Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundfos UPS 25-40 - Wirnik do wymiany

25 Mar 2013 18:17 8412 5
  • Poziom 1  
    Witam!

Posiadam CO z kominka oraz piecem olejowym z dwoma różnymi pompkami. Przedwczoraj kominek został rozpalony na zakręconych zaworach przy włączonym piecu co skończyło się rozsadzeniem odpowietrznika oraz pompka przestała działać. Nagrzewała się, ale nie działała. Rozkręciłem i po wyjęciu z gniazda i włączeniu wirnik się kręci, ale z tego co widzę to jest on strasznie pokrzywiony. (zdjęcia niżej). Po ponownym zamontowaniu znowu nie chce się kręcić i z tego co widzę to kółeczko co wchodzi do dziury w gnieździe (wybaczcie laikowy opis) od pokrzywienia poprostu się blokuje i nie jest w stanie się ruszyć, bo nawet jak próbuje ruszać ośką to nie da się jej przekręcić.

I teraz kilka pytań: czy jest możliwe, że od ciśnienia wirnik się tak pokrzywił? Czy też wada fabryczna i bubel od początku? Istnieje możliwość 'wyklepania' i regeneracji pompki czy trzeba nowy kupić? I gdzie kupić tak wirnik? Poszukałem na necie, ale nie wiem czy wszystkie wirniki są takie same, a pod ten model nic znaleźć nie umiem. Dlatego jakiś link ze sklepem, albo jakaś sugestia byłaby wskazana.

Zdjęcia (daje linki, bo wysoka rozdzielczość i nie chcę irytować):

http://i.imgur.com/b0xM3ci.jpg
    http://i.imgur.com/tuio6mZ.jpg

Pozdrawiam,
    Janek!
  • Poziom 36  
    To efekt gotowania się wody lub złego montażu. Nie wyklepiesz tego. Pompa jest do wymiany.
  • Poziom 10  
    Witam wirnik możesz kupić serwisie Grundfosa w Poznaniu albo oni podadzą namiar na najbliższy serwis autoryzowany. Jak się uda zdemontować wirnik bez niszczenia wirnika sprawdź stan łożyska oporowego pod wirnikiem po takim uszkodzeniu bardzo często ulega uszkodzeniu. Jeżeli jest nierozbieralny więc musisz kupić wirnik z turbinką więc koszty rosną, chyba że masz gwarancję.
  • Poziom 9  
    Mam prośbę o dwie porady. W tym temacie pisze, aby nie zakładać całkiem nowego.

Nawalił UPS 25 40 z rozstawem 180 i przyłączami 2".
    Nie idzie wirnika ruszyć śrubokrętem - ani drgnie.
    Buczy cichutko, nagrzewa korpus do ~52 °C. Przed pompą ~36 °C, a za ziiimna rura.

1. Czy zamiast rozkręcać 2" przyłącza wlot i wylot (widoczne na fotce), zamiast wymieniać całą pompę, można wymienić tylko przednią część zdejmowaną po odkręceniu czterech śrub imbusowych? Czy korpus i wirnik z innej pompy, tego samego typu, winien pasować? Czy producent zachował (zachowuje) wymiary fizyczne elementów składowych?

Grundfos UPS 25-40 - Wirnik do wymiany Grundfos UPS 25-40 - Wirnik do wymiany

2. Czy wymiana termostatów przylgowych na sterownik elektroniczny to dobry pomysł?
    Przylgowe mam dwa. Pierwszy jest na wyjściu kotła. Włącza pompę, gdy temperatura czynnika grzewczego wzrośnie. Drugi pilnuje, żeby ją wyłączyć, gdy za pompą woda jest zbyt gorąca do ogrzewania podłogowego.
    Elektroniczny mierzy temperaturę tylko za kotłem. To wada. Dla odmiany ma dużą zaletę, bo co dwa tygodnie włącza pompę na chwilę, aby się nie zastała.

ad.2. Tak przy okazji. Może pomysł podchwycą krajowi producenci sterowników do pomp obiegowych.
  • Poziom 36  
    Witam, owszem pompę można rozkręcić na 4 śrubach imbusowych i wymienić sam wirnik, grundfos będzie pasował gdy zakupisz taki sam model pompy, bądź sam wirnik, jak mnie pamięć nie myli to wirnik z pompy Leszno (LFP) też kiedyś montowałem w korpus grundfosa. Więć możliwe że Leszno spasuje.
  • Poziom 9  
    Dziękuję W0jtek92,
    Udało się.

Kupiłem używany. Na oko dużo starszy niż ten, który się popsuł. Oskrobałem turbinkę z kamienia, którym była równo pokryta.
    Wymieniłem obudowę z silnikiem i turbinką. Pasuje. Działa.
    Ten który kupiłem - ciekawostka - na sucho działa na wszystkich trzech biegach.
    Na mokro, pod obciążeniem, stoi na pierwszym. Pewnie rusza tylko z trzeciego. Ledwo z drugiego. Po starcie z trzeciego, przestawieniu na pierwszy, zwalnia i się zatrzymuje. Po zakończeniu sezonu poguglam, zajrzę znów do niego, pomierzę.

Tymczasem pozdrawiam ciepło.