Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa 3 żarówki, po zmianie na LED tylko 1 świeci

05 Gru 2013 12:09 3750 2
 • Poziom 7  
  Mam powieszoną na suficie lampę z trzema zwykłymi żarówkami. Po wymianie ich na LED, tylko jedna żarówka świeci. Co ciekawe przy wyłączonym świetle, ta jedna żarówka się żarzy. Jeśli w miejsce jednej z dwóch żarówek, które się nie żarzą wkręcę zwykłą, to wszystkie przestają żarzyć.
  Jak zostawiłem 1 LED i 2 zwykłe żarówki, to zamieniając je kolejno miejscami, tylko w jednej oprawce LED świeciła, zwykłe we wszystkich.
  W lampie wszystkie oprawki są jednej kostki (równolegle?). Przy "wyłączonym świetle" w każdej z oprawek zmierzyłem koło 60V, przy włączonym 216V.
  Jak podłączyłem tylko jedną z dwóch nie świecących oprawek samą do kostki, to żarówka LED też nie świeciła. Zamiana żarówek miejscami nic nie daje - zawsze świeci/żarzy tylko ta w jednej konkretnej oprawce.
  Jak przełożyłem żarówki do kinkietu (z dwoma oprawkami) to niezależnie od ustawienia - wszystkie świeciły normalnie.

  Reasumując:
  - wszystkie żarówki są sprawne - świecą w innych lampach;
  - w mojej felernej lampie żarówki LED działają tylko po wkręceniu do jednej, konkretnej oprawki.

  Nie wiem teraz czy jest to wina wyłącznika z podświetleniem, czy być może jest coś dolutowane w lampie. W drugim przypadku będzie ciężko ją rozebrać, żeby nie uszkodzić, dlatego wolę najpierw poznać Waszą opinię.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi i wszelkie sugestie.
 • Pomocny post
  Moderator
  Najprawdopodobniej dolne styki w dwóch oprawkach są ugięte na dół, albo te dwie lampy LED mają troszeczkę krótszy trzon z gwintem i przy wkręcaniu w oprawkę nie ma połączenia ze stykiem oprawy. Aby usterkę usunąć, należy bezwzględnie wyłączyć oświetlenie spod napięcia i nieco wygiąć dolny styk w oprawce do góry.
 • Poziom 7  
  Temat zamknięty :D
  Wielkie dzięki!!!