Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć prąd "zimnego startu" zasilacza impulsowego?

zakato 17 Wrz 2014 19:46 1980 6
  • #1 17 Wrz 2014 19:46
    zakato
    Poziom 7  

Witam Panowie.
    Mam taki problem - zasilacz impulsowy 230-12VDC o mocy 100W, wg DTR ma pobór prądu 2,2A, natomiast "cold start" ma wartość 75A - dokładnie MW LPV-100-12.
    Chciałbym zmierzyć faktyczny prąd rozruchowy zestawu kilku takich zasilaczy np 10 szt. podłączonych na jednej fazie - w celu dobrania odpowiedniego zabezpieczenia.
    Czy jest metoda, przyrząd który pozwala taki pomiar przeprowadzić?

Pozdrawiam.

0 6
  • Mierniki instalacji Metrel
  • Pomocny post
    #2 17 Wrz 2014 20:15
    Miniax
    Specjalista elektryk

Oscyloskop.

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 17 Wrz 2014 22:43
    zakato
    Poziom 7  

ok…a coś więcej? oscyloskop - widziałem coś takiego kiedyś na zajęciach, taki fajny był - lampowy i zasadniczo wiem do czego służy - ale niestety nie korzystałem na co dzień w praktyce zwykłego elektryka, w ciągu dwudziestu lat z tego urządzenia - taki fart - i pewnie mają już teraz takie bardziej zaawansowane sztuki, z instrukcją obsługi. Jeśli to ma zmierzyć mi ten prąd - to proszę podać jakiś typ, metodę pomiaru?

0
  • Pomocny post
    #4 17 Wrz 2014 23:06
    Miniax
    Specjalista elektryk

Najlepiej jakiś analogowo cyfrowy lub cyfrowy.

Podłączasz zasilacze do jednego źródła zasilania i wykorzystując np. bocznik podłączasz oscyloskop do układu. Załączasz jednocześnie zasilacze i rejestrujesz przebieg (oscyloskopy mają opcje zapamiętywania przebiegów, wyzwalania impulsem itp., itd.) Odczytując napięcie na wyświetlaczu oscyloskopu i obliczasz interesujące Cię wartości, ale to już matematyka i podstawy elektrotechniki, które powinieneś znać.

0
  • #5 18 Wrz 2014 07:17
    azibik
    Poziom 32  

Będziesz miał duże problemy,albo dobudować softstart lub załączac kolejno zasilacze.

0
  • Pomocny post
    #6 18 Wrz 2014 21:26
    Darom
    Specjalista elektryk

azibik napisał:
    Będziesz miał duże problemy,albo dobudować softstart lub załączac kolejno zasilacze.

Najlepiej stosować załączanie sekwencyjne. Sofstarty w przypadku zasilaczy impulsowych nie zawsze się sprawdzają.

Oscyloskopem zmierzyć jest najprościej. Mój miernik do pomiaru instalacji Metrel ma pomiar piku prądu i też dobrze go określa. Do pomiaru potrzebna jest cęgowa sonda prądowa Metrela.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #7 19 Wrz 2014 07:56
    zakato
    Poziom 7  

Witam Panowie.
    Dokładnie o taką informację mi chodziło.
    Gwoli wyjaśnienia - temat jest związany z reklamami. Włączanie sekwencyjne jak najbardziej się sprawdza, jednak mam taki przypadek że administrator budynku zażyczył sobie pomiarów z tych prądów z natury. Życie...

Jeszcze raz bardzo dziękuję i temat można uznać za zamknięty.

0