Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo IBM R60 15' - matryca, taśma czy inwerter ?

Wilkond 25 Sty 2013 23:01 2493 10
  • #1 25 Sty 2013 23:01
    Wilkond
    Poziom 8  

Witam wszystkich,

Mam problem z ustaleniem usterki. W laptopie na ekranie pojawiły się pionowe paski od samej góry do dołu. Najpierw pojawiła się jedno po jakimś czasie następna i jeszcze 2 po kilku dniach. Nie przeszkadzało mi to w niczym więc olałem temat. Po około miesiącu lub dwóch przy włączonym komputerze pojawił się coś gorszego, a dokładniej od lewej strony przez szerokość 5cm przez całą długość ekranu znikł obraz. Tak jakby go ucięło lub te 5cm się wyłączyło. Obraz stał się także taki wyblakły i bez kontrastu kolorów. No i nie wiem czego to wina. Czy to matryca, taśma czy inwerter, który sam nie wiem za co odpowiada. Taśma nie jest droga ale czy może spowodować takie coś jak na zdjęciu? Zamykałem i otwierałem klapę powoli i szybko i nie zauważyłem aby obraz znikał czy paski migały. Proszę o pomoc.

LAptop

Monitor zewnętrzny

• #2 26 Sty 2013 12:52
    kwantor
    Poziom 38  

Wydaje się że matryca, ponaciskaj ją trochę, przegnij po przekątnej, jeśli coś się zacznie zmieniać, to masz odpowiedź.

• #3 26 Sty 2013 12:55
    miecho18
    Spec od komputerów

Matryca do wymiany.

• #4 26 Sty 2013 22:33
    Wilkond
    Poziom 8  

Naginałem matrycę po przekątnej i naciskałem palcami ale nie było żadnych zmian. Ciekawe są te kolory na matrycy, tak jakby w miejscu gdzie ma być czarny kolor tj. cień lub ciemne miejsce jest czerwony kolor. W innym temacie była podobna sytuacja z kolorami i w tamtym przypadku usterką był inwerter. Ale to nie oznacza że ten przypadek jest taki sam i mam pewne wątpliwości. Czyli taśma jest w porządku i należy ją wykluczyć z podejrzeń?

• #5 26 Sty 2013 22:42
    kwantor
    Poziom 38  

Ten trik z kolorami, jest czymś normalnym po naciśnieciu matrycy.

• #6 26 Sty 2013 22:47
    Wilkond
    Poziom 8  

Tak wiem ale ja mówię o kolorach bez naciskania matrycy. Na dołączonych zdjęciach wyraźnie widać różnicę. Na zewnętrznym są wyraźne nasycone i żywe kolory natomiast na ekranie laptopa wyblakłe i brak czarnego koloru.

• #7 26 Sty 2013 22:54
    kwantor
    Poziom 38  

Będzie podobnie , bo nie łączą pewne linie adresowe w matrycy.

• #8 27 Sty 2013 00:10
    Wilkond
    Poziom 8  

Rozumiem. Powinienem o czymś pamiętać przy wymianie matrycy oprócz odłączenia zasilania ? :)

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Jeszcze jedno. Mam aktualnie matrycę SXGA tylko że na allegro jest XGA i ma inną rozdzielczość. Czy to ma jakieś znaczenie jeśli kupię XGA ?

• #9 27 Sty 2013 10:40
    kwantor
    Poziom 38  

http://prolap.pl/ zapytaj w tej firmie, jest to bardzo solidna firma i sprzedaje tanio używane matryce.
    Gdybyś mieszkał w pobliżu, warto wymienić u nich na miejscu np. 150 zł - godzina czekania i pewność, że chodzi :D

• #10 27 Sty 2013 13:34
    Wilkond
    Poziom 8  

Dzięki za polecenie. Napisałem do nich ile kosztowałoby to u nich razem z wysyłką i czy można wymienić matrycę na tą z mniejszą rozdzielczością.

• #11 05 Lut 2013 20:24
    Wilkond
    Poziom 8  

Odpowiednią matrycę znalazłem na allegro i po wymianie problem znikł. Matryca z mniejszą rozdzielczością także podejdzie.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo