Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ferguson 2018SE - Ferguson 2018SE - Potrzebna przetwornica lub zamiennik

15 Kwi 2013 23:35 2277 3
  • Poziom 8  
    Mam problem z piszczącą przetwornicą w tunerze Ferguson 2018SE. Zaczęła piszczeć po wstrząsie podczas zmiany miejsca tunera. Czyli moja diagnoza rozkleiły się zwoje przetwornicy w skutek wstrząsu.

Serwis autoryzowany mówi że nie przyślą mi zasilania i mówią że mam im wysłać urządzenie a oni wymienią mi ten element. Trochę do bani bo zasilanie sam mogę wymienić. Trzeba tylko 2 wtyczki odłączyć i podłączyć nowy element.

Ktoś mi mówił że można zalać piszczącą przetwornicę. Tylko czym dokładnie? Jakaś żywica epoksydowa czy plastelina? Czy jest jeszcze inny sposób by przestała piszczeć? Są jakieś proste sposoby by zamilkła?

Kondensatory są w porządku.

Na przetwornicy jest oznaczenie: AR-0275C HJ 03 02. Szukałem tego elementu lecz nie znalazłem.
    Chyba mam do tego schemat ale nie za bardzo potrafię go rozszyfrować.

Czy można gdzieś zdobyć taki element lub jego odpowiednik? Producent tunera musi przecież gdzieś kupować ten typ przetwornicy.

Ferguson 2018SE - Ferguson 2018SE - Potrzebna przetwornica lub zamiennik
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Nie wiem jak tam wygląda trafko. Ale jeżeli jest rdzeń luźny to on powoduje piski. Powinno pomóc jak się go zaleje płynnym silikonem np Elastosil E41, lub E43. Jeżeli się nie nagrzewa nadmiernie to można spróbować woskiem (ze świecy).
  • Poziom 8  
    O wosku też myślałem. Ale tunery mają to do siebie że się grzeją dlatego prawdopodobnie wosk by wypłynął. Myślałem o jakiejś żywicy epoksydowej lub plastelinie. Ale płynny sylikon to może lepsze rozwiązanie.

Na razie dla pewności wymieniłem wszystkie kondensatory na płytce zasilania. Jak to nie poskutkuje to będę myślał dalej. Może w skutek wstrząsu jakiś zimny lut powstał. Jeszcze nie sprawdziłem tego tunera czy wszystko chodzi i czy nie wyskakują jakieś błędy przez złe napięcia.

Autoryzowany serwis Fergusona to opcja którą zostawiłem sobie jako ostatnią.

Oczywiście że myślałem o serwisie:

Najpierw byłem w serwisie RTV na moim osiedlu. Wymienili niby 2 kondensatory i twierdzili że naprawili jednak piszczenie nie ustało. Jak im powiedziałem że nadal piszczy twierdzili że nic nie słyszą. Posądzili mnie o to że chcę naprawę za friko. Nie ustąpiłem. Zabrali tuner na zaplecze i niby wlutowali mi stare. Widocznie nie byli w stanie naprawić tego tunera a chcieli zarobić.

Serwis partnera Fergusona twierdził że nie jest w stanie nic zrobić.

Inny serwis RTV mi powiedział że bez nowej przetwornicy nic nie zrobią. Przynajmniej byli szczerzy i nie próbowali mnie naciągnąć.

Jak na razie naprawa mnie kosztowała około 5 PLN za części (kondensatory).

1x 10uF 50V
    2x 1000uF 16V
    1x 1uF 50V
    2x 470uF 50V (na płycie były 470uF 35V)
    1x 47uF 50V
    1x 470uF 10V
    1x 47uF 400V