Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

serwis www - Jak otworzyć serwis społecznościowy?

25 Mar 2013 14:11 2664 17
 • Poziom 23  
  Witam. Od dłuzszego czasu przymierzamy się wraz ze znajomymi do otwarcia serwisu społecznościowego. Coś na wzór nk czy sympatii (to nie reklama)!
  Zwróciłem się do kilkunastu firm z prośbą o napisanie takiej aplikacji - do obsługi strony - z płatnościami SMS i PauU itp. Serwis niby nie rozbudowany bo sam potrafiłem napisać coś podobnego lecz miałem problemy z obsługą rejestracji użytkowników, przyłączeniem PayPAL itp. więc zwróciłem się do innych o pomoc w stworzeniu takiej www. To co otrzymałem w odpowiedzi przerosło wszystko. Ceny zaczynają się od kilku set tys. zł nawet do miliona złotych!!
  Proszę o poradę! Ile powinna kosztować www????
  Rozumiem - 1000zł, 3000zł, 5000zł, no dobra... 10000zł za dobrą www ale pół miliona czy milion złotych????
  O co tu chodzi?

  Mam już serwer, mam już jakieś tam małe forum które rozwijam, chciał bym dopisać do tego kilka rzeczy czyli albumy, PayU itp. i to kosztuje bańkę??
 • Poziom 15  
  Po pierwsze to sam nie umiałeś tego napisać a tylko Ci się tak wydawało dlatego nie masz pojęcia jak oszacować wartość takiego serwisu.
  Po drugie jeśli zwracając się do tych firm napisałeś dokładnie to co tutaj - czyli że potrzebujesz coś na kształt NK to się nie dziwię takich cen - najpierw musisz potrafić dokładnie określić swoje potrzeby. Im dokładniej to zrobisz tym dokładniejsza będzie kalkulacja cen.
  Wartość takiej strony to nie tylko "czyste roboczogodziny" programistów. Wartość określa się na podstawie tego ile dana strona może generować zysków.
  PS: napisz do NK że chcesz odkupić ich "dobrą www" za 10000zł (dla pewności podwój cenę) możesz być pewny że nie dostaniesz nawet odpowiedzi.
 • Poziom 23  
  Bezsensu. Szacowane na zasadzie zysków czyli mówmy otwarcie: robienie biznesu na czyimś biznesie. Nigdy w życiu nie dam się na to nabrać choć by z uwagi iż samochód w salonie jest dla Mnie w takiej samej cenie jak dla taksówkarza, a przecież on na tym zarabia. Powiem szczerze: wolę zatrudnić 20 osób i dać im pensje i stanowisko jak dorabiać cwaniaków. Przepraszam za słowa ale taka jest prawda. Kto na tym zarobi? Programiści siedzący nad skryptami całe noce? Graficy siedzący dniami nad grafiką? Nie... Zarobi właściciel - o programowaniu pojęcia nie mający. Nie tędy droga. Na szczęście jest na to sposób. Pisać www w ratach tak by firmy piszące nie miały bladego pojęcia co i do czego to komu będzie potrzebne. Później poskładać w całość. Za napisanie kawałka odpowiedzialnego za logowanie i rejestrację na SQLu chcieli 550zł netto. Za album na tanią, primitywną stronę już 250zł... więc jeśli podejdzie się do tego z innej strony - będzie taniej. Za ładnie wyglądające www od 500 do 1500zł. Jedna firma zgodziła się nawet napisać wstawki dla PayU i dać swój panel gratis. Wyszło 2000zł netto a Jak im powiedziałem że ma to być ala nk... ceny skoczyły o kilka milionów %

  Mniej więcej wiem już co i jak, powiedzcie mi jeszcze jedno. Czy stawiać włąsne serwery czy nadal podnajmować? Mam sporo miejsca w home.pl w pakiecie business. Roczna opłata nie jest droga lecz boję się - że gdy serwis ruszy, oglądalność skoczy do takiego stopnia że i home zacznie nie wyrabiać, a raczej Ja i moje 10000GB transferu rocznie. Czy to wystarczy?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 1  
 • Poziom 9  
  box.mann napisał:

  Mam już serwer, mam już jakieś tam małe forum które rozwijam, chciał bym dopisać do tego kilka rzeczy czyli albumy, PayU itp. i to kosztuje bańkę??


  Zacznij od podstaw. Małe forum już masz, zbierz teraz solidną grupę użytkowników zainteresowanych właśnie Twoją treścią. Po pół roku intensywanej pracy powinieneś mieć ich około 100 może mniej może więcej. Co jakiś czas wprowadzaj nowe treści mogą być płatne ale nie za drogie ale głównie powinieneś raczej wyjść do użytkownika z prośbą o datek a nie narzucać mu kupno czegoś.
  Powinieneś się też skupić na solidnym dziale downloadu no i po roku może dwóch uzbierasz na jakiś dobry serwis bo portalu bez kilku dobrych informatyków plus grafików plus programistów (najlepiej znajomych) raczej nie stworzysz a na kupno dobrej witryny czy też już gotowej marki raczej stać Cię nie będzie chyba że wygrasz w totka :D
 • Poziom 23  
  Poczytałem troszeczke na temat serwerów nk, allegro czy podobnych. Szok! Dosłowny szok! To nie są serwerownie tylko twierdzo-fortece. Racja! Dla zwykłego użytkownika nie do zbudowania! Pozostaje wynajmować od nich miejsce. W home niestety miejsce ograniczone do 100GB w tej taryfie. Na jak długo wystarczy - nie wiem. Szacuję że jednemu użytkownikowi daję maksymalnie 256kB tyle bowiem zajmują wszystkie jego dane, avatar, info o profilu itp. itp. bez albumów. W czystym wychodzi mi że będę mógł na tej pojemności pomieścić około 409000 użytkowników. Powiedzmy że będzie to 300000 w pierwszych latach działania. Powinno wystarczyć lecz martwi mnie ten roczny transfer na serwerze! Jak byk pisze w panelu że mam 6000GB rocznie co daje 500GB miesięcznie. Jeśli jedna strona serwisu jest wielkości 240kB wynik 500GB daje mi maksymalnie 2048000 odświeżeń miesięcznie czyli około 68266 dziennie przyjmując że miesiąc ma 30dni. I teraz - jeśli jeden tylko użytkownik otworzy serwis 100 razy szukając jakiegoś konkretnego profilu w ciągu dnia - to... przy takim poborze transferu obsłużę 682 użytkowników w ciągu dnia!! To tyle co kot napłakał szczerze mówiąc.
 • Poziom 34  
  Dobrze się kolega czuje? Zuckerberg nie pytał na elektrodzie jak zrobić fejsa stąd wiem, że żadnego sukcesu nie osiągniesz w tej dziedzinie i na nic Twoja motyka na słońce.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Nie kopiuj czyichś rozwiązań tylko wymyśl coś swojego.
 • Poziom 23  
  Einsteina też uważano za wariata :-)
  Nie kopiuję kolego! Mam swoje! Coś co jeszcze nie istnieje! Nk czy Allegro to tylko przykłady z których kopiuję namiastkę tego co mi trzeba.
 • Poziom 34  
  Ale to był Einstein! :D
 • Poziom 15  
  Atreyu Makiavel napisał:
  Dobrze się kolega czuje? Zuckerberg nie pytał na elektrodzie jak zrobić fejsa stąd wiem, że żadnego sukcesu nie osiągniesz w tej dziedzinie i na nic Twoja motyka na słońce.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Nie kopiuj czyichś rozwiązań tylko wymyśl coś swojego.

  On nie pyta jak ma to zrobić tylko szuka kogoś kto mu to napisze za max 1500zł - przecież to tylko WWW. :)
 • Poziom 2  
  Atreyu Makiavel napisał:
  Nie kopiuj czyichś rozwiązań tylko wymyśl coś swojego.


  To urocze w kontekście historii Pana Cukrowej Góry i Fejsbuka :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 23  
  Nie jest to takie ciężkie. Około 2 tyg. z książkami Php, Html i Java Script i stronka działa. Gdy już home przyjmie opłatę i włączy business server na moim koncie - stronka ruszy dlatego nadal zastanawiam się nad tym - za co zapłacić i komu taką kasę?? Macie rację - to tylko www. Udało mi się napisać logowanie, dogadałem się też z PayU więc nic pisać nie musiałem bo... dają Oni własne skrypty i panel więc trzeba było to tylko we własnym panelu umieścić. Nie było z tym problemów bo HELP DESK home.pl zrobił to za Mnie :-) Strona obecnie wygląda jak tablica.pl czy gumtree. Do wglądu będzie jak ruszy. Najważniejsze jest to że działa i wydałem na ten cel tyle co na nocną kawę :-)) Musiałem jednak zmienić taryfę . Ta o której wcześniej pisałem była za słaba, tj. owe 6000GB rocznie to bardzo, bardzo mało. Teraz opłata wynosi około 97zł brutto miesięcznie czyli lekko ponad 1200zł rocznie. Do tego witryna około 800zł. To całkowity koszt bez limitów itp. Jedyne co muszę teraz uczynić to podłączyć szerokopasmówkę w biurze i wymienić system operacyjny na taki który obsługiwał by mi mój własny panel łącznie z ftp.
  Czy pobieranie opłat za ogłoszenia i reklamy już na starcie to zły pomysł?
  Nie wiem. Moim zdaniem nie! Dlaczego? Większość bezpłatnych serwisów to istny śmietnik. U Mnie tego nie będzie.
 • Poziom 34  
  box.mann napisał:
  U Mnie tego nie będzie.
  Po czym wnioskujesz? Czyż nie każdego założyciela takiego bezpłatnego serwisu było celem aby robić tam śmietnik?
 • Poziom 23  
  Nie wiem... Wiem tylko że "żartownisie" nie będą chcieli płacić 0,50zł za robienie żartów w serwisie bo będzie szkoda funduszy. Sami wiecie co się dzieje w portalach ogłoszeniowych!! 80% zainteresowanych dodawaniem ogłoszeń to spamerzy żyjący z linkowania i wyłudzania danych. Jeszcze tylko nie wiem po co im te dane lecz już chyba rozszyfrowałem. Im więcej wysyłamy CV, danych, maili tym więcej SPAU dostajemy! Nie ma to nic wspólnego z poszukiwaniem pracy, mieszkania czy sprzedaży auta! Dlaczego otomoto żyje i wiedzie prym? Cena za dodanie ogłoszenia odrzuca tzw. "śmieciarzy"... Szukając auta - dokąd idziesz w pierwszej kolejności?? Do bezpłatnych portali czy do otomoto, allegro, ebay??
  Cena nie gra roli! Liczy się ład i skład. U Mnie będzie go więcej ponieważ ogłoszenia będą miały konkretne wymogi i terminy!! Nie będzie zabawy typu: kontakt tylko na maila a firma np. chcąca zatrudnić ludzi będzie musiała podać REGON!!
  Przez pierwsze lata działania będzie to ciężkie lecz po czasie ludzie przyzwyczają się do ładu i składu. Sam wiem co czują ludzie poszukujący ot by pracy!! Wysyłają CV a w odpowiedzi dostają propozycje matrymonialne bo nie zweryfikowany "palant" podaje się za pracodawcę! Nie masz REGONU - firmą nie jesteś! Krótko!!
  REGON sprawdzamy w CEiDG i weryfikacja gotowa!
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 23  
  NK i Sympatia to tylko przykłady graficzne serwisu. Przed oficjalnym startem nie mogę do końca zdradzić szczeg. ze względu na konkurencję. Niemniej jednak wiem już że wszystko można zrobić tanim kosztem i tak samo skutecznym jak najmowanie osób trzecich. Tylko w trzech firmach zajmujących się programowaniem zaśpiewano kolejno: 5500, 4900, 7500zł netto za napisanie czegoś - co stworzyłem sam. Fakt, pełne 13dni po 13-15h przy komputerze i to razy 5 osób ale udało się. Teraz mam problem z Bootami na www bo mi google w dziwny sposób bannery wciska i nie wiem jak to robi. Jeszcze długa droga przede Mną