Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica vk 5022 - odkurzacz się zepsuł, jak zdiagnozować i ew naprawić.

alex35cj 19 Maj 2013 19:03 2634 8
  • #1 19 Maj 2013 19:03
    alex35cj
    Poziom 6  

Witam, ostatnimi czasy popsuł mi się odkurzacz Amica vk 5022. Mianowicie zamiast włączenia się, zaczął śmierdzieć i dymić się.
    Miałem chwilę by zajrzeć do środka i udało mi się sprawdzić potencjometr i włącznik- są ok.
    Po drodze była płytka http://czesciagd.pl/amica-wronki-plytka-sterowania-1014079-p-208286.html z której nic nie wyczytałem.
    Dalej znalazłem jeszcze silnik, który po krótkim (zbyt krótkim) zastanowieniu podłączyłem prosto (bez tej płytki) do zasilania.
    Nie znam się na elektronice więc proszę o wyrozumienie.
    Nie wydarzyło się nic.
    Proszę o rady jak to naprawić, chcę zrobić z tego odkurzacza sprzęt do odkurzania samochodu, ew jakiś warsztatowy, dlatego chcę to zrobić jak najtaniej.
    Jak to jest z tymi silnikami w odkurzaczach, na tej płytce jest układ który prostuje napięcie zasilania??
    Proszę o jakieś informacje, porady i wiedzę na przyszłość... Pozdrawiam

0 8
  • Pomocny post
    #2 19 Maj 2013 19:12
    Dacomos
    Poziom 33  

Silnik można podłączyć bezpośrednio do sieci ( bez zdejmowania turbiny)
    Silnik ruszył? jeżeli nie to sprawdz szczotki.

1
  • #3 19 Maj 2013 19:20
    alex35cj
    Poziom 6  

Właśnie, jak to jest z tymi silnikami. Można podłączyć taki silnik prosto do sieci?- To znaczy nie potrzebuje jakiegoś mostka gretza do działania?
    Nie silnik nie ruszył, nic się nie wydarzyło...

0
  • Pomocny post
    #4 19 Maj 2013 19:29
    janek1815
    Poziom 38  

Tak można podłączyć do sieci będzie pracował na maksymalnych obrotach. Jeśli nic się nie wydarzyło zobacz jak wcześniej kolega pisał szczotki.

0
  • #5 19 Maj 2013 19:36
    alex35cj
    Poziom 6  

Dobrze sprawdzę je. Dzięki za te odpowiedzi.

0
  • #6 20 Maj 2013 19:06
    Volt-rom
    Poziom 13  

Silnik do wymiany- być może( prawdopodobnie) sam wirnik. Rozebrać , poszukać nowy wirnik założyć i będzie działać

0
  • #7 20 Maj 2013 19:52
    alex35cj
    Poziom 6  

Witam, obejrzałem dzisiaj silnik jeszcze raz dokładnie.
    Szczotki, wyjąłem, obejrzałem i nie wyglądały jakoś dziwnie, jak szczotki.
    Zacząłem mierzyć multimetrem funkcją sprawdzania ciągłości obwodu i po zobaczyłem że nie ma połączenia między jednym kablem zasilającym a samą szczotką. Po chwili zauważyłem przypalony i oderwany przewód uzwojenia od drugiego końca wsuwki (wtyczki silnika do której podłączone jest zasilanie).
    Brakuje do połączenia ok 5mm tego drutu, myślicie że można do dosztukować i przylutować w miejsce gdzie był? Czy jak inaczej to naprawić można?
    Dodam, że próbowałem chwilę do niego przylutować jakis kawałem miedzianego kabla i nie dało się. Czy próbować dalej, czy jest jakiś sposób na przylutowanie takiego "końca uzwojenia"?? I czy to ma sens?

0
  • #8 20 Maj 2013 22:00
    hurtovnik32
    Poziom 15  

Drut nawojowy w silnikach jest w izolacji z lakieru.Czy oczyściłeś końcówkę przed próbą lutowania?Może się tak zdarzyć że masz w silniku uzwojenia aluminiowe-pomimo że to Amica silnik może być "made in china"-nie znam dokładnie tego modelu.Aluminium nie polutujesz.Pozostaje tylko odpowiednio dobrana tuleja zaciskowa.

0
  • #9 22 Maj 2013 21:26
    alex35cj
    Poziom 6  

Witam, nie miałem czasu naprawić jednak mając telefon pod ręką zrobiłem zdjęcie modelu silnika jak i samej usterki.
    Postanowiłem, że opiszę (razem w Wami) proces naprawy tego typu usterki. Będzie dla potomnych i dla takich jak ja, bo sam szukałem takiego tematu gdy brałem się za to.
    Na tym zdjęciu widać samą usterkę, czyli odlutowany, wypalony (?) koniec uzwojenia (korekta opisu na bardziej fachową mile widziana):
    A to jest drugie zdjęcie silnika przedstawiające... silnik i naklejkę z prawdopodobnie oznaczeniem modelu:
    Jutro powinienem mieć chwile by spróbować dosztukować do niego kawałek kabla i przylutować to gdzie było wcześniej. Postaram się zrobić foto. Pozdrawiam

1