Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja uziemienia w stuletnim domu

06 Lut 2013 09:29 2607 8
  • Poziom 2  
    Witam jestem laikiem w tych sprawach, dlatego mimo przeczytania kilku tematów na forum o podobnej tematyce dalej nie rozwiązałem swoich wątpliwości.
    Otóż moja sytuacja wygląda następująco:
    Mieszkam w stuletnim domu jednorodzinnym, gdzie nie było instalacji 3 żyłowej. Obecnie po wielu już remontach mam poprowadzone przewody 3 żyłowe prawie w całym domu. Ale chciałbym uziemić 3 przewód(ten od bolca) tylko nie wiem jak to zrobić by było to trwałe i bezpieczne łącze dla całego domu jednorodzinnego. W domu mam sporo sprzętu komputery, lodówki, pralki do tego kilka szlifierek i pił stołowych. Tak więc chciałbym żeby to wszystko było zabezpieczone.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 38  
    nitras napisał:
    tylko nie wiem jak to zrobić by było to trwałe i bezpieczne łącze dla całego domu jednorodzinnego

Do wykonania uziomu wezwij elektryka, który ma pojęcie na ten temat... i wykona później pomiary tegoż uziomu i instalacji elektrycznej w Twoim domu...
  • e-miernikie-mierniki
  • Warunkowo odblokowany
    nitras napisał:
    Witam jestem laikiem w tych sprawach, dlatego mimo przeczytania kilku tematów na forum o podobnej tematyce dalej nie rozwiązałem swoich wątpliwości.

Nie zabieraj się za coś, czego nie potrafisz i nie masz do tego kwalifikacji !
    Przynajmniej powinieneś to pokazać, skonsultować się z elektrykiem.

nitras napisał:
    Obecnie po wielu już remontach mam poprowadzone przewody 3 żyłowe prawie w całym domu.

Pytanie gdzie ich nie ma ?
    Jeśli są to obwody oświetleniowe albo żeby podłączyś radyjko (które i tak nie ma uziemienia) w sypialni to nie ma źle.
    Jeśli jednak masz instalację 2 przewodową w łazience, kuchni, tam gdzie masz swój drogocenny sprzęt rtv wtedy nie obejmiesz tych obwodów uziemieniem.
    Oczywiście przewody 3 żyłowe aby miały sens, powinny być poprowadzone aż do rozdzielni.
    nitras napisał:
    Tak więc chciałbym żeby to wszystko było zabezpieczone.

Uziemienie powinno być doprowadzone aż do rozdzielni głównej, no chyba masz tylko jedną rozdzielnię.
    Wielu elektryków doprowadza uziemienie do osobnej, małej skrzyneczki w pobliżu rozdzielni tak aby można było je rozłączyć i dokonać pomiarów, a z niej do rozdzielni.
    Uziom wg przepisów powinien być zrobiony dookoła budynku co najmniej metr od jego krawędzi w wykopie.
    Robi się to ocynkowaną bednarką, im głębiej i dalej od budynku, dłuższy odcinek tym lepiej.
    Jeśli nie masz możliwości zrobienia takiego wykopu, wykorzystaj sondy wbijane w ziemie młotem i dospawaj doń bednarkę.
    Drugi jej koniec doprowadź do rozdzielni albo dodatkowej skrzynki, tam połącz do szyny wyrównawczej. Jeśli nie ma takowej musisz ją zbudować, a gdy za ciasno w rozdzielni to ją wymień na większą.
    Do połączenia uziemienia aż do szyny użyj przewodu miedzianego nie mniejszego niż 10mm².

Moderowany przez retrofood:

Cytat:
    Uziom wg przepisów powinien być zrobiony dookoła budynku co najmniej metr od jego krawędzi w wykopie.
    Robi się to ocynkowaną bednarką, im głębiej i dalej od budynku, dłuższy odcinek tym lepiej.

Co za bzdury! Szansa na dowcip roku.

• Poziom 2  
    0ceanborn dziękuje za twoją poradę, która już trochę rozjaśniła moją wizję. ale mam jeszcze pytanie. Bo mówisz że muszę poprowadzić uziemienie aż do rozdzielni. A co mam zrobić w momencie gdy kabel od sieci jest podłączony bezpośrednio do pierwszego bezpiecznika w domu, taki mały nie wymieniany chyba od dziesięcioleci(może wkład się czasem przepalał). Dalej jest przewód do licznika i tam jest kolejny bezpiecznik z wkładem. Oczywiście cała ta część powinna chyba być zaplombowana, ale nigdzie takiej plomby nie widziałem. Więc powinienem zrobić nową rozdzielnię zaczynając od licznika czy gdzie? Bo nawet jak wpuszczę do domu elektryka, muszę wiedzieć co będzie usuwał i gdzie, żeby potem wyremontować te miejsca.
    A I co do przewodów to nie mam ich tylko w garażu, gdzie mam światło i 1 gniazdko na dodatkową lampę oraz na strychu.
  • Warunkowo odblokowany
    nitras napisał:
    A co mam zrobić w momencie gdy kabel od sieci jest podłączony bezpośrednio do pierwszego bezpiecznika w domu, taki mały nie wymieniany chyba od dziesięcioleci(może wkład się czasem przepalał). Dalej jest przewód do licznika i tam jest kolejny bezpiecznik z wkładem. Oczywiście cała ta część powinna chyba być zaplombowana, ale nigdzie takiej plomby nie widziałem.

Słuszna uwaga. To że nie ma tam plomby to niedobrze.
    Dowiedz się czy inni też tak mają, czy tam była kiedykolwiek plomba i wogóle.
    Jeśli chodzi o tych panów z energetyki to z nimi bywa bardzo różnie,
    z niektórymi fajnie idzie się dogadać, a z innymi pod górkę.
    Najlepiej jeśli robiłby ci to jakiś wykwalifikowany elektryk,
    bo do takich osób zwykle mają oni (ci z energetyki) dużo większe zaufanie,
    a już w ogóle super jeśli weźmiesz kogoś kto ich zna, miał z nimi styczność.
    Być może przesadzam, może nie będzie źle ale to nie jest normalna sytuacja by to tak było niezabezpieczone.
    Ja miałem podobnie też miałem zupełnie niezaplombowane przedlicznikowe ale to było na korytarzu, poza moim mieszkaniem w bloku.
    nitras napisał:
    Więc powinienem zrobić nową rozdzielnię zaczynając od licznika czy gdzie?

To co się tyczy licznika i przed nim, tego się nie tykasz bo to nie jest twoje, tylko energetyki.
    Uziemienie doprowadzasz do skrzynki za licznikiem, ale na 99,99% będziesz ją musiał wymieniać.
    Zgaduję, że jest to taka obudowa bezpiecznikowa w stylu jak ma Ferdynand Kiepski na korytarzu do tego okopcona i opalona. :-p
    Gdzie umieścisz esy, różnicówkę, gdzie szynę uziemień ?
    nitras napisał:
    Bo nawet jak wpuszczę do domu elektryka, muszę wiedzieć co będzie usuwał i gdzie, żeby potem przemalować te miejsca.

OMG to jest 0,0001% twoich problemów.
    Jak już zrobi wtedy będziesz malował.
  • Poziom 2  
    0ceanborn skrzynkę za licznikiem będę musiał zrobić bo jej nie mam:D i nigdy jej nie było. Co do plomby to była ale chyba z 5 lat temu zanim wymieniali liczniki na te nowoczesne.
    I jeszcze to tą rozdzielnicę za licznikiem to gdzie najlepiej umieścić, bo rozumiem że to do niej będzie doprowadzane uziemienie.
  • Poziom 21  
    A ja proponuję nie robić samego uziemienia, tylko zająć się dopasowaniem (czytaj modernizacją) instalacji elektrycznej do obecnych norm!

Na oświetlenie musisz poprowadzić minimum przewód 3x1,5 lub 4x1,5 mm² (wyłącznik nadprądowy B10A). Obowdy gniazd wtykowych 16 A zabezpieczasz bezpiecznikiem (B lub C16A, w zależności od wymaganej charakterystyki) przewód minimum 3x2,5 mm². Gniazda trójfazowe 16 A zabezpieczasz (wyłącznikiem nadprądowym B lub C 16 A 3-polowym) przewód minimum 5x2,5 mm², a gniazda trójfazowe 32 A zabezpieczeniem nadprądowym B lub C 32 A 3-polowym, przewód minimum 5x6mm².

Każdy obwód poza wyłącznikami nadprądowymi, zabezpieczasz wyłącznikami różnicowo-prądowymi o prądzie wyzwolenia 30 mA. Na obwody jednofazowe montujesz dwótorowe RCD, na obwody trójfazowe montujesz czterotorowe RCD.

Uziemienie wykonujesz jak kolega wyżej napisał, łączysz z główną szyną wyrównawczą GSW linką minimum 10 mm² lub bednarką (np. 48x2).

Do GSW doprowadzasz przewody wyrównawcze, którymi obejmujesz wszystkie elementy przewodzące obce.

GSW łączysz z szyną PE w tablicy rozdzielczej, na tamtej szynie dokonujesz rozdziału przewodu PEN na PE i N.

Na wejściu montuje się trzytorowy wyłącznik izolacyjny FR.

To że napisałem jak to wygląda w praktyce, nie znaczy, że masz się sam za to brać. Poproś elektryka, niech on to wykona, życie Twoje i Twoich bliskich jest najważniejsze!

Moderowany przez retrofood:

Cytat:
    Uziemienie wykonujesz jak kolega wyżej napisał, łączysz z główną szyną wyrównawczą GSW linką minimum 10 mm² lub bednarką (np. 48x2).

A metrykę urządzenia piorunochronnego też se sam wystawi?
    Następna taka porada to pewne ostrzeżenie. Uprzedzam.

• Specjalista elektryk
    0ceanborn napisał:

Jeśli są to obwody oświetleniowe albo żeby podłączyś radyjko (które i tak nie ma uziemienia) w sypialni to nie ma źle.
    Jeśli jednak masz instalację 2 przewodową w łazience, kuchni, tam gdzie masz swój drogocenny sprzęt rtv wtedy nie obejmiesz tych obwodów uziemieniem.
    Oczywiście przewody 3 żyłowe aby miały sens, powinny być poprowadzone aż do rozdzielni.

Czyli jeżeli oprawa w I klasie ochronności nie ma podłączonego przewodu PE, to nie ma źle?

0ceanborn napisał:

Uziemienie powinno być doprowadzone aż do rozdzielni głównej, no chyba masz tylko jedną rozdzielnię.

Uziemienie powinno być doprowadzone do GSW.

0ceanborn napisał:

Uziom można wykonać na kilka sposobów i nigdzie w przepisach nie ma napisane, że powinien być to uziom otokowy. Natomiast nie jest prawdą stwierdzenie, że im dłuższy odcinek tym lepiej.
    Istotnym jest tutaj fakt jaką potrzebujemy uzyskać rezystancję tego uziemienia, jaką ma pełnić rolę, jakie mamy możliwości jego wykonania oraz wiele innych czynników.

kSmuk napisał:

Na oświetlenie musisz poprowadzić minimum przewód 3x1,5 lub 4x1,5 mm² (wyłącznik nadprądowy B10A). Obowdy gniazd wtykowych 16 A zabezpieczasz bezpiecznikiem (B lub C16A, w zależności od wymaganej charakterystyki) przewód minimum 3x2,5 mm². Gniazda trójfazowe 16 A zabezpieczasz (wyłącznikiem nadprądowym B lub C 16 A 3-polowym) przewód minimum 5x2,5 mm², a gniazda trójfazowe 32 A zabezpieczeniem nadprądowym B lub C 32 A 3-polowym, przewód minimum 5x6mm².

Każdy obwód poza wyłącznikami nadprądowymi, zabezpieczasz wyłącznikami różnicowo-prądowymi o prądzie wyzwolenia 30 mA. Na obwody jednofazowe montujesz dwótorowe RCD, na obwody trójfazowe montujesz czterotorowe RCD.

Na forum wszyscy grzmią, że wykonanie instalacji to trudna sprawa, a tutaj kolega w dwóch zdaniach przedstawił gotowy uniwersalny opis wykonania instalacji zgodnej z normami dla wszystkich.

W związku z tym, dział można zamknąć i dla każdego zainteresowanego wrzucić post kolegi z tytułem "zrób to sam".

kSmuk napisał:

GSW łączysz z szyną PE w tablicy rozdzielczej, na tamtej szynie dokonujesz rozdziału przewodu PEN na PE i N.

Nawet kolega potrafi wywróżyć jaki układ sieci ma autor tematu :)
  • Moderator
    nitras napisał:

To nie jest forum dla laików, tylko dla elektryków.
    Temat zamykam.