Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer z 2 monitorami ?

12 Wrz 2014 20:13 1350 24
  • Poziom 9  
    Witam, mam pytanie ... posiadam komputer o specyfikacji
    procesor: Intel pentium dual core G860 2x3.0
    płyta główna: MSI B75MA-E33
    grafika HD7770 1GB

teraz posiadam monitor podłączony do komputera wejściem VGA... i tu rodzi się moje pytanie ... w karcie graficznej posiadam wejście na drugi monitor ale niestety tylko przez HDMI... chciałbym wiedzieć czy da się podłączyć drugi monitor (także wejściem VGA), które jest w płycie głównej? Ponieważ potrzebuję do pracy dwóch monitorów a nie posiadam monitora z wejściem HDMI. Proszę o podpowiedzi... gdy włączę monitor pod płytę to wyskakuje brak sygnału :/
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Niestety VGA na płycie głównej jest blokowane gdy podłączona jest karta graficzna. Aby pracować na dwuch monitorach trzeba posiadać kartę graficzną z taką możliwością czyli mającą dwa wyjścia VGA.
  • Poziom 9  
    Moja karta posiada 2 wejścia, tylko że jedno HDMI a ja nie mam takiego monitora... ( mam 2xVGA). Nie da się tego w jakiś sposób ominąć ? odblokować ? Czy pozostaje mi tylko zakup nowego monitora ?
  • Poziom 15  
    Zastanawiam się czy czasem nie będzie widać tego samego obrazu na obu monitorach.
  • Poziom 13  
    Panel sterowania->Wszystkie elementy Panelu sterowania->Ekran->Rozdzielczość ekranu
    Tam ustawiasz "rozszerz te ekrany" ;)

• Poziom 9  
    Czytałem kiedyś o takim opinie, to doszli do tego, że to nie ma prawa działać, ponieważ HDMI to sygnał cyfrowy a VGA analogowy, ale nie wiem czy to prawda.
    Mam jeszcze jedno pytanie ... mam starą kartę graficzną, która posiada 2 wyjścia VGA, ale jest ona z tych tanich ( ok 80 zł kosztowała ) i na niej żadne gry czy coś nie pójdzie.... Czy da się tak zrobić, aby pozostawić moją obecną kartę ( HD 7770 ) i dodać jeszcze tą drugą ? ( nie znam modelu ) ale tak żeby np. wymagające chodziły na tej HD 7770 ? :>
  • Poziom 13  
    Mak09 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie ... mam starą kartę graficzną, która posiada 2 wyjścia VGA, ale jest ona z tych tanich ( ok 80 zł kosztowała ) i na niej żadne gry czy coś nie pójdzie.... Czy da się tak zrobić, aby pozostawić moją obecną kartę ( HD 7770 ) i dodać jeszcze tą drugą ? ( nie znam modelu ) ale tak żeby np. wymagające chodziły na tej HD 7770 ? :>

Nie ;)

Mak09 napisał:
    Czytałem kiedyś o takim opinie, to doszli do tego, że to nie ma prawa działać, ponieważ HDMI to sygnał cyfrowy a VGA analogowy, ale nie wiem czy to prawda.

Pół prawdy :) gdyby się nie dało konwertować sygnału analogowego na cyfrowy to by dziś chyba tylko pralki działały :) (a i tego nie jestem pewien ;)) Tam poza kabelkiem masz jeszcze układ który zamienia sygnał cyfrowy na analogowy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przetwornik_analogowo-cyfrowy
  • Poziom 31  
    Mak09 W pierwszej kolejności sprawdź czy któryś z twoich monitorów posiada wejście DVI, bo z HDMI bezpośrednio jesteś w stanie wyprowadzić właśnie sygnał DVI (są ze sobą zgodne). Co do takich przejściówek bywam sceptyczny, bo często działają tylko z wybranym sprzętem lub bywają problemy z konwersją.
  • Poziom 31  
    Exorcysta napisał:
    Ten na pewno zadziała (A jeżeli nie (teoretycznie)

I to ratuje sytuację
    Exorcysta napisał:
    to masz 14 dni na zwrot towaru

Co do zasady 10, dopóki nie wejdzie nowa ustawa.
    W przypadku tych "wynalazków" nie ma nic pewnego ;)
    Podobnie jest z tanimi przejściówkami USB-LPT - teoretycznie powinny działać z każdym sprzętem; tak przynajmniej wynika z zapewnień sprzedającego, a praktyka weryfikuje...
  • Poziom 9  
    Kaczor_84 napisał:
    Mak09 W pierwszej kolejności sprawdź czy któryś z twoich monitorów posiada wejście DVI, bo z HDMI bezpośrednio jesteś w stanie wyprowadzić właśnie sygnał DVI (są ze sobą zgodne). Co do takich przejściówek bywam sceptyczny, bo często działają tylko z wybranym sprzętem lub bywają problemy z konwersją.

xD Jeden z monitorów posiada takie wejście. ( ma i DVI i VGA, ale uznałem to za zbędą informację xD ) a moja karta graficzna też ma to wejście, ale posiadam do niego taką oto przejściówkę której używam :D
  • Poziom 36  
    Napisz dokładnie jakie wyjścia posiada Twoja HD7770 ponieważ są różne wykonania.
    Na podobnej płycie mam możliwość jednoczesnej pracy na karcie zintegrowanej+ GTX650Ti, w trybie rozszerzonego pulpitu. Ustawia się to w BIOS-ie.
  • Poziom 13  
    A najlepiej zrób zdjęcie ;) Ale z tego co pamiętam to wszystkie te karty mają tylko jedno DVI i co najmniej HDMI. Musisz mieć przejściówkę z przetwornikiem anaglogowo-cyfrowym. Z DVI nie ma takiego problemu bo może przesyłać i sygnał cyfrowy i analogowy ;) Coś jak byś połączyć HDMI i VGA w jednym łączu ;) Dlatego nie potrzebujesz żadnych przetworników tylko musisz odpowiednio podłączyć kabelki ;)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Mak09 napisał:
    procesor: Intel pentium dual core G860 2x3.0
    płyta główna: MSI B75MA-E33
    grafika HD7770 1GB

No tak, Intel :sleeping:

Już około 2009-2010 czipset AMD 880G umożliwiał podłączenie dwóch monitorów do wbudowanej grafiki z tym, że jednego po analogu, drugiego cyfrowo. A co ciekawe dalej, można było włączyć Surround View i używać wbudowanej grafiki równolegle do włożonej w dedykowany slot PCI-E x16. Tak więc mamy już obsługę conajmniej 4 monitorów.
    To nie koniec, bo na mojej płycie jest jeszcze PCI-E x1 i (przez riser x16 do x1 by nie demolować złącza karty) podłączyłem kiedyś dla testów kolejną kartę graficzną. Doliczyliśmy minimum sześć monitorów.

Koniec z historią. Zobacz, czy na karcie masz DVI-D, czy DVI-I. Z tego ostatniego da się przez adapter uzyskać obraz po analogu. DVI-D to tylko sygnał cyfrowy identyczny z HDMI (poza dźwiękiem). DVI-I to cyfrowy i analogowy.

Tu są obrazki:
    pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

Przelotkę DVI-I na D-Sub/VGA/RGB masz wyżej.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeżeli jeden z monitorów ma DVI to nie masz problemu - sygnał DVI wyprowadzasz z HDMI, a dla monitora VGA stosujesz powyższą przejściówkę.
    Kolego Exorcysta , nie rozumiem kolegi przekonania do wszelakich przetworników
    Exorcysta napisał:
    Musisz mieć przejściówkę z przetwornikiem anaglogowo-cyfrowym

przecież to tylko pytanie o problemy. Tam gdzie nie ma konieczności stosowania powyższych, unika się ich jak ognia.
    Poza tym, jeśli tylko można, zaleca się korzystanie z transmisji cyfrowej - brak kombinacji z dopasowywaniem sygnału czy parametrów obrazu. Nie wspominając o mniejszej podatności na zakłócenia.
  • Poziom 9  
    Oto zdjęcia wejść:

Z tego wynika że mam DVI-I ( dual link 24+5) xD i nie wiem co to znaczy ? czyli że się nie da ?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Kaczor_84 napisał:
    Kolego Exorcysta , nie rozumiem kolegi przekonania do wszelakich przetworników

Założyłem tylko że żaden z monitorów nie ma wejścia DVI a już tym bardziej HDMI bo kolega by inaczej o tym powiedział ;) I po prostu piszę że aby podłączyć HDMI do VGA musi być przetwornik albo nowy monitor ;) To nie jest jakieś szczególne zaufanie ale sprawdzić można bo w razie czego nic nie traci ;)
  • Poziom 31  
    Exorcysta napisał:
    w razie czego nic nie traci

Poza kosztami wysyłki.
  • Poziom 25  
    Mak09 napisał:
    Z tego wynika że mam DVI-I ( dual link 24+5) xD i nie wiem co to znaczy ? czyli że się nie da ?

Tam masz VGA tylko po adapterze z DVI-I. Reszta to hdmi i displayport, które to wymagają konwertera, aby uzyskać kolejny sygnał analogowy.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Kolego Mak09 podłącz jeden do zintegrowanej a drugi do HD7770. W BIOS szukaj opcji ustawienia zintegrowanej. Tam trzeba przełączyć w tryb pracy "IDG wielu monitorów". Po przeładowaniu wgranie sterowników od Intela i masz rozszerzony pulpit na dwóch kartach bez żadnych przejściówek.
  • Poziom 9  
    Ok dziękuję bardzo. Jutro zrobię tak jak mi mówicie z tym BIOS'em i tą zintegrowaną kartą.
    Jeśli to nie zadziała, a mam nadzieję że zadziała, to spróbuję wsadzić drugą kartę graficzną posiadającą dwa wyjścia VGA razem z obecną xD mam nadzieję że nic się nie zepsuje ;) Jutro dam znać o rezultatach, a narazie dziękuję.

EDIT
    patrzyłem w BIOS'ie znalazłem takie coś :
    Jednakże gdy podłącze jeden monitor do karty a drugi do płyty działa tylko jeden.
    Jeżeli ustawione jest na IDG to działa ten z płyty a jeżeli na "PDG ???" ( nie pamiętam) to ten z karty graficznej :/ więc chyba nie mam wyjścia jak tylko radzić sobie z jednym monitorem :/
  • Poziom 25  
    Sprawdź, czy to działa na czipsecie 75, czy czasem nie jest tak, że działa na czipsecie 8x.
  • Poziom 36  
    Ja mam ustawione inicjowanie karty graficznej na PEG , reszta tak samo. Nie wiem jaką masz wersję okien. Sprawdź w menadżerze urządzeń czy w kartach graficznych są dwie -Intel i HD7770. Prawdopodobnie będziesz musiał na włączonych obydwu monitorach(jeśli system to win7) w miejscu ustawiania rozdzielczości ekranu przycisnąć przycisk "wykryj".
    Moja płyta to B75MA-P45.
  • Poziom 9  
    OK sprawdzę czy będzie działał ten sposób. w menadżerze HD7770 oraz "standardowa karta graficzna VGA" . Odezwę się później z wynikami testów :)
  • Poziom 36  
    To wygląda jak byś nie miał zainstalowanych sterowników do zintegrowanej.