Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marantz SR4002 nie działa po nocy - miga Standby reset pamięci pomaga na 1 dzień

22 Paź 2013 14:47 5694 3
 • Poziom 2  
  Witam

  Od kilku lat jestem posiadaczem ampa MARANTZ SR4002. Od kilku tygodni sprzęt przestał odpalać po całonocnym wyłączeniu . Rano przy załączeniu na wyświetlaczu pojawiał się komunikat PROTECT. Po ponownym włączeniu załapywał i wszystko grało. Wszystkie głośniki sprawne, kable przemierzone - żadnych zwarć. Niestety po jakimś czasie stan się pogorszył. Któregoś dnia sprzęt nie odpalił i poszedł w tryb mrugającej diody standby. Poradziłem sobie z tym resetując pamięć IC12 - SMD 24C08(według porad z elektrody). Pomogło i amp. znowu działał ale tylko do następnego dnia. Na zimnym znowu przełączył się w tryb mrugania diody. Nie kasowałem już pamięci za pomocą programatora bo jest na to sposób z panelu , poprzez jednoczesne naciśnięcie 7.1 + ATT + Exit przez ponad 3 sek.
  Pytanie moje jest takie -

  Co może być przyczyna takiego zachowania ? Czy da się jakoś odczytać kod tego błędu ? Bo sprzęt daje się uruchomić poprzez wykasowanie pamięci . Wszystkie (5) głośników gra. Zadnego charczenia czy nieczystości nie ma, więc zakładam że końcówki są OK. A jednak coś zgłasza błąd po powiedzmy całonocnym wyłączeniu.
  Być może ktoś się spotkał z takim chochlikiem i pomoże zanim przeoram wszytsko w środku celem namierzenia.
 • Poziom 34  
  Spróbuj wgrać nowy wsad do nowej pamięci.
 • Poziom 2  
  1- Tylko skąd wziąć taki "wsad" ?
  2 - Po "wyblankowaniu" pamięci programatorem, dostałem komunikat MEMEORY CLEAR i wszystkie nastawy musiałem programować od nowa. Wydaje mi się że wgranie wsadu raczej nie pomoże bo sprzęt puki ciepły to działa . Mogę go włączać/wyłączać i hula.
  Oczywiście mogę wgrać wsad jeśli będę go posiadał i potestować


  Jakieś inne sugestie ?
 • Poziom 15  
  Przepraszam za odświeżenie tematu (dla potomności).

  Marantz SR4002 (SR4003) i podobne. Powodem jest uszkodzona końcówka mocy. W obwodzie sterowania każdego kanału znajdują się tranzystory 2SC3200GR firmy KEC (np. Q512, Q517, Q557), które są wadliwe. Nie będę bardzo gdybał dlaczego (generalnie nie podobają mi zastosowane tranzystory w całej końcówce poza tranzystorem od prądu spoczynkowego na radiatorze i sanken w stopniu końcowym), bo nie wiem, ale nie spełniają swoich parametrów (najprawdopodobniej nie spełniają parametru dopuszczalnego napięcie 120V C-E i z czasem dostają upływności). Zakup ciężko dostępnych 2SC3200 lub wymiana 1 uszkodzonej sztuki mija się z celem (reklamacja), gdyż zazwyczaj rozjeżdża się jeden kanał, potem drugi, albo na dzień dobry są rozjechane 3, potem znowu pierwszy itd. Układ protect jest dość toporny i nie reaguje na napięcie stałe na głośnikach rzędu nawet 1V nie mówiąc o 200-300mV. Przy załączeniu wzmacniacza potrafi pojawić się na chwilę po kilka voltów co powoduje zapisanie błędu w pamięci i owe miganie kontrolką. Po przepełnieniu pamięci (kilkunastokrotne włączenie bez jej kasowania) powoduje zablokowanie wzmacniacza i trzeba wykasować programatorem.
  Należy bezwzględnie wymienić wszystkie (!) 21 sztuk 2SC3200 na odpowiedniki np. firmy Toshiba 2SC2240 (najlepiej z jednej serii). Po wyregulowaniu prądu spoczynkowego (na rozgrzanym sprzęcie, punkt pomiarowy ~5mV) napięcie na zaciskach głośników (mute, digital input, bez głośnika !) nie powinno być wyższe jak 10mV-20mV.
  Przypominam, że tylko taka hurtowa naprawa rozwiązuje problem, chyba, że chcemy co chwila rozbierać sprzęt i bawić się w pojedyncze sztuki. Nie zalecam stosować tutaj becaków BCxxx (bo i takiego miałem zgrzebuna) i na litość Boską (proszę mi wybaczyć) nie zgniatać złącz taśm, bo będzie lepiej, nie lać WD40 po złączach, przegrzewać pamięci, lutować kwarce, wyginać, niszczyć złącza, ciąć, skrobać laminat, bo ciężko to potem wrócić do oryginału po takich fachowych poradach. Miernik przecież nie kuje, a wystarczy zmierzyć co się dzieje na wyjściach głośnikowych.

  Proszę o zamknięcie tematu.