Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odtwarzacz DVD Kenwood - silnik

Piotr2608 31 Maj 2014 13:04 1812 17
  • #1 31 Maj 2014 13:04
    Piotr2608

Poziom 37  

Witam serdecznie.

Szukam potwierdzenia jedynie mojej diagnozy - otóż:
    odtwarzacz czyta płyty tylko przez ok 3 minuty po czym gubi ścieżkę i się zatrzymuje. W spoczynku zasilanie silnika krokowego, każdej fazy wynosi 4,9 V
    w czasie pracy napięcie spada do ok 2,9 V. Czy w takim razie jest to ewidentne uszkodzenie owego silnika? Pytam bo jest trudno dostępny i nie chcę popełnić wtopy.

Pozdrawiam
    Piotr

0 17
  • ambtechnic
  • #2 31 Maj 2014 14:54
    Wojtek44
    Poziom 27  

Mało prawdopodobne, że jest to uszkodzony silnik.
    Mało prawdopodobne też, że to napięcie spada.
    Czym je mierzysz?

Sprawdź oscyloskopem jak będzie wyglądać.

0
  • #3 31 Maj 2014 16:16
    Piotr2608

Poziom 37  

Zwykłym miernikiem niestety.
    Napięcie zasilania wynosi 4,9V ale kiedy wystartuje silnik spada do 2,9-3,2V.
    Teraz pomiar bez płyty - gdy silnik się nie kręci a "próbkuje" laser - napięcie wynosi 4,9V.
    Pomiar na oscyloskopie podobny +/- 0,8V

0
  • #4 31 Maj 2014 17:16
    Wojtek44
    Poziom 27  

No chwileczkę. Co to znaczy +/-0,8V?

Zdajesz sobie sprawę, że taki silnik nie jest sterowany napięciem DC tylko odpowiednim ciągiem impulsów podawanym na cewki.
    Skoro zasilane sa te cewki z ~5V to gdy zaczynają być podawane impulsy to Twój miernik uśrednia wartość i wyświetla cos koło połowy napięcia zasilania silnika.

Na oscyloskopie powinieneś mieć przebieg prostokątny o wartości pp ok 5V.
    Nie wiem natomiast do czego ma się odnosić to +/- 0,8V ?

Pisze jeszcze raz, zostaw silnik w spokoju.

0
  • ambtechnic
  • #5 31 Maj 2014 19:52
    Piotr2608

Poziom 37  

Inaczej to napiszę bo może się nie rozumiemy :)
    Miernik pokazuje 4,9V natomiast oscyloskop 4,2V
    Pod obciążeniem kiedy pracuje silnik miernik pokazuje ok 2,8V, oscyloskop ok 3,2V
    Zasilacz miał zimne luty i może okazać się, żę uszkodzone jest wszystko i nic, co nie zmienia faktu że przeraża mnie za duży spadek napięcia. Odtwarzacz DVD działa bez problemu dopóki do póty nie uruchomimy płyty.

0
  • #6 31 Maj 2014 20:09
    Wojtek44
    Poziom 27  

Kolego, ile wyprowadzeń ma ten silnik?
    Na czym mierzysz to napięcie ?
    Czy oscyloskop pokazuje Ci stały poziom napięcia 4,2V czy coś innego?

0
  • #7 31 Maj 2014 20:23
    Piotr2608

Poziom 37  

Trzy wyprowadzenia plus masa. Każde napięcie mierzone na wyjściu układu sterującego silnikiem a raczej po między układem a silnikiem. Napięcia są symetryczne spadki identyczne - przebieg prądu stałego na oscyloskopie.
    Model - SILNIK BML3E4CRE Panasonic. Serwo się grzeje - podstawiony nowy układ efekt ten sam. Jeśli nie silnik nie laser to pozostaje procek a w tym wypadku naprawa nieopłacalna.

0
  • #8 31 Maj 2014 21:12
    Wojtek44
    Poziom 27  

Cytat:
    Napięcia są symetryczne spadki identyczne - przebieg prądu stałego na oscyloskopie.

Tego zdania zupełnie nie rozumię. Mierzysz oscyloskopem prąd?

Kolego, przecież to co pisze jest proste, nie wiem czemu tego nie rozumiesz czy może nie chcesz zrozumieć.
    Podczas gdy silnik stoi masz do cewek podłączone napięcie 5V ale nie łączy się przez cewki z masą. Silnik nie pracuje.
    Aby uruchomić silnik, podaje się na cewki nie stałe napięcie tylko przebiegi prostokątne ( no w przybliżeniu ) o odpowiedniej fazie.
    Tak więc pojedyncza cewka jest sterowana przebiegiem prostokątnym ( o wypełnieniu różnym od 50% ).

Więc gdy ten przebieg podajesz na miernik DC, którym mierzysz napięcie to on Ci ten przebieg UŚREDNIA i pokazuje wartość w zależności od wypełnienia przebiegu prostokątnego. Gdyby przebieg był o wypełnieniu 50% miernik pokazał by 2,5V, pokazuje Ci więcej bo jest inne wypełnienie.

Nie ma tam natomiast napięcie stałego!!!!

Tak więc nie wiem co tym oscyloskopem obserwujesz ale na pewno nie jest to przebieg na cewce silnika bo tam nie będzie stałego napięcia. No chyba, że masz tak podstawe czasu ustawioną, że w ogóle nie widzisz co oglądasz.

Prościej nie potrafię tego wytłumaczyć.

Nie rozumiesz - przykro mi.
    Wg mnie silnik elektrycznie jest sprawny.
    Spadek napięcia wynika z niepoprawnej metody pomiaru.

Możliwe, że silnik jest np. trochę przytarty ale nic na to nie wskazuje.
    Prosiłeś aby potwierdzić Twoja diagnozę - niestety nie można jej potwierdzić - nic na to nie wskazuje.

Skoro zawsze przerywa Ci odczyt w tym samym miejscu płyty to może to być np. taśma lasera lub silnik przesuwu lasera.

Cytat:
    Jeśli nie silnik nie laser to pozostaje procek a w tym wypadku naprawa nieopłacalna.

No to fakt, to jest powód dla którego MUSI to być silnik ;)
    Pozdrawiam

0
  • #9 31 Maj 2014 21:43
    Piotr2608

Poziom 37  

Dobrze zakładamy że nie rozumiem - mam do tego prawo.
    Bierzemy płytę z 20 utworami. Odtwarzam utwór pierwszy po 3 minutach zrywa się i zatrzymuje, odsłuchuje utworu dowolnego: 10, 18, 20 i jest to samo.
    Efekt "nagrzewania" po wyłączeniu z prądu i ponownym uruchomieniu efekt ten sam dlatego taśmę wykluczyłem laser przez te 3 minuty czytania dowolnego utworu zachowuje się poprawnie zresztą jak cały odtwarzacz, po 3 minutach klapa, musimy wyłączyć go z prądu odczekać chwilę i po uruchomieniu efekt jak wyżej.
    Odtwarzacz Kenwood DVF-5010 - w środku wygląda na 100% Panasonic.

0
  • #10 31 Maj 2014 21:56
    Wojtek44
    Poziom 27  

Mimo, że z Twojej wcześniejszej wypowiedzi wnioskuję, że tak, to jednak zapytam wprost: wymieniłeś laser?

0
  • #11 31 Maj 2014 22:22
    Piotr2608

Poziom 37  

No tu raczej bez bicia przyznaje że nie - ciężko dostępny model za fiu fiu cenę. Gościowi zależy na tym sprzęcie - ma CD TEXT na wyświetlaczu odtwarzacza. Dlatego muszę upewnić się dokładnie co do diagnozy ażeby nie przeinwestować albo co gorsza zostać z ręką w nocniku z półką pełnych niepotrzebnych części.

0
  • #12 31 Maj 2014 22:28
    Wojtek44
    Poziom 27  

No to Kolego, po co zawracasz gitarę jakimiś spadkami napięcia na silniku.
    Po co piszesz:

Piotr2608 napisał:
    Jeśli nie silnik nie laser .

Wymieniaj laser najpierw. No chyba , że też jest dla Ciebie zbyt drogi i z tego powodu nie może być uszkodzony ;)

I jeszcze jedno:
    Cytat:
    Dlatego muszę upewnić się dokładnie co do diagnozy ażeby nie przeinwestować

Możesz podpowiedzieć w jaki sposób zamierzasz to uczynić?

Powodzenia życzę z takim podejściem.
    Pozdrawiam

0
  • #13 31 Maj 2014 22:37
    Piotr2608

Poziom 37  

Podejście jest całkiem dobre - wszystko jest na zamówienie czas oczekiwania 6 tygodni i bez gwarancji. Laser niby czyta więc go wykluczyłem. Mam złe doświadczenia z naprawami takich chimer typu Kenwood, yamaha.
    W kinie domowym Samsunga - podobne objawy i okazało się że uszkodzony jest procek. Po wymianie lasera, drivera i silnika oraz naprawie zasilania, obroty płyty przekroczyły 2 prędkość kosmiczną.

P.S. W North cena głowicy 656 PLN - oryginał

0
  • #14 01 Cze 2014 07:28
    Wojtek44
    Poziom 27  

Napisałeś:

Piotr2608 napisał:
    Dlatego muszę upewnić się dokładnie co do diagnozy ażeby nie przeinwestować

Pytam ponownie: w jaki sposób zamierzasz się upewnić co jest uszkodzone?
    Sądzisz, że ktoś na forum zagwarantuje Ci, że po wymianie tego czy tego dvd będzie działać poprawnie?
    A jak nie będzie to pewnie powinien Ci oddać kasę za niesłuszną podpowiedź?

Uważasz, że przyjmując strategię: będę wymieniał co tanie bo nie stać mnie na wymianę tego co drogie ten sprzęt zacznie działać.
    Piotr2608 napisał:
    Laser niby czyta więc go wykluczyłem.

A silnik to niby się nie kręci?
    Tak samo długo się kręci jak i laser czyta ;)
    Dlaczego jego nie wykluczyłeś?
    W/g Twojej teorii to całe to dvd jest sprawne - przecież 3 minuty działa ;)
    Piotr2608 napisał:
    Mam złe doświadczenia z naprawami takich chimer typu Kenwood, yamaha.

No tak, można jedynie napisać: złej baletnicy...
    Piotr2608 napisał:
    W kinie domowym Samsunga - podobne objawy i okazało się że uszkodzony jest procek.

Kolego, większość problemów z dvd jest związana z problemami z odczytem płyt ;)
    Tak więc, większość objawów jest podobna.

To skoro w kinie Samsung był uszkodzony procesor to w innych dvd tez obstawiasz procesor?
    Piotr2608 napisał:
    P.S. W North cena głowicy 656 PLN - oryginał.

A tą informacje po co niby umieściłeś?
    Sądzisz, że ktoś kupi i Ci wyśle żebyś "nie przeinwestował"?

0
  • #15 01 Cze 2014 11:20
    Piotr2608

Poziom 37  

Nie. Zadałem proste pytanie - Czy to wina silnika podając spadki napięć.
    Wiemy oboje że naprawa sprzętu z przed 10 lat to nie małe ryzyko. Skoro wykluczasz i napisałeś żebym zostawił silnik więc:
    - pozostaje laser który jest zbyt drogi
    - naprawa staje się nie opłacalna

Niczego nikomu nie narzucam i nikomu nie karze niczego kupować,
    nie rozumiem aluzji. Jedno jest pewne - układ lasera się nie grzeje napięcia są poprawne, nie ma zbytniego poboru prądu, układ sterowania silnikiem jak i procesor jest gorący, parzy wręcz w ostatniej fazie owych 3 minut.
    Skoro jedyne spadki napięcia występują w czasie pracy silnika a Ty twierdzisz że silnik należy wykluczyć to niech tak zostanie.

Sprzęt oddaje klientowi - koszt naprawy nieopłacalny.

0
  • Pomocny post
    #16 01 Cze 2014 12:29
    Wojtek44
    Poziom 27  

Piotr2608 napisał:
    Zadałem proste pytanie - Czy to wina silnika podając spadki napięć.

I otrzymałeś jasną odpowiedź w zasadzie w każdym moim poście.
    Ostatecznie napisałem tak:
    Cytat:
    Wg mnie silnik elektrycznie jest sprawny.
    Spadek napięcia wynika z niepoprawnej metody pomiaru.

Możliwe, że silnik jest np. trochę przytarty ale nic na to nie wskazuje.
    Prosiłeś aby potwierdzić Twoja diagnozę - niestety nie można jej potwierdzić - nic na to nie wskazuje.

Grzanie się driver'a silnika jest normalne.

Pozdrawiam

1
  • #17 01 Cze 2014 12:40
    Piotr2608

Poziom 37  

OK> Przyjmuje to do wiadomości i nanoszę na przyszłość poprawki w serwisówce - być może ktoś się pomylił podając zawyżone napięcia.
    Dziękuję za pomoc.

0
  • #18 21 Maj 2015 21:39
    Piotr2608

Poziom 37  

Winny okazał się moduł lasera. Po jego wymianie urządzenie pracuje poprawnie.

0