden z tranzystorów TL61 (2SC2655) lub TL62, powoduje to zasilanie bazy tranzystora BUH517TH17 napięciem około 4V i natychmiastowe jego przebicie. Należy przy tym dodać, że w przypadku tych tranzystorów zdarzają się egzemplarze, które pracują poprawnie całymi tygodniami, po czym następuje krótkotrwałe uszkodzenie struktury wewnętrznej (w następstwie czego zniszczeniu ulega tranzystor końcowy linii), zaś tranzystor znów wykazuje prawidłowe parametry pomiarowe. Dlatego w przypadkach powtarzającego się uszkodzenia tranzystora końcowego odchylania linii zaleca się wymianę obu tych tranzystorów (TL61, TL62) na nowe."
  • #11 1215442
    Zdzisław Osmulski
    Poziom 30  
    Posty: 1302
    Pomógł: 138
    Ocena: 14
    Nie widzę w postach czy wymieniłeś DL61?
  • #12 1215630
    Janusz2002
    Poziom 18  
    Posty: 368
    Pomógł: 17
    Ocena: 7
    Zgodnie z zaleceniami Zdzislawa wymien DL61 (bez sprawdzania), sprawdz czy LL10 nie ma zbyt duzej opornosci.
    Janusz
  • #13 1215667
    Jerzy-Serwisant
    Poziom 18  
    Posty: 402
    Pomógł: 34
    Ocena: 19
    Dl61 wymieniłem,LL10 ma ok.0,3oma-wymieniam po kolei diody i tranzystory w sterowaniu.

Podsumowanie tematu

✨ W odbiorniku Thomson ICC9 powtarza się uszkodzenie tranzystora BUH517 w linii odchylania poziomej. Po wymianie tranzystora i stabilizatora 9V IP03 odbiornik działa poprawnie tylko przez około minutę, po czym tranzystor ulega ponownemu uszkodzeniu. Stabilizator IP03 silnie się nagrzewa, mimo że napięcia na nim i w całej gałęzi 9V są zgodne ze schematem. Sprawdzono i wymieniono elementy takie jak kondensatory (w tym 2n2 i 12nF), diody DL61, DL13 (BY297), DL21 (BY228), tranzystory TL64, TL65, TL61 (2SC2655), TL62 (2SA1020) oraz rezystory (m.in. RL03 0,1Ω). Zwrócono uwagę na możliwość uszkodzenia tranzystorów sterujących TL61 i TL62, które mogą powodować niewłaściwe sterowanie tranzystora BUH517 i jego szybkie uszkodzenie. Zaleca się wymianę obu tranzystorów TL61 i TL62 na nowe, nawet jeśli ich parametry pomiarowe wydają się prawidłowe, ze względu na możliwe krótkotrwałe uszkodzenia struktury wewnętrznej. Sprawdzono również zimne luty i oporność elementów takich jak LL10. Problem nie ustępuje mimo wymiany większości elementów w gałęzi zasilania i sterowania.
REKLAMA