Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc przetwornicy do zasilenia lodówki z zestawu solarnego

tantoliani 12 Sie 2014 21:50 4974 20
  • #1 12 Sie 2014 21:50
    tantoliani
    Poziom 8  

Witam wszystkich. Mam problem z doborem przetwornicy do domowej lodówki. Nie wiem jakiej mocy optymalnie powinna ona być przy założeniu że prąd rozruchowy jest 6 amper z domowej sieci. Instalację będę miał na 12v. Wiadomo że im więcej wat ma przetwornica to tym więcej kosztuje i tym więcej pobiera prądu w stanie czuwania. Nie jestem lwem w tym temacie ale coś tam kumam i chcę sam zrobić zasilanie domku na działce. Mam zestaw solarny na start ale brak mi sinusoidalnej przetwornicy i tu pytanie do fachowców jakiej mocy wyrażonej w watach mam kupić przetwornicę żeby ruszyła lodówka domowa. Wiem że powinien być zapas prądu na start ale i tak błądze w tym. Sezon się kończy a ja mimo że chciałem sam to zrozumieć to brak mi już chęci. Proszę o odpowiedź jak dla laika bo kolejny dzień z ciepłym piwkiem przy podsuniętych wzorach do rozwiązania jest złym planem. Obiecuję wyczerpująco opisać w zamian moje zmagania dla potomnych jak zasilić domek rekreacyjny w prąd i lodówkę domową przy użyciu solara

1 20
  • Mitronik
  • #2 12 Sie 2014 22:02
    Maciek051996
    Poziom 27  

Podaj moc sprężarki.
    Będzie ona podana na tabliczce znamionowej.

0
  • Mitronik
  • #3 13 Sie 2014 09:12
    tantoliani
    Poziom 8  

Moc na tabliczce to 88wat

0
  • Pomocny post
    #4 14 Sie 2014 22:43
    kudrzyk
    Poziom 11  

Piszesz, że prąd rozruchowy to 6A. To zmierzony przez Ciebie miernikiem prąd podczas startu lodówki podłączonej do sieci energetycznej? Jeśli tak to iloraz napięcie sieci (230V) i prądu pobieranego (6A) daje Ci wynik 1380W czyli przetwornica o dopuszczalnym obciążeniu chwilowym min. 1500W. Musisz popatrzeć w specyfikacji takiej przetwornicy, aby to przeciążenie wytrzymywała co najmniej kilkadziesiąt sekund, a nie kilka sekund bo inaczej nic z tego nie będzie.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Sie 2014 13:31
    Edek45
    Poziom 28  

Tak jak kolega napisał 1500W mocy ciągłej i to musi być przetwornica z sinusem na wyjściu. U mnie taka działała z obciążeniem do 700W, teraz mam przetwornicę o mocy ciągłej 2000W. Przetwornica o mocy 1000W mocy ciągłej też będzie działać ale przy podłączonych odbiorach np 200W przy załączeniu lodówki będzie się resetować.
    Podsumowanie: przetwornica koniecznie z sinusem na wyjściu i mocy ciągłej 1500W lub lepiej 2000W.

0
  • #6 17 Sie 2014 19:26
    tantoliani
    Poziom 8  

Bardzo dziękuję panowie. Klikam pomógł. Pewnie kupię taką 2000w ale martwi mnie że one są prądożerne w stanie czuwania. Mam jednak pomysł jak temu zaradzić. Opiszę niebawem co i jak

0
  • #7 17 Sie 2014 23:16
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Są różnej klasy przetwornice. Miałem podobne problemy. Po zamianie na MEAN WELL
    TN1500 chodzą dwie lodówki, telewizor, komputer i do póki nie przekroczę 1500W
    mocy znamionowej przez dłuższy czas nie ma żadnych problemów. O ile pamiętam
    daje kilka impulsów 3000W i pracuje przy przeciążeniu 1750W 3min. Parametry jak
    napięcie , częstotliwość, tryb pracy możemy sami ustawiać przez komp. Mam też wersje
    tej firmy TS 3000 o mocy 3000W, do podgrzewania wody grzałka 2,4 kW. Obie
    przetwornice dają na wyjściu czysty sinus. Eksploatuje je 3 rok bez problemów. Jedyna
    wada , że nie są tanie.

0
  • #8 23 Sie 2014 21:28
    tantoliani
    Poziom 8  

Dzięki Zdzisław za odpowiedź. W rezultacie kupiłem pewnie taką samą przetwornicę o której pisałeś. Jestem po pierwszym weekendzie z zimnym piwkiem w domku letniskowym gdzie brak prądu . Krótko o systemie. Panel 250W 36V nominalne napięcie, prąd coś ponad 8A, regulator 20A PWM, akumulator mw kwasowo ołowiowy bezobsługowy 100ah. Działka jest mega nasłoneczniona puki drzewka nie wyrosną. Panel jest zamocowany na drewnianej konstrukcji którą co jakiś czas obracam do słoneczka, dzięki czemu stale jest naświetlony. Lodówka domowa amica ,taka mała. Pobór mocy 88wat a na dobę 0,6kw i pewnie jest to prawda bo żadko się uruchamia biorąc pod uwagę że pracowała pełne 72 godziny i jedzonko zabrane z zamrażalnika z domu nadal było skute lodem gdy wyjeżdżaliśmy. Nie wszystko się zjadło rzecz jasna. Pogoda była mieszana raz słońce raz chmurki. Napięcie na panelu średnio wynosiło 13,2v . Gdy wracaliśmy do domu ok 16 napięcie na aku wynosiło ok 12,65v. Na regulatorze zawsze świeciła się zielona dioda informująca że aku jest w godziwym stanie. Gdy pierwszy raz uruchomiałem system jako nowicjusz to okazało się że wyjście z regulatora na odbiorniki pewnie jest zepsute i podpiąłem przetwornicę bezpośrednio na aku razem z regulatorem. Mam dylemat czy takie rozwiązanie jest ok ale pewnie tak skoro przetwornica też informuje o niskim napięciu aku. Lodówka załączała się naprawdę żadko ale mimo tego jak nie słyszałem że nie pracuje to wyłączałem przetwornicę a po jakimś czasie jak mi się przypomniało to znów ją włączałem. Średnio były to odstempy ok45 minut czasem więcej i mimo to gdy włączałem przetwornicę to nie zawsze lodówka potrzebowała się uruchomić. Dzięki temu zyskałem oszczędność prądu że przetwornica nie musiała pobierać prądu jałowego. Teraz mam dylemat bo zabrałem aku do domu żeby go trochę podładować i nie wiem czy mogę to zrobić zwykłym prostownikiem. Czy ktoś ma jakieś rady w tym temacie?

Dodano po 1 [minuty]:

Nie dodałem że aku i system jest na 12v

Dodano po 2 [minuty]:

Ale byki są w tekście przepraszam

0
  • #9 23 Sie 2014 21:49
    CommonRail
    Poziom 27  

Czy dopuszczasz przeróbkę zasilania lodówki, tak żeby to ona włączała przetwornicę, czy nie?

1
  • #10 23 Sie 2014 22:00
    tantoliani
    Poziom 8  

Wow. To byłoby super bo nie łaziłbym nasłuchując czy mogę wyłączyć przetwornicę . Jeśli masz pomysł jak to zrobić to dawaj. Myślałem żeby wstawić między przetwornicę a akumulator jakiś programator czasowy ale to tylko sucha myśl

0
  • #11 23 Sie 2014 22:07
    CommonRail
    Poziom 27  

Wystarczy, ze zlokalizujesz przewody od presostatu (będzie 5, 2 z zasilaniem, 2 wyjściowe do agregatu i jeden zielono-żółty do uziemienia). Łączysz przewody od presostatu, tak, żeby lodówka cały czas chodziła. Wykorzystujesz jeden tor przsostatu(tylko 2 kable) i używasz go do załączania przekaźnika, który będzie włączał przetwornicę. Przekaźnik instalujesz na przewodzie + między akumulatorem a przetwornicą. Musi on wytrzymać co najmniej 30A, przekaźnik od załączania świec żarowych od diesla będzie dobry. Przekaźnik oczywiście zasilasz z akumulator.

Wiesz jak zrobić to wszystko?

0
  • #12 23 Sie 2014 23:20
    tantoliani
    Poziom 8  

Kolego odezwę się jutro bo obowiązki mnie gonią. Mam parę pytań co do tego rozwiązania. Pomysł ciekawy

0
  • #13 26 Sie 2014 23:37
    kudrzyk
    Poziom 11  

Kolego CommonRail, pomysł niezły ale mam pewne uwagi. Po pierwsze przetwornica nie"wstaje" zaraz po podaniu na nią zasilania DC i w zależności od modelu ma okres kilku, kilkunastu sekund bezwładności. Dlatego najpierw włączamy przetwornicę a następnie obciążamy. Lepszym wydaje się pomysł aby presostat załączał styki wyłącznika przetwornicy wyprowadzone na zewnątrz obudowy, a dodatkowy układ za kilka czy kilaknaście sekund załączał wyjście AC. Poza tym już na początku liczyliśmy moc startową agregatu. Wynosiła ok.1,3kW Przy 12V instalacji po stronie DC (pomijając sprawność przetwornicy) mamy ponad 100A. Przekaźnik 30A tego nie wytrzyma, a jeśli już to kilka razy.
    Takie opóźnienie załączenia obciążenia AC przetwornicy jest rozwiązane w sterowniku BRIZO wielokrotnie dyskutowanego na Elce http://rysiny.ovh.org/_sterownik_malej_elektrowni_wiatrowej_brizo.htm
    Może warto skontaktować się z autorem celem dostosowania rozwiązania do istniejących potrzeb.

0
  • #14 28 Sie 2014 23:10
    tantoliani
    Poziom 8  

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi i opinie. Faktycznie rozwiązanie z ingerencją w lodówkę nie jest takie jednoznaczne bo po testach okazało się że czas zalączenia przetwornicy jest nieco opóźniony i lodówka domowa przy tym rozwiązaniu chce dostać mega kopa o czym pisze kudrzyk. Potomnym jestem winien opisać jak w praktyce to się sprawdziło biorąc pod uwagę że systemem chciałem zasilić domek letniskowy gdzie głównym odbiornikiem miała być lodówka domowa. A więc tak. Przy pierwszym wypadzie pojechałem na typowy weekend po pracy i spędziłem na działce łącznie jakieś 70 godzin eksploatując sprzęt. Spisał się rewelacyjnie. Potem powrót do domu by odebrać dzieciaka z koloni i wyjazd na drugi dzień na 5 dni. Aku zabrałem do domu by podładować ale w rezultacie ładowałem go ok 4 godziny jedynie i to zwykłym prostownikiem skośnookim . Rezultat był taki że wyjechałem z napięciem 12.86. Lodówka pracowała cały czas i dałem sobie spokój z wyłączaniem przetwornicy gdy lodówka była w czuwaniu, tym bardziej że praktycznie przez cały czas ktoś ładował telefon, potem tablet potem jeszcze coś. Praktyka pokazała że niema sensu walka o prąd bo jest zawsze minimum które jest potrzebne. Reasumując pogodę w kratkę przetwornica dała sygnał i odcięła aku ostatniej nocy bo było niskie napięcie. Na szczęście po czterech godzinach gdy zrobiło się jaśniej wszystko ruszyło ale kolejnej nocy napewno system wymagał by gruntownego ładowania aku bez odbiorników. Najlepiej pewnie przez prostownik. Reasumując uważam cel za osiągnięty bo założeniem były wyjazdy weekendowe. Jak pokazała praktyka przy maksymalnie naładowanym aku da się żyć do 7dni potem reanimacja jak ktoś ma gdzie itd. Odradzam wszystkim mniejsze parametry systemu bo uważam że zachowałem niezbędne minimum żeby normalnie istnieć a i jest możliwość rozbudowy gdyby coś. Nie dodałem że jako oświetlenie w domku dwóch pomieszczeń oraz tarasu zastosowałem taśmę led o łącznej długości 150cm 12v. Gdyby ktoś miał jakieś pytania to chętnie odpowiem

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

A propos przetwornicy , bo to głównie jest w temacie to nie wiem czy mogę tu podać nazwę ale jej parametry to 1500w mocy stałej a w impulsie 3000w. Zawsze gdy lodówka startowała to na ułamek sekundy załączały się dwa wentylatorki a potem cisza. Jak widać lepiej z zapasem dobrać sprzęt by potem nie było niespodzianek.

Dodano po 54 [minuty]:

Kolejna sprawa mi się przypomniała. Jako że panel stoi na ziemi na obrotowej konstrukcji to był on obrucony na rano gdy słoneczko wzejdzie. Tak się składa że ok 8 metrów od niego zrobiliśmy ognisko i gdy było one średniej wielkości poszedłem do lodówki po kiełbaski. Zdumiony byłem gdy zobaczyłem że regulator sygnalizował ładowanie aku. Zmierzyłem napięcie i okazało się że na regulatorku jest 13.2v. To ciekawe zdarzenie trwało kilka minut mimo że panel był skierowany prostopadle do słoneczka a nie ogniska. To tak dla pogromców mitów gdyby ktoś miał takie pytania

1
  • #16 24 Paź 2014 22:20
    JORK08
    Poziom 12  

Witam
    Koledzy TN 1500 to kombajn ma kilkanaście funkcji między innymi oszczędzanie akumulatora jak nic nie jest załączone przechodzi w stan uśpienia pobiera malutki prąd /tę funkcję można ustawić w ustawieniach serwisowych / po załączeniu jakiegokolwiek odbiornika przetwornica budzi się i pracuje normalnie.
    Pozdrawiam słonecznie zakręconych.

1
  • #17 24 Paź 2014 22:24
    Edek45
    Poziom 28  

A ile ta przetwornica kosztuje ?.

0
  • #18 25 Paź 2014 11:29
    tantoliani
    Poziom 8  

Ja zapłaciłem ok 600zł

0
  • #19 25 Paź 2014 12:59
    Edek45
    Poziom 28  

No właśnie 600zł a 1600zł to jest różnica w cenie przetwornicy o tej samej mocy, a w amperach jest taka że tańsza przetwornica bierze 2A, a droższa w tym czasie "czuwa" i nie bierze prawie nic. Ciekawe za ile lat zwróci się ta różnica tysiąca złotych ?

0
  • #20 25 Paź 2014 17:56
    tantoliani
    Poziom 8  

Moja pobiera niecały 0.8A. Przynajmniej tak ma w opisie technicznym. Nawet jeśli faktyczny pobór jest większy to też wychodzę z założenia że poco przepłacać skoro trzeba czekać wieczność na zwrot. Jeśli ktoś liczy każdy trwoniony miliamper to pewnie rozsądniej jest dołożyć dodatkowy panel bo z tego są chociaż wymierne korzyści

0
  • #21 25 Paź 2014 19:26
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

tantoliani napisał:
    Witam wszystkich. Mam problem z doborem przetwornicy do domowej lodówki. Nie wiem jakiej mocy optymalnie pow

Za cenę przetwornicy masz lodówkę na gaz. Butla 11 kg będzie dla małej lodówki wystarczyła na miesiąc.

0