Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Patch panel ekranowany/nieekranowany różnice

specjalista089 14 Jul 2014 08:57 2736 11
 • #1
  specjalista089
  Level 9  
  Witam,
  Chciałbym się spytać jaka jest różnica pomiędzy powyższymi patch panelami, ekranowanym i nieekranowanym ? Czy pod patch panel ekranowany powinno podłączać się tylko okablowanie ekranowane, a natomiast w nieekranowanym na odwrót ? Rozumiem, że zasada jest taka sama, ekranowane zmniejszają emisję elektromagnetyczną i mają większą odporność na zakłócenia ?
 • #2
  bogiebog
  Level 43  
  Pod ekranowny panel podłączyć możesz przewody ekranowane lub nie ekranowane.

  Ale przewody ekranowane musisz podłączyć do ekranowanego panelu (który musi być poprawnie uziemiony) poniewaz ekranowany przewód musi zostać poprawnie uziemiony.

  Jak masz długie przewody i lecą obok sieci energetycznej lub innych zakłóceń to lepiej mieć ekranowane przewody.
 • #3
  mbo
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W 99% przypadków lepiej dać przewód nieekranowany.
  Ekranowane przewody i osprzęt potrzebne są np. w halach przemysłowych gdzie pracują silniki dużej mocy.

  W domowo/biurowych zastosowaniach ekran nie jest potrzebny, a w przypadku złego wykonania instalacji wręcz szkodzi.
 • #4
  specjalista089
  Level 9  
  Dziękuję za pomoc i odpowiedzi bogiebog i mbo. Jeszcze jedno pytanie w jaki sposób i do czego podłączyć to uziemienie od patch panela ?
  Pozdrawiam
 • #5
  faja_kanzas
  Level 19  
  patch panel ekranowany ma najczęściej przygotowane miejsce do podlczenia uziemienia, jeżeli takiego by nie bylo to można podłączyć uziemienie z obudowa patch panela lub w ostateczności podłączyć w miejscu zawieszenia panela z rama szafy rackowej.
 • #6
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Uziemienie elementów szafy rackowej wykonuje się przewodem miedzianym (linka) w kolorze izolacji żółto zielonym przykład: LgY 16 lub LgY 25 najczęściej zakończony zaprasowanymi "oczkami".
 • #7
  faja_kanzas
  Level 19  
  Kolego jimasek chyba troche na wyrost? to ciekawe jakie uziemienie jest w budynku? kwestia co to za budynek bo jeżeli mieszkalny to zapewne uziemienie nie jest prowadzone przewodem grubszym niż Dy kwadrat.
 • #8
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  faja_kanzas wrote:
  to ciekawe jakie uziemienie jest w budynku?

  Co to ma za znaczenie? Uziom to uziom i powinien mieć odpowiednie parametry (rezystancję), wynikające z rodzaju gruntu i obostrzeń dotyczących przeznaczenia danego budynku, potwierdzone okresowymi pomiarami. W przeciwnym wypadku to nie uziom tylko kawałek drutu (bednarki) zakopanej w ziemi czy fundamencie.
 • #9
  faja_kanzas
  Level 19  
  tak zgadzam się z Tobą ale uważasz ze skoro do osiągnięcia odpowiedniej rezystancji doprowadzono przewód np 10mm do szyny uziemiającej to warto do uziemienia patch panela dawać przewód o większym przekroju? Według mnie nie ale może się mylę. Właściwe parametry uziemienia powinny być wykonane na odcinku bednarka a szyna a dalej idąc w instalacje juz nie poprawimy tych parametrów, przynajmniej tak uważam.
 • #10
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Mówię tu o profesjonalnych rozwiązaniach (serwerowniach z prawdziwego zdarzenia) gdzie bednarka jest zwykle doprowadzona do pomieszczenia z szafą/szafami.
  Oczywiście rozwiązania domowe mogą nieco od tego odbiegać.
 • #11
  faja_kanzas
  Level 19  
  o i tu doszliśmy do sedna sprawy, bo nie wiemy jakie o jakim rozwiązaniu mówimy o profesjonalnej serwerowni czy o jakiejś małej serwerowni biurowej / domowej. Ja tu zrobiłem założenie to drugie bo profesjonalista o taką rzecz by się nie pytał.
  ps. pracujesz w tp-linku?
 • #12
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  faja_kanzas wrote:
  ps. pracujesz w tp-linku?

  Etatu nie mam ale współpracuję z firmą.