Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen C5 - Róznica w profilu opony

24 Aug 2014 07:45 1725 10
  • Level 15  
    Witam.
    Mam pytanie dotyczące zmiany profilu opony.
    Aktualnie letnie opony są 225/55 R17,zimowe chciałbym założyć 225/50 lub 205/50 oczywiście ze względu na cenę.
    Słyszałem opinie,ze taka zamiana jest niemożliwa ze względu na zawieszenie hydro i hamulec ręczny(elektryczny)
    Czy to prawda?
    Citroen c5 2.0 hdi 2009 r
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 15  
    W przypadku pierwszej opony różnica w średnicy wynosi około 8,5% tzn. przy prędkości 100 km/h faktyczna prędkość będzie o okolo 9 km/h niższa.
    Natomist przy drugiej różnica wynosi już prawie 12% i to już prawie 12 km/h mniej. Według mojej wiedzy maksymalna różnica może wynosić 2%...
    Instrukcja pojazdu określa jasno jakie ogumienie można stosować na danym samochodzie.
  • Level 15  
    Jestem tego świadomy,ale czy będzie to miało jakiś negatywny wpływ na pojazd prócz przekłamania prędkości
  • User removed account  
  • Level 15  
    Nie o to pytałem.
    Zobowiązany także jestem do utrzymywania ciśnienia w oponach na określonym poziomie i ustawienia świateł również.
  • Level 15  
    Wielkość koła nie ma raczej wpływu na działanie w/wym. układów. Podkreślam "raczej" gdyż np. poduszki otwierają cię przy kolizjach powyżej 30 km/h. Czy producent zaszył w oprogramowaniu sterownika jakiekolwiek mechanizmy potrzebujące faktyczną prędkość pojazdu do działania to nie jestem przekonany. Jedynie przy automatycznych skrzyniach może być coś takiego potrzebne. Większym problemem może być różnica w obwodzie poszczególnych kół skutkująca nieprawidłowym działaniem układów ABS i kontroli trakcji.
  • User removed account  
  • User removed account  
  • Level 29  
    Sorry za ot ale mój kolega to samo, kupił espasa za 12tys a on na 17 i później płakał, że opona, której nazwę słyszał kiedykolwiek zaczyna się od 500zł przez co kupił chińskie zimówki i jeździ w dodatku bardzo dużo cały rok na nich, często z dziećmi. Przyszła pierwsza zima i super chińskie zimówki straciły przyczepność przy 20km/h na śniegu i jego żona miała stłuczkę, o tym, że jak popada to mu ciężko bez buksowania pod górkę ruszyć też wypada wspomnieć.

Więc drogi autorze tematu: następnym razem kup auto na jakie Cię stać, no chyba, że stać tylko jesteś złotówa. Szkoda, że chcesz na własnym i pewnie innych bezpieczeństwie oszczędzać.
  • Level 15  
    Ale pojechaliście że hej.
    Jak tam wasz płyn do spryskiwaczy z biedronki za 2,99.
    W kwietniu kupiłem letnie za taka kase co wielu aut nie ma.
    Zadałem proste pytanie,ale po co odpowiedzieć lepiej pisać (punkiciki lecą)
    Koledzy lekcja wychowawcza dopiero we wrześniu.
    Proszę o zamknięcie tematu