Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus F5 - wyłącza się przy nawet małym obciążeniu grafiki

zbyty1 30 Nov 2013 22:41 1842 7
    zbyty1
    Level 11  
    Mam 2 laptopy Asus F5. Jeden z nich wyłącza się kilka sekund po uruchomieniu jakiejkolwiek nawet najmniej obciążającej gry np. minecraft.

Zdarza się, że wyłącza się także po odtworzeniu filmu na stronie www. Przy filmach odtwarzanych np. all playerem nie ma problemu.

Próbowałem sprawdzać temperatury cpu i grafiki. Przy normalnej pracy temperatury nie przekraczają 65 stopni.
    Na jednym benchmarku gdzie nie były wyświetlane elementy graficzne a testowana była raczej moc obliczeniowa temperatury procesora i grafiki doszły do 74 stopni i komputer się nie wyłączył.
    Drugi bechmark jaki uruchomiłem wyświetlał skomplikowaną grafikę i choć temperatury nie przekroczyły 70 stopni komputer się wyłączył.

Jaka może być przyczyna i co należałoby wymienić lub zrobić ?
    kuba30d
    Level 13  
    Czyszczenie układu chłodzącego oraz wymiana pasty termoprzewodzącej.
    kokapetyl
    Level 43  
    Sprawdz zasilacze, zamieniając je między sobą.
    zbyty1
    Level 11  
    kuba30d wrote:
    Czyszczenie układu chłodzącego oraz wymiana pasty termoprzewodzącej.

Na procesorze graficznym jest ciemna folia i pianka, nie ma chyba pasty termoprzewodzącej. Pasta jest na pewno na procesorze.

Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

Zastosowałem się do sugestii:

podmieniłem zasilacz (nie pomogło)
    wyczyściłem układ chłodzenia oraz zastosowałem nową pastę termo przewodzącą.

Uruchomiłem monitor temperatury i jednocześnie bechmark, przy wyświetlaniu grafiki i temperaturze grafiki nie przekraczającej 70 stopni komputer się wyłączył.
    Skłaniam się do tego, że to raczej nie jest kwestia temperatury..
    zbyty1
    Level 11  
    wymieniłem laptopa na inny egzemplarz. też używany F5GL. Z tym jest trochę lepiej. Chociaż jak dołożyłem 2 gb pamięci to się grzał i wyłączał. Wyjąłem więc dodatkową pamięć, przeczyściłem chłodzenie, założyłem nowe pasty i jest dużo lepiej. Ale mam pytania:

- czy dodatkowa pamięć mogła przyczyniać się do wyższych temperatur i wyłączania laptopa ?
    - gdzie znajduje się na płycie nvidia mpc i czy to normalne, że temperatura tego dochodzi do 74 stopni biorąc pod uwagę, że gpu osiąga max 70 stopni ?
    może należałoby na mpc założyć jakiś radiator (mam taki mały do pamięci..)
    - czy nie zrobiłem źle, że z radiatora procesora graficznego zdjąłem piankę termo przewodzącą a zastosowałem pastę ? (choć teraz temperatura z stanie spoczynku jest ok i wynosi ok 57 stopni a w stresie 70)
    maras2003
    Level 29  
    1. nie
    2. MCP to połączenie mostka i układu GPU, temperatura w stresie czy w spoczynku ?
    3. termopady wymieniamy na termopady, czasem można zastosować cieńsze niż oryginalne, ale raczej nie poleca się stosowania pasty.

Skąd masz tego laptopa i czy wiesz, że MCP należą do wadliwych układów NVIDII ?
    zbyty1
    Level 11  
    na forum napisali aby wymienić pasty a nie miałem termopada, dlatego zastosowałem pastę.

temperatura mcp w całkowitym spoczynku wynosi 62 stopnie.
    a jak oglądam np. film na youtube dochodzi do 76 stopni.

nie wiedziałem że mcp jest wadliwe. To drugi laptop Asus F5 GL który mam i się wyłącza i mcp się grzeje. Laptopa mam z pracy.

Dodano po 5 [minuty]:

ogólnie dziwi mnie także że wiatrak choć jest tylko jeden czasami jest w stanie bezczynności. I wtedy mcp w stanie spoczynku dochodzi do 67 stopni. Po czym wentylator znów się załącza.
    zbyty1
    Level 11  
    Czy ktoś ma jeszcze pomysł, dlaczego ten komputer się wyłącza ?
    Na pewno nie jest to sprawa temperatury, bo inny egzemplarz F5 GL na którym pracuję w pracy osiąga wyższe temperatury i się nie wyłącza.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

i wyłącza się nie tylko jak np. oglądam film na youtube ale także przy oglądaniu stron na www...