Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika.

leeroy15 28 Sep 2014 09:31 25083 15
    leeroy15
    Level 10  
    Witam.
    Jestem posiadaczem podnośnika dwukolumnowego Hofmann GTE2500. Potrzebuję informacji odnośnie tego podnośnika.
    1. Jakie kotwy użyć do montażu? Nadmieniam iż jest to podnośnik na ramie a miejsce jego montażu to wylewka 400x150x30 cm. Czy używać kotw zwykłych (jeżeli tak to jakich) czy chemicznych (proszę też o specyfikację)?
    2. Podczas prac renowacyjnych okazało się, że łańcuch synchronizacyjny ze względu na niedbalstwo poprzednika uległ zniszczeniu (zardzewiały, zapieczone i popękane ogniwa). Łańcuch jest firmy elite. Jest to łańcuch 1/2''. Pytanie czy podnośnik wymaga łańcucha specjalnego - wzmocnionego czy klasa 08B1 wystarczy?
    3. Jakie ślizgi łańcucha i skąd je wziąć - dwa ślizgi na płytce zabezpieczającej (sterującej wyłącznikiem w razie zerwania łańcucha) zostały doszczętnie wytarte do tego stopnia, że łańcuch wyfrezował rowki w płytce sterowania wyłącznikiem. Nigdzie nie można znaleźć takich ślizgów. Czy można ew. zastąpić je ślizgami od SHL M11 (rozmiar łańcucha też 1/2")?
    4. Oleje i smary. Jaki smar/olej użyć do nowego łańcucha (oczywiście dostępny na naszym rynku), jaki do ślizgów, jaki do wrzeciona?
    5. Czy ktoś z okolic woj. świętokrzyskiego zajmuje się serwisowaniem tych podnośników?
    6. Potrzebuję DTR do tego podnośnika może być w innym języku.
    Z góry dziękuję za informacje.

PS
    Jeżeli jest to nie w tym dziale co trzeba to proszę o przeniesienie.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    leeroy15
    Level 10  
    W końcu zdobyłem potrzebne informacje do montażu. Jak widać nie z tego wątku... :D . Jednak dla potomności i ludzi mojego typu dzielę się informacjami z innymi potrzebującymi, którzy są w tym miejscu w którym ja byłem jeszcze miesiąc temu. Odpowiadam:
    Ad 1.
    Użyłem kotwy Fischer FWA 16 x 180mm dokręciłem do podłoża siłą 100Nm (wg specyfikacji producenta powyższej kotwy)
    Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika.
    Ad 2.
    Wymieniłem łańcuch na 08B1 1/2'' firmy ELITE (tej samej firmy był od początku w tym podnośniku). Kupiłem 6 mb (i prawie tyle wchodzi do GTE2500 bo do GT wejdzie chyba mniej bo jest węższy z tego co mi wiadomo). Jest firma w Polsce, która handluje tymi łańcuchami. Nie będę robił reklamy. Google są od tego :D .
    Ważna uwaga - podczas montażu kolumn trzeba zrobić dosyć szerokie pętle z łańcucha aby nie uszkodzić ani łańcucha ani zębatki nośnej która zagłębia się w ramie.
    Ad 3.
    Ślizgi oryginalne zastąpiłem ślizgami od SHL M11. Trzeba je trochę podszlifować i wejdą. Są to ślizgi łańcucha 1/2''. Materiał oryginalnych ślizgów to polietylen zielony. Są firmy sprzedające ten materiał i świadczące usługi frezowania na dowolny wymiar. Jeżeli ślizgi od SHL nie zdadzą egzaminu to dorobię ślizgi z PE.
    Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika.
    Ad 4.
    Smar do łańcucha - użyłem przemysłowy smar do łańcuchów. Ma konsystencję płynną ale po 0,5-1 h po zastosowaniu staje się gęsty. Ma to taki plus, że w pierwszej fazie smarowania wnika wgłąb łańcucha i już tam zostaje. Oczywiście można podgrzać towot żeby zrobił się oleisty i gotować w nim łańcuch ale to już nie te czasy.
    Smar do ślizgów - uniwersalny litowy. (zapomnieć o smarach zawierających grafit i dwusiarczek molibdenu - najlepiej wcale ich nie stosować do podnośnika).
    Do wrzeciona olej hydrauliczny o klasie lepkości ISO VG 32 lub VG 46 lub VG 68. Ja użyłem VG 32 (najrzadszy). Wchodzi 1l na cały podnośnik (po 0,5l na wrzeciono).
    Przeglądy smarowania i napięcia łańcucha przynajmniej raz w miesiącu.
    Ad 5.
    Nie znalazłem :cry: ...
    Ad 6.
    Nadal potrzebuję DTR do tego podnośnika tj Hofmann Duolift GT/GTE 2500.

W razie pytań - pytać :D
    Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika.
    Pozdrawiam.
    Osa100

Level 21  
    leeroy15 wrote:
    Jak widać nie z tego wątku... :D .

Nie z tego wątku, bo trudno śledzić podobne tematy, dla których nie ma przypisanego działu na elektrodzie. Na temat trafiłem przypadkowo...
    Ale do rzeczy:
    Ad 6.
    Da się załatwić...
    Rozumiem, że nie masz żadnych papierów? Certyfikatów również?
    Ad 5.
    Serwisować podnośniki/dźwigniki (nie tylko te) może każdy, kto ma odpowiednie uprawnienia UDT.

Z pozostałymi Ad'ami świetnie sobie poradziłeś, gratuluję.
    leeroy15
    Level 10  
    Właśnie chodzi o ludzi z odpowiednimi uprawnieniami UDT w województwie świętokrzyskim bo trudno ich znaleźć. Nawet google wrzuca na inne części kraju. Mój podnośnik pomimo użytkowania w Kielcach serwisowany był przez ludzi z pomorza :). Znalazłem serwisantów z Łodzi i z Rzeszowa i chyba z Radomia ale z samego woj. Świętokrzyskiego jeszcze nie. Od razu mówię, że sprawa nie jest nagląca dlatego powoli pytam i szukam kontaktów na przyszłość.
    Potrzebuję DTR ze zdjęciami i rysunkami technicznymi - może być skan instrukcji niemieckiej. Tłumaczenie DTR już mam ale bez żadnych zdjęć i rysunków technicznych.
    leeroy15
    Level 10  
    Dzięki serdeczne. To jest właśnie to o co mi chodziło. Powoli uzupełniam braki i już niedługo powinienem mieć już 100% dokumentacji. Na przyszły rok pozostaną protokoły montażu, budowlane i pomiary elektryczne. Czyli będzie cały komplecik dla podnośnika. Pozdrawiam.
    Jarek79kk
    Level 12  
    leeroy15,

czy mógłbyś zdjąć metalową osłonę i zrobić parę fotek jak masz kolejno wszystko zmontowane na kolumnie. mam wszystko w czesciach 1szych i nie wiem za bardzo od czego zacząć ze składaniem kolumny i sruby
    leeroy15
    Level 10  
    Czyli tylko chodzi ci o kolumne - czyli montowanie wrzeciona, wózków, pojemniczków z olejem, śruby nośnej i zabezpieczającej? Jeżeli tak to pod koniec tygodnia postaram się wstawić kilka fotek.

Dodano po 1 [minuty]:

Czyli tylko chodzi ci o kolumne - czyli montowanie wrzeciona, wózków, pojemniczków z olejem, śruby nośnej i zabezpieczającej? Jeżeli tak to pod koniec tygodnia postaram się wstawić kilka fotek.
    Jarek79kk
    Level 12  
    raczej o wszystko po kolei

Dodano po 1 [minuty]:

wlasnie dosalem pdf'a od jakiegos milego pana z hofmann w niemczech z rozrysowanymi czesciami, cos wiecej niz instrukcja, wiec moze dam rade
    leeroy15
    Level 10  
    Kilka fotek podnośnika.
    Kolumna - wrzeciono, nakrętki, itp
    Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika.

Poniżej rama - łańcuch, ślizgi, linka i płytka wyłącznika awaryjnego - w przypadku zerwania łańcucha.
    Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika.

Poniżej podłączenie sterowania. - Nie robić tego w domu i bez odpowiednich uprawnień SEP!!!
    Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika. Hofmann GTE 2500 - Potrzebne informacje do montażu podnośnika.

Nakładka gumowa na łapę za całe 15PLN. Pasuje jak ulał. Ciekawe z jakiej gumy zrobiona jest oryginalna bo kosztuje 65 za szt?? - Pytanie retoryczne nie odpowiadać.

To wszystko w temacie. Przynajmniej na dzisiaj.
    Jarek79kk
    Level 12  
    Witam ponownie.

Podnośnik poskładałem, lecz zostały mi 2 elementy, których nie ma w spisie części ani w żadnej instrukcji.

Może ktoś wie, do czego służą i gdzie maja być zamontowane?

Na pewno są z tego podnośnika.

Kolejna sprawa to przy próbie podnoszenia blokuję nakrętkę kontrującą, jaki może być powód?

Kiedy kręcę śrubą ręcznie, podnosi normalnie, jak przełączę włącznik, to momentalnie kontruje i stoi.
    Jarek79kk
    Level 12  
    Dodatkowo ja ręcznie podniosę do góry, to po przełączeniu przełącznika w dół, zjeżdża już normalnie.

Ręcznie mogę podnieść i w dół i w górę.

Mechanicznie tylko w dół.
    leeroy15
    Level 10  
    Jarek79kk wrote:
    Dodatkowo ja ręcznie podniosę do góry, to po przełączeniu przełącznika w dół, zjeżdża już normalnie.

Ręcznie mogę podnieść i w dół i w górę.

Mechanicznie tylko w dół.

Co znaczy ręcznie?? - kręcisz wrzecionem za pomocą klucza bez użycia silnika? Tak to zrozumiałem.

Jeżeli sterowanie podnośnikiem pozwala ci na opuszczenie wózków a nie pozwala na podnoszenie to masz trzy możliwości:
    1. Uszkodzony łącznik krzywkowy.
    2. Nakrętka główna do wymiany (zadziałało zabezpieczenie).
    3. Błąd w montażu ww zabezpieczenia przy nakrętce głównej.

Zabezpieczenie to w razie uszkodzenia nakrętki głównej ma za zadanie uniemożliwić podnoszenie pojazdów ale jednocześnie umożliwić awaryjne opuszczenie pojazdu na dół.
    Stąd wnioskuję, że tu leży przyczyna - podnośnik opuszcza ale nie podnosi.

Rozwiązanie problemu
    1. Sprawdzenie łącznika krzywkowego.
    2. Sprawdzenie odstępu pomiędzy nakrętką główną a zabezpieczającą (montażowy ok 5-7mm po użytkowaniu różnica nie większa niż 2mm - przyjmijmy, że po wykonaniu pomiaru powinieneś mieć odstęp ok 4-4,5mm żeby było bezpiecznie bo jak masz ok 3mm to nakrętka do wymiany).
    3. Sprawdzenie zabezpieczenia przy nakrętce głównej.

PS
    Co do punktu 2. Jeżeli ty sam montowałeś nakrętkę to chyba nie masz do czego się odnieść bo nakrętka mogła być i tak już zajechana więc można było ją wymienić na nową. Przy montażu mogłeś zrobić też za mały odstęp między nakrętkami i zabezpieczenie dział non stop.

Mam nadzieję, że to pomoże.
    Jarek79kk
    Level 12  
    temat podnoszenia rozwiazany, zle zamontowalem zabezpieczenie pod nakretka glowna

teraz juz wszystko dziala poprawnie

kolejny problem jest w skrzynce sterowania

po lewej stronie nad wlacznikiem glownym jest jakis stycznik - zupelnie nie znam sie na elektrce ale domyslam sie ze po podpieciu zasilania "guzik" w srodku stycznuika powinien sie wlaczyc (wcisnac) a tak nie jest i nie ma napiecia na pokretle od sterowania gora/dol

jak recznie wcisne ten guzik w styczniku to sterowanie gora/dol dziala

i kolejna rzecz to bardzo powolne podnoszenie z samochodem na podnosniku

na pusto idzie a z obciazeniem jakby kawalek podniesie, potem traci moc i jakby lekko ja potem nabieral - ale podnosi slabo

czy ten stycznik jest uszkodzony? jak to sprawdzic? czy moze cos zle podaczylem? poczatkowo zle podpialem L2 i L3 i byly odwrotne obroty na silniku, ale to juz zamienilem i obroty sa prawidlowe
    moze efektem slabego podnoszenia jest cos pomieszane w zasilaniu lub ten stycznik?

L1 czarny
    L2 brazowy
    L3 szary
    N niebieski
    PE zolto zielony

i nadal nie doszedlem do tego skad sa te 2 elementy na zdjeciach powyzej
    leeroy15
    Level 10  
    Zaznacz na zdjęciu o jaki stycznik ci chodzi. U mnie oprócz łącznika góra - dół jest łącznik kluczykowy który odcina zasilanie do łącznika sterującego podnoszeniem. Jeżeli nie przekręcę kluczyka to sterowanie nie działa. Z tego co wiem łączniki kluczykowe montowane w GTE2500 po 1992. Może masz inne rozwiązanie sterowania.
    Na twoim zdjęciu widać wyłącznik krańcowy (po lewej stronie) uruchamiany tą dźwigienką ze sprężyną. U mnie jest on zespolony z łącznikiem krzywkowym jako jeden element. Nie wiem jakie były rozwiązania sterowania w innych GTE2500. Istnieje podejrzenie, że może masz coś kombinowane z tymi krańcówkami i łącznikami. Wymiana oryginalnego łącznika sterowania góra dół to cena około 1000PLN a kombinowany(na osobnym wyłączniku krańcowym) można zrobić za około 200-300PLN. Może ktoś tak właśnie rzeźbił. Nie zapeszając, bo aż takim expertem nie jestem, lepiej będzie jeżeli ktoś kto zna na wylot konstrukcje Hofmanna odpowie jak było realizowane sterowanie podnośnikiem przez wszystkie lata produkcji i wyjaśni w czym tkwi twój problem.
    Co do powolnego podnoszenia pojazdu, to kiedyś na forum mechanicznym ktoś miał taki problem i rozwiązaniem okazała się źle podłączona faza.
    Z mojej strony na dzisiaj to tyle co mogę powiedzieć. Trzeba czekać aż ktoś lepiej zaznajomiony z tą konstrukcją się wypowie.
    Powodzenia.