Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch - Czyszczenie niekonwencjonalne

palmus 28 Cze 2013 14:40 4467 6
  • #1 28 Cze 2013 14:40
    palmus
    Poziom 14  

Sklepy oferują różne cuda do czyszczenia, często za pieniądze niewspółmierne do zawartości.
    Zauważyłem,ze tabletki do zmywarek są dość silnie zasadowe. Pomyślałem,że skoro na filtrze zbiera się sporo paskudnego tłuszczu, którego tabletka nie jest w stanie usunąć, to przecież na pompie i reszcie dzieje się podobnie. Ktoś na forum pisał, że jedna z przyczyn awarii to syf w odpływach. Pomyślałem o zastosowaniu chamskiej sody żrącej NaOH czy innego KOH, które kosztują grosze. Zakładam,że całe ustrojstwo zmywarki stykające się z wodą jest albo plastikowe albo ze stali nierdzewnej.Mam nadzieję,że się nie mylę.
    Wtedy takie silne zasady odpowiednio dozowane krzywdy jej nie zrobią.
    Ktoś testował?

• Pomocny post
    #2 28 Cze 2013 16:24
    egon42
    Poziom 36  

No byłem kiedyś u klientki która to testowała nasypała granulowanej sody żrącej do zmywarki i włączyła zmywanie po 10 minutach zmywarka wysiadła zawalona kamieniem z granulek cała pompa myjąca pompa pompa opróżniająca i połowa węża odpływowego. granulki zbiły się w istny kamień. 4 godziny naprawiałem zmywarkę. Problem w tym że brud gromadzi się w zmywarkach w takich miejscach że żadne środki nie pomogą bo po prostu tam woda w czasie mycia normalnie nie dociera np. płaszcz wodny i połączenia z komorą myjącą. Takie środki myjące wymyją tylko komorę myjącą i pompę myjącą nic więcej bo tylko tam trafia woda w czasie mycia to co się nagromadzi z czasem użytkowania to nie zostanie wymyta jak woda tam raz przeleci np. wąż odpływowy.

palmus napisał:
    Pomyślałem,że skoro na filtrze zbiera się sporo paskudnego tłuszczu
    Zastanowił bym się dlaczego w ogóle ci się tam zbira tłuszcz tam żaden tłuszcz nie powinien się zbierać owszem syf z talerzy ale nie tłuszcz, tłuszcz powinien już się rozpuścić w gorącej wodzie chyba że należysz do tych mega oszczędzaczy co niby oszczędzają prąd i wszystko robią w najniższej temperaturze jakiej się da. to proponuję zacznij używać wysokich temperatur bo to co za oszczędzisz na prądzie nie starczy ci na zakup środków do mycia zmywarki.

• #3 28 Cze 2013 19:42
    mrhari
    Moderator AGD

egon42 napisał:
    proponuję zacznij używać wysokich temperatur

i spłukiwać naczynia przed załadowaniem zmywarki.

• #4 28 Cze 2013 20:19
    movzx
    Poziom 39  

mrhari napisał:
    i spłukiwać naczynia przed załadowaniem zmywarki.
    To zwiększa zużycie wody nawet trzykrotnie. Zwykle (przy niezbyt tłustych naczyniach) wystarczy oskrobać trochę.
    egon42 napisał:
    zacznij używać wysokich temperatur bo to co za oszczędzisz na prądzie nie starczy ci na zakup środków do mycia zmywarki.
    I tu się wszystko zgadza. Do tego dobry proszek zamiast badziewnie myjących tabletek i tłuszcze rozpuszczą się bez problemu.
    Przy bardziej brudnych naczyniach można bez szkody dla zmywarki dać trochę więcej proszku - a tabletki są robione "na styk" aby taniej.

• #5 29 Cze 2013 19:43
    palmus
    Poziom 14  

Ok, egon42, opisałeś mechaniczne zablokowanie zmywarki granulatem. Tak się też zdarza podczas nieudolnego przepychania syfonów... Myślałem o gorącym roztworze. A taki czyni cuda nawet po jednokrotnym przepływie przez odpływy.
    Standardowo używam programu "auto", ale widzę na filtrze oprócz stałych cząstek tłusty nalot i tyle.Mniejsza o to. Podsumowując- zeżre coś w zmywarce, czy nie?

• #6 29 Cze 2013 22:51
    movzx
    Poziom 39  

palmus napisał:
    zeżre coś w zmywarce, czy nie?
    I tak wszystkiego nie rozpuści, a jak zmiesza się z osadami i osiądzie w zakamarkach to zeżre Ci twarz przy korzystaniu z talerzy.
    No i nikt raczej nie prowadzi badań działania stężonego KOH na plastiki. Jak zaczną pękać za pół roku to nie będzie już co zbierać.
    Nie naprawiaj rzeczy które nie są popsute.
    Używaj porządnego proszku i programów o wysokiej temperaturze a tłuszczu będzie nie więcej niż po wynalazkach rodem z "Sąsiadów".

• #7 01 Kwi 2014 14:09
    palmus
    Poziom 14  

Nie wolno wsypywać KOH bezpośrednio- granulki rozpuszczają się szybko, ale nie wszystkie.Wydziela się przy tym dużo ciepła.Mogą się zbrylić w 1 monolit i przytkać trzewia urządzenia.Kumpel musiał kiedyś wykuwać to z syfonu umywalki.
    Zatem roztwór.
    W tabletkach występują tez dość silne zasady, więc hardware musi to wytrzymać.
    IMO raz na pól roku nie zaszkodzi.
    Zamykam temat...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME