Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMega8 - Opóźnienie powodowane usypianiem procesora (TIMER, ADC)

warez 11 Lip 2014 23:11 915 4
 • #1 11 Lip 2014 23:11
  warez
  Poziom 8  

  W swoim programie wykorzystuję m. in. TIMER i przetworniki ADC.
  Timer działa w trybie CTC, dane z przetwornika pobieram funkcją adc_get():

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Dane z przetwornika są pobierane w pętli głównej, a timer ma za zadanie liczyć realny czas. Problem w tym, że kiedy procesor wchodzi w stan uśpienia timer się zatrzymuje, co w efekcie powoduje spore opóźnienie (timer "gubi" kilka sekund na jednej minucie).
  Zastosowałem zewnętrzny kwarc 16MHz i po wykomentowaniu wywołania adc_get() odmierzanie czasu daje efekty, jak na moje potrzeby, bardzo zadowalające (18 minut testu bez zauważalnych opóźnień / przyspieszeń).

  Moje pytanie brzmi czy mogę pogodzić precyzyjny odczyt z ADC (z uśpieniem) i dokładny timer czy muszę wybrać albo precyzyjne ADC i niedokładny timer albo standardowy odczyt z ADC i dokładny timer?

  Czy wywołanie mojej funkcji adc_get() będzie zawsze zajmowało tyle samo czasu czy czas jej wykonania jest od czegoś zależny? Ewentualnie czy można w jakiś sposób taki czas obliczyć? Wtedy mógłbym wyskalować timer do zadowalającej precyzji poprzez wpisanie niższej wartości w rejestr OCR1A. Mogę to oczywiście robić eksperymentalnie, ale wymagałoby to sporo czasu.

  Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Jeżeli taki temat był już gdzieś poruszany to proszę o link, ponieważ nie udało mi się znaleźć nic na ten temat.

  0 4
 • #2 11 Lip 2014 23:30
  excray
  Poziom 39  

  Atmega 8 ma 3 timery więc który timer Ty wykorzystujesz?

  0
 • #3 11 Lip 2014 23:32
  warez
  Poziom 8  

  Wykorzystuję TIMER1

  0
 • Pomocny post
  #4 12 Lip 2014 07:06
  emarcus
  Poziom 35  

  warez napisał:


  Moje pytanie brzmi czy mogę pogodzić precyzyjny odczyt z ADC (z uśpieniem) i dokładny timer czy muszę wybrać albo precyzyjne ADC i niedokładny timer albo standardowy odczyt z ADC i dokładny timer?


  Timer1 jest taktowany przez prescaler z CLK_I/O, a podczas 'ADC Noise Reduction' , ten zegar jest nieaktywny/ wyłączony.
  Patrz tabela14 w datasheet; w której znajdziesz że podczas tego trybu czynny jest /może byc clk_ASY. Doczytaj uwagę (2).
  Znaczy to że Timer2 w trybie asynchronicznym i oscylatorem z zewn. kwarcem 32K może spełnic zadanie (pracowac niezaleznie od tego trybu uśpienia).

  e marcus

  0
 • #5 13 Lip 2014 08:11
  warez
  Poziom 8  

  Dziękuję bardzo za pomoc, problem rozwiązany.

  0
  Szukaj w 5mln produktów