Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor NEC JC-1744UMB-1

Wojtek Łuszczki 27 Kwi 2005 09:22 1918 11
  • #1 27 Kwi 2005 09:22
    Wojtek Łuszczki
    Poziom 19  

Witam !
    W monitorze NEC JC-1744 UMB blokowany jest zasilacz. Uszkodzenie tkwi w obwodzie zasilania tranzystora końcowego linii.Płyta główna jest tak obudowana , że trudno jest prześledzić połączenia .Proszę o pomoc - które elementy decydują wg schematu o napięciu na "C" tranzystora linii .Proszę również o informacje gdzie znajdę schemat do tego monitora .
    Dziękuje za każdą pomoc.
    Pozdrawiam - Wojtek z Lublina

0 11
  • #2 27 Kwi 2005 18:12
    lisek
    Spec od monitorów

A na tej płycie coś jest napisane ?
    nie mam żadnych danych o tym NEC-u.

podpowiedziano mi,żeby sprawdzić pojemności na lini G2 płytka RGB
    stoją tam dwa kondki 10nf i 1nf, przy ich upływności działa na zabezpieczenie przed wzrostem HV na FBT ... na IC 701? AN 5157

http://www.semicon.panasonic.co.jp/ds/block/e-0110.html

0
  • #3 29 Kwi 2005 12:16
    Wojtek Łuszczki
    Poziom 19  

Witam !
    Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem koledze liskowi.
    Na płycie tego monitora widnieje napis NEC PWE-468 7250468.
    Tranzystor końcowy linii ma symbol 2SC5047.Typ monitora P-750 JC-1744UMB-1.
    Myslę , że problem jest w układzie zasilania tranzystora końcowego linii .Po podłączeniu żrówki w miejsce "C" tranzystora 2SC5047 objaw jest następujący - żarówka na chwile zapala się , napięcie na "D" tranzystora Q591 2SJ306 (sprawny) pojawia się ok.130V a nastepnie słychać kliknięcie przekaźnika w zasilaczu i napięcie znika.Znika również napięcie - 14V z zasilacza.Nie mam schematu i nie mogę określić do czego ono służy.
    Jednocześnie znika napięcie na tranzystorze sterującym tranzystor końcowy linii.
    Będę wdzięczny za każda nowa radę.
    Pozdrawiam -Wojtek z Lublina

Dodano po 52 [sekundy]:

Witam !
    Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem koledze liskowi.
    Na płycie tego monitora widnieje napis NEC PWE-468 7250468.
    Tranzystor końcowy linii ma symbol 2SC5047.Typ monitora P-750 JC-1744UMB-1.
    Myslę , że problem jest w układzie zasilania tranzystora końcowego linii .Po podłączeniu żrówki w miejsce "C" tranzystora 2SC5047 objaw jest następujący - żarówka na chwile zapala się , napięcie na "D" tranzystora Q591 2SJ306 (sprawny) pojawia się ok.130V a nastepnie słychać kliknięcie przekaźnika w zasilaczu i napięcie znika.Znika również napięcie - 14V z zasilacza.Nie mam schematu i nie mogę określić do czego ono służy.
    Jednocześnie znika napięcie na tranzystorze sterującym tranzystor końcowy linii.
    Będę wdzięczny za każda nowa radę.
    Pozdrawiam -Wojtek z Lublina

0
  • #4 29 Kwi 2005 22:42
    lisek
    Spec od monitorów

powinien byc w środku scalak TDA4853
    odpowiedzialny min. za
    ? X-ray protection
    ? Flexible switched mode B+ supply function block for
    feedback and feed forward converter
    ? Internally stabilized voltage reference

http://www.datasheetarchive.com/datasheet/pdf/97/97480.html

sprawdz elementy RC wokół niego (n.3-6, 24 c=0,1uf zawodny ..)

0
  • #5 04 Maj 2005 12:32
    Wojtek Łuszczki
    Poziom 19  

Witam !
    Dziękuje za podpowiedź , ale myślę że mój monitor NEC P750 JC-1744UMB-1 jest innej wersji .Sprawdziłem ale nie występuje w nim scalak TDA 4853 a jedynie : SLA 5038 ; BA 10324A; procesor D78014FYCW W29 ; M62393P ; C1883ACT ; LA7846 ; LA6510; M527235P-A ; M62393P.
    Będe wdzięczny za informacje gdzie szukać schematu do tego typu monitora.
    Jeszcze raz dziękuje Liskowi za zainteresowanie się moim problemem.
    Pozdrawiam- Wojtek z Lublina

0
  • #7 09 Maj 2005 11:53
    Wojtek Łuszczki
    Poziom 19  

Witam !
    Dziękuje Liskowi za podpowiedzi.
    Wygląda na to , że uszkodzenie tkwi w układzie scalonym
    LA 7846.
    Po odłączeniu ujemnego napięcia z zasilacza (odłączony kabel łączący zasilacz z płyta główną) monitor na moment ruszył .Szybko jednak wyłaczyłem ale uszkodziła się dioda zenera ZD551(umiejscowiona jest między E a C Q555) .[u]Nie mam danych do tej diody.
    Ujemne napięcie z zasilacza jest podawane na 2 nóżkę LA7846N .Z objawów sugerowałoby , że ten układ scalony może obciążać obwód ujemnego napięcia w zasilaczu .Czy dobrze wnioskuje ?

0
  • #9 09 Maj 2005 13:21
    Wojtek Łuszczki
    Poziom 19  

Witam !

Dziękuje za podtrzymanie mojego przypuszczenia. Ale jaka to może być dioda Zenera ZD 551 .Nie mam schematu .Będę wdzięczny za podpowiedź .

0
  • #10 16 Maj 2005 09:40
    Wojtek Łuszczki
    Poziom 19  

Witam !
    Zwracam się jeszcze raz z gorącą prośbą o pomoc .
    W monitorze po wymianie uszkodzonej diody Zenera oraz po podstawieniu ukł.scalonego La 7846 nadal nie ma obrazu.
    Jeśli zerwe styki przekaźnika RL851 (w zasilaczu) podające napięcie 15V (na płytę główną) to przy włączeniu monitora najpierw słychać kilka próbkowań , potem włącza się WN i pojawia się obraz .Następnie kilka krotnie(3 razy) znika i znów sie pojawia aż w końcu obraz pojawia się na stałe tylko ,że przez chwile pulsuje lekko jaskrawść .Na koniec wszystko się uspokaja i obraz prze z bardzo długi okres czasu jest poprawny.
    Jeśli monitor wyłącze i włącze to obraz pojawia się od razu prawidłowy.Natomiast jeśli monitor włącze(styki przekażnika zwarte na krótko) po dłuższym spoczynku to objawy są jak opisane na początku.
    Nie mam schematu i nie wiem gdzie szukać usterki .
    Przekaźnik RL851 jest sterowany z "C" Q858 a na "B" Q858 przychodzi sygnał z 4nóżki złącza (na płycie zasilacza) CN-PM.
    Jeszcze raz proszę o pomoc .Będę wdzięczny za każdą radę.

Pozdrawiam Wojtek z Lublina

0
  • #11 16 Maj 2005 13:48
    kr
    Poziom 26  

Zacznij w takim przypadku od wymiany elektrolitów w zasilaczu po pierwotnej i wtórnej stronie.

0
  • #12 17 Maj 2005 07:54
    Wojtek Łuszczki
    Poziom 19  

Witam !
    Dziękuje za podpowiedź .Wymieniłem kondensatory w zasilaczu ale nadal jest bez zmian.Podejrzewam , że usterka tkwi na płycie głównej.W momencie kiedy monitor próbuje się włączyć napięcie na S1 jest rzędu -86V i powoli maleje do -9V.
    Nie mam schematu i trudno jest prześledzić połączenia.Może Ktoś miał podobną usterkę .Będę wdzięczny za każdą radę .

0