Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pisk albo głuche "bum" przy wyłączaniu wzmacniacza

21 Lut 2013 22:57 1245 5
  • Poziom 10  
    Witam

Od jakiegoś czasu praktycznie przy każdym wyłączeniu wzmacniacz gitarowego Laney TF-320 podczas rozładowywania kondensatorów wzmacniacz wydaje z siebie albo pisk, albo głuche "bum" (odgłos taki jakby ktoś pstryknął palcami w membranę głośnika, tylko oczywiście głośniejszy). Podczas grania zachowuje się całkowicie normalnie, wzmacniacz ma preamp z jedną lampą ECC83, na początku myślałem że to wina zużycia lampy, wymieniłem ją na nową ale problem nie zniknął, po dalszych testach odkryłem że te dziwne odgłosy są generowane z samego przedwzmacniacza, końcówka mocy chodzi bez zarzutów... sam wzmacniacz jest dość stary i zastanawiam się czy wymiana kondensatorów na przedwzmacniaczu by go nie uleczyła. Czy ktoś spotkał się kiedyś już z takim problemem, co było jego przyczyną?

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie pomocne wskazówki.
  • Poziom 16  
    Z Twojego opisu usterki, wnioskuję że to wina któregoś z "elektrolitów". Czasem wizualnie można go zlokalizować (spuchnięcie, skurczona fola na obudowie). Przydał by Ci się miernik pojemności i upływności kondensatorów.
  • Poziom 15  
    A to jest w nim od nowości czy działa tak cały czas?
  • Poziom 10  
    wzmacniacz ma paręnaście lat, te dźwięki pojawiły się jakieś półtora miesiąca temu, kondensatory nie są spuchnięte, ale też mi się wydaje że prawdopodobnie przez nie, posprawdzam i dam znać
  • Poziom 10  
    Na "mur beton" kondensator/y, po piętnastu latach lepiej je podmienić, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na zasilacz i kondensatory w nim.
  • Poziom 10  
    wymieniłem wszystkie kondensatorki na przedwzmacniaczu na nowe, problem znikł, a brzmienie stało się bardziej ciepłe, więcej głębokiego dołu, kondensatory w zasilaczu chyba jeszcze sporo posłużą, bo jak odłączam go z sieci to jeszcze jakieś 5 sekund gra ;)