Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak obrazu po zmianie rozdzielczości w grze, uszkodzona karta?

04 Gru 2013 23:16 1020 1
  • Poziom 1  
    Postaram się w miarę dokładnie określić co się dzieje, więc proszę o wybaczenie jeśli za dużo się rozpiszę.
    Około miesiąca temu grałam w pewną grę online (przez klienta, w trybie tzw. fałszywego pełnego obrazu jeśli ma to jakieś znaczenie), po czym normalnie ją wyłączyłam. Normalnie komputer powinien automatycznie zmienić rozdzielczość z używanej w grze (mniejszą niż zazwyczaj używana, bardziej zależało mi na szybkości gry) na codzienną. Tyle, że zamiast ułamka czerni przy przełączaniu się nie wyświetlił potem już nic. Jakoś niespecjalnie się wówczas tym przejęłam, postanowiłam zobaczyć czy takie coś pojawi się następnego dnia. I kolejnego dnia kompletna niespodzianka: obraz na monitorze nie załączył się od samego początku (nawet strony startowej biosu nie było widać). A może raczej wyglądało to mniej więcej w ten sposób: 5 sekund czerni -> ułamek sekundy obrazu -> znów kilka sekund ciemności -> i kolejna milisekunda obrazu. I tak cały czas. Na samym początku doraźnie pomagało kilku- kilkunastokrotne pstryknięcie przyciskiem reset. Potem bywało że i po 30-40 razy musiałam to zrobić by w ogóle się załączył. Udało się pożyczyć inny monitor - efekt ten sam. Podejrzenie padło na kartę graficzną, więc szybki demontaż i pojechała do serwisu. A że nie uśmiechało mi się miesiąc bez komputera to kupiłam tanią, na zastępstwo, coby chociaż z internetu skorzystać. U kolejny zonk: objawy te same. Czyli jednak to nie wina karty.
    Kolejne podejrzenie: monitor. Pożyczyłam trzeci, tym razem już nie płaski, ale stary wysłużony CRT. O dziwo, ten włączył się za 3 resetem, obecnie już bez problemu od razu startuje (chociaż gdy na dłużej odeszłam od monitora to i on stał się czarny po około 2 godzinach bezczynności przy wyłączonych opcjach uśpienia). Nie ukrywam, że o wiele bardziej komfortowo pracuje i gra się jednak na ekranie płaskim o większej przekątnej, stąd chciałabym jak najszybciej ten problem rozwiązać (no i póki gwarancja na części dalej jest :))
    PS. Reset biosu pomógł za pierwszym razem, potem już nie. Kondensatorki na płycie obejrzane i obmacane, wyglądają w porządku. Wymieniłam równiez kabel od monitora na nowy, również nic nie dało.

Szybka specyfikacja blaszaka:
    Płyta główna: Gigabyte GA-870A-USB3 rev 3.1 AM3+
    Procesor: AMD Phenom II Quad-Core 980 BOX Black Edition
    Pamięć RAM: GoodRam DDR3 4GB 1333MHz CL9 (jakoś ciągle przekładam zakup 2 kości)
    Dysk: WD Caviar Black 1TB Sata III 64MB cache
    Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 700W
    Grafika (ta pierwsza, która pojechała do serwisu): Gigabyte Radeon 4650 1GB, zastępcza Asus Radeon HD 5450

Dodano po 11 [minuty]:

Luana napisał:
    Wymieniłam równiez kabel od monitora na nowy, również nic nie dało.

Nówka sztuka nieśmigana, jakościowo również nieco lepsza od tych tanich dorzucanych do monitorów i nadal bez zmian.
  • Poziom 23  
    Przedmuchaj sprężonym powietrzem slot PCI-e.