Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okablowanie Internetu - Okablowanie domu kablem enthernet

timon005d 12 Feb 2013 11:57 15321 16
Computer Controls
 • #1
  timon005d
  Level 9  
  Witam mam taki schemat pokoi jak na rysunku i chciałem zrobić taką sieć jak na rysunku. Czy jest to możliwe czy trzeba inaczej. Chciałem zrobić jedno gniazdko zbiorcze gdzie wchodziłby sygnał telefoniczny i byłoby podłączenie do 4 komputerów kablem ethernet. Doradźcie coś i zaproponujcie jakieś niedrogie gniazda internetowe (najbardziej interesuje mnie to zbiorcze czy jest takie.

  Okablowanie Internetu - Okablowanie domu kablem enthernet
 • Computer Controls
 • #2
  szyba20
  Level 19  
  Witam internet masz przez jakiego operatora ?ADSL DSL czy co to jest ?
  Po za tym gniazdko zbiorcze chyba chodziło ci o router ?
  Pewnie ze da się przeciągnąć Ethernet przez pokoje.
 • #3
  timon005d
  Level 9  
  internet mmam z netii i router ma byc własnie osobno od niazda zbiorczego i od tego gniazda kable tak jak na rysunku. Chodzi mi o to ze kable będa wpuszczone w siane i zeby ich nie ruszac to chce je zakonczyc gniazdkami i dalej od gniazdek kable do routera i pozostalych sprzętów. i wlasnie chce tak zrobic ze gniazdo główne i od niego kable do routera i do gniazdek w pokojach.
 • Computer Controls
 • #4
  indiana26
  Level 11  
  a wi-fi Ci nie podejdzie? Teraz routery są bardzo mocne i mają duży zasięg a oszczędzi Ci to wiercenia dziur i przeciągania metrów kabla. Jeszcze możesz dokupić adaptery do sieci elektrycznej choć z tym to bym się wachał przy polskich skokach napiećia do +- 50V na sieci ^^
 • #5
  timon005d
  Level 9  
  no wlasnie pokoje są remontowane i chcialem kable. mam dwie stacjonarki tak wiec wifi nie chce.
 • #6
  net-sol
  Level 12  
  układasz skrętkę UTP kat. 5e lub wyżej. W miejscu gdzie schodzą się wszystkie przewody montujesz patchpanel zarabiając gniazda 8p8c (rj45) i następnie przewód od dostawcy internetu wpinasz do portu WAN routera a gniazda patchpanelu spinasz patchcordami z portami LAN routera.
 • #7
  timon005d
  Level 9  
  potrzebuje pachpanel na 4 wejscia rj45 i 1 rj11 i nie ma takiego to jak mam to rozwiązać? bo nie chce takich co maja 24 wejscia i więcej. i jak to zamontować, w sciane zagipsować?
 • #8
  net-sol
  Level 12  
  Są patchpanele w obudowie typu box. lepiej patchpanel 8 portów gdyby kiedyś zaszła potrzeba. rj45 możne być użyty do rj11 zarabiając tylko środkowe 2 pary.
 • #9
  mar_cik
  Electrician specialist
  Wpisz w google: gniazda RJ45 poczwórne
 • #10
  timon005d
  Level 9  
  ale chce w jednym zeby było poczwórne i 1 wejscie rj11 telefoniczne.
 • #11
  mar_cik
  Electrician specialist
  Dwie puszki.
  Obok siebie gniazdo poczwórne RJ45 i podwójne. W podwójnym wymieniamy jeden moduł na RJ11.
  Obok siebie dwa gniazda potrójne RJ45. Wymieniamy jeden moduł na RJ11.
  itd. itp.
 • Helpful post
  #12
  serwisor
  Level 29  
  Czyli potrzebujesz 5 gniazd, a czy zarobisz je jako RJ45 czy jako RJ11 nie robi różnicy,

  Niestety do tego celu musisz wybrać 8-portowy panel.

  Co to takiej ilości i wymagań jakie stawiasz, najprościej było by wyprowadzić kabelki do jakiejś szafy, i tam bez zbędnych kosztów wpiąć je w router.

  Tak czy siak, albo kupujesz pojedyncze moduły gniazd i połączysz je sobie w czymś, co będzie przypominać szafę krosowniczą, albo kupujesz moduł na 8 gniazd.

  No chyba że przekonasz kogoś, albo sam kupisz jakiś stary router i wylutujesz z niego te 4 LAN + 1 ADSL-owe gniazda.

  Dodatkowo jeśli kiedyś zdecydujesz się na neostradę z telefonem i Livebox-em to zabraknie ci jednego połączenia RJ11 - całego kabla.

  Ciekawi mnie tylko koszt tego rozwiązania, bo 2 już dobre karty Wifi do stacjonarki wyjdą taniej niż cała ta infrastruktura IT którą sobie zaplanowałeś.

  P.S. Kabel ETHERNET a nie enthernet.
  na obrazku masz rauter - ale w dalszych wypowiedziach piszesz już poprawnie router.
 • #13
  kSmuk
  Level 21  
  Jak już układasz skrętke, to myśl przyszłościowo i ułóż Cat.7, wychodzi nieco drożej, ale już skrętka gigabitowa.
 • #15
  Darom
  Electrician specialist
  net-sol wrote:
  Kat. 5e jest już gigabitowa.

  i zawsze była. Zresztą przy odległościach "domowych" to 1000BASE-T chodzi bez problemu nawet na dawnej kat.5. Oczywiście przyszłościowo warto położyć skrętkę kat.6 bo nie jest dużo droższa. Kat.7 do domu to jakaś fanaberia, świadczyć może o jakiś ułomnościach psychicznych i chęcią ich rekompensaty w innych dziedzinach. Podobnie jest z niektorymi audiofilami ze srebrzonymi kablami.
 • #16
  timon005d
  Level 9  
  Mam jeszcze pytanie jakie gniazdka założyć w pokojach bo stwierdziłem, że nie będę robił żadnego patch panelu tylko odrazu do routera podłącze kable.
  Chodziło by mi, czy gniazdka maja być ekranowe czy nie, bo są różne i czy jest różnica między gniazdkami na kat.6 a kat. 5e?
 • #17
  net-sol
  Level 12  
  Ekranowane stosuje się wtedy gdy stosuje się przewód ekranowany FTP lub STP. Co do gniazdek to różnica nie zauważalna w takich zastosowaniach, kat 5e od 6 różni częstotliwością: 5e- do 100MHz a 6 do 250 MHz. Przepływność i tak będzie ograniczona routerem i jego portami często nawet jeśli są to porty 1 Gb/s to osiągnięcie maksimum jest mało realne.